5 pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem w domu

Czasami rodzice potrzebują chwili dla siebie. W końcu raz na jakiś czas każdy dorosły chciałby na moment zapomnieć o bajkach czy kredkach i po prostu zanurzyć się w świecie niedziecięcym. W świecie, w którym wpisuje w wyszukiwarkę hasło “Betsson opinie”, by po chwili spędzić kilkadziesiąt minut na grze w kasynie online. Alternatywnie, może też po prostu włączyć pierwszy z brzegu film akcji, taki, w którym krew leje się strumieniami, a bohaterowie co kwadrans uciekają przed ścigającą ich policją.

Zdarza się jednak, że taki moment na aktywności dla dorosłych jest akurat niedostępny. Zwłaszcza, że w obecnej sytuacji nawet dzieci w wieku szkolnym większość czasu spędzają zamknięte w domu razem z rodzicami. Co w takim razie można wtedy zrobić? Jak spędzić czas z dzieckiem w domu, byście ani ono, ani ty się nie nudzili?

Poniżej znajdziesz 5 propozycji na to, jakie interesujące aktywności możesz podjąć razem z dzieckiem, które twojej pociesze pozwolą się rozwijać, a tobie lepiej poznać własnego malucha.

Gry planszowe – zawsze dobre rozwiązanie

Idealne gry dla rodziców i dzieci to właśnie gry planszowe. Jeśli twoje dziecko jest nieco starsze, możesz sięgnąć po bardziej skomplikowane planszówki. Ba, możesz pokusić się nawet o gry będące stałym punktem spotkań dorosłych.

Przykładowo, takie Monopoly nie tylko może pozwolić ci zaobserwować, jak twoje dziecko podchodzi do rozporządzania pieniędzmi i czy wykazuje zdolności analityczne, ale i zapewni tobie świetną zabawę.

Bo to, co dorosłych wyjątkowo intryguje, to aktywności zapewniające adrenalinę, jak choćby hazard – przekonuje ekspert ds. kasyn online Klara Czerwińska. A gry planszowe mogą być świetnym substytutem, budzącym zarówno u dzieci, jak i dorosłych chęć do rywalizacji.

Co w przypadku, jeśli twoje dziecko jest jeszcze całkiem małe i gry planszowe są nieodpowiednim wyborem? Musisz postawić na inne gry. Nie oznacza to, że zabawa będzie nudna, bo nawet edukacyjne klocki mogą pod pewnymi warunkami okazać się wyzwaniem dla ciebie i twojego dziecka. Wystarczy tylko wprowadzić jakiś element rywalizacji do waszej zabawy.

Seans na szklanym ekranie

Do typowych czynności dziecka i rodzica należą też seanse filmowe. Wbrew pozorom animowane filmy często oprócz edukacyjnych przesłań o zwycięstwie przyjaźni czy miłości nad wszelkim złem, mają także nieco bardziej ukrytą symbolikę, tą, która trafi do starszych widzów.

Dlatego też, jeśli wybierzesz odpowiedni film, możesz razem z dzieckiem spędzić świetne popołudnie.

zabawy z dzieckiem

Szaleństwa w ogrodzie

Jeśli posiadasz ogród, możesz wraz z dzieckiem organizować w nim wyprawy przyrodnicze. Twoja pociecha może kolekcjonować liście do zielnika albo po prostu odnajdywać i z pomocą atlasów identyfikować różne owady.

Jeśli nie masz ogrodu, nic straconego, możecie urządzić miniogródek na balkonie. Przy okazji nauczysz swoje dziecko odpowiedzialności – ktoś w końcu musi pamiętać o podlewaniu posadzonych roślin.

Zajęcia kreatywne

Na koniec pozostają wam wszelkiego rodzaju zajęcia kreatywne. Zdają one egzamin zarówno w przypadku starszaków, ale są to także aktywności dla rodziców i małych dzieci.

Wspólnie z dzieckiem możesz malować, rzeźbić albo… stworzyć piosenkę czy układ taneczny. Wszystko jest dozwolone. To także świetny sposób na to, by dziecko zaczęło rozwijać swoje pasje, a dla ciebie odpoczynek i okazja dla lepszego poznania dziecka.

Kuchnia – serce każdego domu

Nie bez przyczyny kuchnia to miejsce, które wiele osób wskazuje jako ich ulubione w swoich domach. To tutaj powstają kulinarne cuda, bez których człowiek… nie mógłby żyć.

Dlaczego więc nie zachęcić dziecka do wspólnego gotowania? Tutaj także możesz wprowadzić element rywalizacji – które z was w ciągu pięciu minut wytnie więcej ciastek?

Gotowanie czy pieczenie to zajęcie, które się nie nudzi. Na dobrą sprawę codziennie wynajdywać możesz nowe przepisy i codziennie tworzyć z dzieckiem nowe potrawy. Nieważne jaki będzie efekt pracy – istotne, że razem spędzicie czas, śmiejąc się i rozsypując wokół sypkie produkty.

Podsumowanie

Tak naprawdę każda czynność przy odrobinie chęci z obu stron może zostać wykorzystana jako taka, która pozwoli ci umacniać więź z dzieckiem, przy okazji każdemu z was gwarantując świetną zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.