Dlaczego talia składa się z 52 kart?

52 karty w talii reprezentują zazwyczaj cztery kolory: kier, karo, pik i trefl. Każdy z kolorów dzieli się następnie na trzynaście kart: dziesięć z nich to karty asów (od A do 10), a pozostałe trzy to figury, czyli walet, dama i król. Kier i karo mają barwę czerwoną, a pozostałe – pik oraz trefl – są czarne.

Zbliżając się do stołu pokerowego w luksusowym kasynie w Las Vegas, twój umysł jest prawdopodobnie rozproszony przez setki różnych rzeczy – od migających światełek, sloty, po atrakcyjne osoby otaczające Cię z każdej strony, a być może i znajdujących się tam celebrytów. Jednak gdy swoje karty rozdane przez krupiera, zapewne pojawia się w twojej głowie dziwna myśl… dlaczego trefl i pik? Skąd kształt diamentów i serc, czyli karo i kier? Dlaczego akurat 52 karty? Skąd dwie barwy, czerwona i czarna? Zanim twój mózg wyartykułuje wszystkie nachodzące go pytania związane z pięcioma kartami w twojej dłoni, pozostali gracze przy stole czekają na to, czy będziesz sprawdzał czy obstawiał. Czas na nie może był zły, ale te pytania są całkiem niezłe.

Dlaczego talia liczy akurat 52 karty?

Istnieją liczne teorie uzasadniające taką właśnie liczbę kart w talii, jednakże żadna z nich nie jest (a może nawet nie może być) jednoznacznie udowodniona i pewna – co nie zmienia faktu, iż wyjaśnienia te są ciekawe. Jedno z nich zestawia cztery kolory z porami roku, a ogólną liczbę kart z liczbą tygodni, których także jest 52. Trzynaście kart w kolorze odpowiadać ma liczbie cykli księżyca – co może nie być dalekie od prawdy, gdyż świat arabski był w owym czasie bardzo biegły w astronomii. Mógł być to wyraz chęci ustanowienia uniwersalnego standardu w świecie zwyżkującej mobilności ludzi i ich coraz odleglejszych podróży, a przy okazji wyjaśnienie to bazowało na czymś powszechnie zrozumiałym.

Biorąc to pod rozwagę, szeroka paleta kolorów, rozmiarów talii, figur i gier przyczyniać się będzie do stałego rozwoju i ewolucji karcianych rozgrywek. Chociaż karty nie stanowią już formy sztuki zawierającej zakodowaną propagandę wolnomularzy ani nie są już narzędziem społecznego komentarzu klas panujących, to jednak nadal stanowią świetną rozrywkę – szczególnie, jeśli wie się coś więcej o ich historii.

Obrazy przedstawiane na kartach

Do najfajniejszych rzeczy w grze w karty zalicza się ich niesamowita różnorodność. Przez wieki powstawały dziesiątki tysięcy wzorów i odmian kolorów, figur, postaci i ich rozmieszczenia, a nawet scen i komentarzy społecznych. Talie bywały obsceniczne, krytyczne wobec rzeczywistości, pouczające, a nierzadko w historii uważane były za rodzaj artystycznej ekspresji. Karty w znacznej mierze stanowiły odbicie kultury, z której pochodziły, co wyjaśnia również pochodzenie kolorów i postaci przedstawianych na nich.

Jak kształtowały się kolory kart?

Jak zostało wspomniane, karty do gry stwarzały okazję do odzwierciedlania kultury i przekazywania informacji o niej oraz jej sztuce innym częściom świata. Gry karciane były szczególnie popularne np. wśród żołnierzy, ponieważ były łatwe do noszenia przy sobie i umożliwiały upowszechnienie zasad hazardu. Kiedy pierwsi Europejczycy zetknęli się z kartami do gry, talie również miały cztery kolory: kielich, miecz, moneta i buława. Nie przełożyło się to jednak odpowiednio na popularność kart w krajach, które jako pierwsze starały się je przyjąć (jak Włochy, Szwajcaria, Niemcy i Hiszpania).

Pomimo, iż podstawowe elementy są w zasadzie identyczne we współczesnych kartach, to jednak nadal obecne są tysiące wyjątków. Talie szwajcarskie, włoskie, niemieckie czy hiszpańskie występują w różnych rozmiarach, co rozszerza wachlarz możliwych do rozegrania nimi gier. Przez stulecia kształtowały się też setki kolorów i figur karcianych (w przeszłości nie występowała figura damy, co wynikało z podejścia do kwestii związanych z płcią). Różnorodność kart spowodowała, iż wiele casino online zdecydowało się ujednolicić wzory używanych talii we wszystkich oferowanych grach tak, aby ułatwić graczom rozpoznawanie figur i kolorów, a także umożliwić im szybką reakcję w trakcie rozgrywki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.