Owsica – jak wyleczyć z niej dziecko?

Owsiki to niewielkie (samice ok. 1 cm, samce kilka milimetrów) pasożytnicze nicienie, które występują wyłącznie u ludzi. Są obłe i biało-przezroczyste. Jak wszystkie pasożyty, również owsiki odżywiają się kosztem żywiciela (człowieka), pobierając od niego niezbędne substancje pokarmowe.

Najbardziej narażone na zarażenie się owsicą, zwaną też „chorobą brudnych rąk” są dzieci. Mają one bowiem słabszą odporność i mniej dbają o higienę niż dorośli. Jaja pasożyta są niezwykle lekkie, przez co mogą unosić się w powietrzu. Oprócz wdychania ich, można zarazić się również drogą pokarmową, jedząc nieumyte warzywa lub owoce, albo wkładając do buzi brudne rączki, na które dostały się jaja owsików.

Owsica. Jak można ją rozpoznać?

Po dostaniu się jaj do ust, wędrują one do żołądka, gdzie rozwijają się larwy. Następnie przemieszczają się one do miejsca, gdzie jelito cienkie przechodzi w jelito grube. Tam dojrzewają, a potem ich postać dorosła bytuje w jelicie grubym. Co noc, samice wędrują w do końca przewodu pokarmowego i w okolicach odbytu (często na zewnątrz) składają jaja. Ich aktywność powoduje nieprzyjemny, stosunkowo silny świąd w okolicach odbytu właśnie. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem owsicy, jest swędzenie okolic odbytu, połączone ze zwiększoną ruchliwością i nadpobudliwością dziecka. Jeżeli więc zauważymy, że nasza pociecha nie może usiedzieć na miejscu, często się wierci, a dodatkowo się drapie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że doszło do zakażenia pasożytem.

Owsica jest szeroko rozpowszechnioną chorobą, rocznie notuje się nawet kilkadziesiąt milionów zachorowań, u dzieci w wieku 5-6 lat. Pasożytem najłatwiej zarazić się w szkole, w żłobku lub na placu zabaw. Oprócz charakterystycznego swędzenia i nadpobudliwości, do objawów owsicy należą również:

  • zgrzytanie zębami (co ważne – w niektórych przypadkach może się ono utrzymywać również po zakończeniu kuracji. Jeżeli nie przejdzie przez okres kilku dni od wyleczenia owsicy, należy udać się do lekarza)
  • zaczerwieniona, podrażniona (m.in. w efekcie drapania) skóra okolic odbytu i krocza. Mogą również pojawić się krostki. Ponieważ reakcją na świąd zazwyczaj jest drapanie, należy uważać, aby dziecko nie uszkodziło naskórka. Okolice odbytu posiadają charakterystyczną florę bakteryjną i jeżeli powstaną na nich ranki, to najprawdopodobniej rozwinie się stan zapalny albo wda się zakażenie, związane z obecnością bakterii kałowych
  • widoczny spadek masy ciała – związany z aktywnością pasożytów w jelicie grubym. Nicienie odżywiają się kosztem żywiciela, zabierając mu część niezbędnych substancji, a dodatkowo utrudniają organizmowi dziecka wchłanianie składników odżywczych. Ponadto, owsica może się wiązać z brakiem apetytu, co również będzie skutkować schudnięciem maluszka
  • bóle brzucha – zakażenie pasożytami, może wywoływać dodatkowe choroby. Należą do nich m.in zapalenie wyrostka robaczkowego oraz zapalenie jelita grubego. Wówczas, dziecko będzie odczuwać stosunkowo silne bóle, związane z wewnętrznym stanem zapalnym organizmu
  • bezsenność, zaburzenia snu lub problemy z zasypianiem
  • problemy z wypróżnianiem się
  • blada cera oraz cienie pod oczami
  • w skrajnych przypadkach – anemia, ponieważ owsica prowadzi do niedoboru żelaza w organizmie

Jak wyleczyć dziecko z owsicy?

Proces leczenia nie jest skomplikowany. Można udać się do apteki i zakupić preparat przeciwko owsikom, wydawany bez recepty. Jeżeli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, że nasze dziecko cierpi z powodu tych nicieni, należy wykonać badanie kału, które wykaże, czy w organizmie bytują pasożyty. Doustne preparaty należy podawać przez określoną na opakowaniu (lub wskazaną przez lekarza) ilość czasu.

Niezwykle ważne jest również rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Należy pilnować dziecko, aby nie wkładało rąk do buzi i zawsze myło ręce przed jedzeniem. Dodatkowo, należy często zmieniać pościel, bieliznę i ręczniki, a te, które miały kontakt z dzieckiem trzeba prać w wysokiej temperaturze (a najlepiej je wygotować.) Warto przeprowadzić proces leczenia u wszystkich członków rodziny, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zakażenia najbliższych dziecka, które cierpi na owsicę.

Autor: Katarzyna Nowak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.