Uzależnienie od hazardu – jak nie wpaść w szpony nałogu?

Uzależnienie od hazardu może być następstwem nadmiernego udziału w dowolnych grach hazardowych. My jednak skupimy się na zakładach bukmacherskich, bo obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych gier hazardowych.

Wiele jest powodów, dla których ludzie decydują się brać udział w zakładach bukmacherskich. Jedni liczą na szybki zarobek, inni chcą przetestować swoją wiedzę, a jeszcze inni z czystej ciekawości, lub dla rywalizacji ze znajomymi.

Jednak zdecydowana większość graczy rejestruje się u bukmachera i typuje rezultaty zdarzeń sportowych z chęci podkręcenia odrobinę poziomu emocji związanego z wydarzeniem. Mecz przeciętnych drużyn, które z dużą dozą prawdopodobieństwa będą męczyć oczy, jawi się o wiele ciekawiej, jeśli gracz postawi parę złotych na zwycięstwo jednej z nich.

Istnieją również gracze, którzy grają okazjonalnie, na przykład w czasie dużych imprez sportowych. Taki sposób „konsumowania” zakładów bukmacherskich wydaje sie być sposobem zdrowym i jeśli jest czynnością w pełni kontrolowaną przez gracza, nie powinien przynieść zgubnych konsekwencji.

Ciemna strona obstawiania

Jednak istnieje też druga, ciemna strona zawierania zakładów bukmacherskich. Choć obstawianie rekreacyjne, to zdecydowana większość zakładów zawieranych w całej branży bukmacherskiej, to nie można bagatelizować faktu, że część obstawiających to ludzie, którym niewinna zabawa wymknęła się spod kontroli. Zakłady bukmacherskie to aktywność dostarczająca emocji, a więc prowadząca do wydzielania hormonów, które u bardziej podatnych mogą powodować uzależnienia. Mechanizm uzależnienia jest podobny do uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych używek.

Przyczyną, podobnie jak w przypadku uzależnień od innego rodzaju hazardu, jest przemożna chęć odegrania się, ale jak wskazują badania, to nie o samą wygraną toczy się gra. Czynnikiem uzależniający o wiele mocniej niż fakt wzbogacenia się, jest wyrzut dopaminy. Dlatego nałogowy gracz nie jest w stanie przestać obstawiać nawet w sytuacji, gdy wygra dużą sumę. Kontynuuje granie, co prowadzi do roztrwonienia niedawnej wygranej. Uzależnia go nie wygrana suma, ale krótkotrwała euforia spowodowana wygraną.

Ilu Polaków zdradza objawy uzależnień?

Jak możemy przeczytać na portalu Polityka.pl, w przeprowadzonym w roku 2015 badaniu, którego autorem jest CBOS, okazało się, że ponad 5% Polaków w wieku powyżej 15 lat zdradza symptomy uzależnień od wszelkiego rodzaju hazardu. Badaniu podlegały nie tylko zakłady bukmacherskie, ale również gra na jednorękich bandytach i w kasynach.

Świadectwa uzależnionych

W prasie i w sieci możemy napotkać liczne świadectwa osób, które zmagają się z problemem uzależnienia od zakładów bukmacherskich. Często są to ludzie dobrze sytuowani, mający ciekawą i stabilną pracę, a obstawianie meczów miało być dla nich wyłącznie rozrywką motywowaną chęcią zaznania dodatkowych emocji w związku ze zbliżającym się meczem ulubionej ligi. Na portalu naTemat możemy znaleźć rozmowę z dziennikarzem, który swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi zaczął, zapewne podobnie jak wielu z was, od niewinnego puszczenia kuponu za 2 złote. Dzisiaj mówi, że stracił rachubę i nie wie ile przegrał, ale szacuje, że mógłby kupić za tę kwotę niezłe mieszkanie.

Co dzieje się w głowie uzależnionego?

Na stronie psychologia.edu.pl znaleźć możemy szczegółową analizę psychologicznego mechanizmu uzależnień. Jak odnieść ten mechanizm do uzależnienia od obstawiania? Na pierwszy plan wysuwa się aspekt nałogu, jako mechanizmu regulowania emocji.  W tym kontekście zagranie zakładu jest czynnikiem mającym zapobiegać stresowi i niepokojowi. Często spotykany wśród uzależnionych jest mechanizm iluzji i zaprzeczania. Racjonalizują swój sposób konsumowania bukmacherki, nie zdają sobie sprawy ze swojego położenia i nie trafiają do nich racjonalne argumenty, a kiedy przedstawi im się obraz innego uzależnionego, nie dostrzegają podobieństwa w zachowaniu.

Strata = uzależnienie

Psychologowie często zwracają uwagę (w przypadku każdego uzależnienia) na aspekt straty, jako czynnika wskazującego na występowanie nałogu. Jeśli podejmowanie jakiejś czynności jest kompulsywne i prowadzi do dużych zaniedbań w innych obszarach życiowych, niechybnie wskazuje to na problem. Jeśli z powodu braku kontroli nad graniem u bukmacherów gracz traci pracę, niszczy rodzinę i traci przyjaciół, potrzebuje pomocy. Ale pamiętać należy, że zazwyczaj sam o tę pomoc nie poprosi, bo po prostu nie dostrzeże problemu.

Podstawowe objawy uzależnień

Kiedy można mówić o pierwszych objawach uzależnień? Na pewno alarmujące powinno być już samo poświęcanie większości wolnego czasu na grę u bukmachera i brak kontroli nad wysokością stawianych sum. Gracze nałogowi często tracą rachubę ile środków przeznaczyli właśnie na grę. Jeśli przegrana oznacza natychmiastową potrzebę odegrania się, również wtedy powinniśmy zastanowić się nad swoim położeniem. Człowiek uzależniony od hazardu nie zawaha się pożyczać pieniądze w celu dalszej gry, będzie także uciekał w hazard, aby poradzić sobie ze swoimi emocjami. Więcej o typowych objawach uzależnienia od hazardu można przeczytać na tej stronie.

Gdzie szukać pomocy?

W Internecie funkcjonuje wiele stron mających pomóc zdiagnozować problem i wskazać drogę wyjścia z uzależnienia. Istnieją też organizacje pomagające bliskim uzależnionych i samym uzależnionym.

One Ping

  1. Pingback: Kasyna online – czy to jest legalne? - Magazyn Fakty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.