Tajemnice Wieliczki − skąd pochodzi sól?

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z atrakcji turystycznych rejonu małopolskiego, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO − nie bez powodu. W ciągu roku ów „słony labirynt” odwiedzają ponad 2 miliony turystów ciekawych historii tego tajemniczego miejsca.

Skąd pochodzi sól, czyli jak to się zaczęło?

Według legendy księżniczka Kinga wrzuciła pierścionek zaręczynowy do głębokiego szybu górniczego na terenie kopalni Marmarosz w Rumunii. Odnaleziono go w zbrylonej soli na terenie kopalni w Wieliczce i w ten sposób sól dotarła z dalekiej Rumunii na tereny pobliskiego Krakowa. W każdej legendzie jest zawsze ziarenko prawy, jednak według ustaleń archeologicznych w odległych czasach sól była pozyskiwana przez ludność ze wsi Barycz za pomocą metody warzenia.

Kopalnia Wieliczka

Wieliczka − niepowtarzalne miejsce pełne atrakcji

Decydując się na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, można wybrać trasę. Decydując się na trasę turystyczną, możemy podziwiać piękne komnaty i rzeźby z niesamowitymi  zdobieniami, a także solne jeziora. Wystarczy pokonać 370 schodów. Schodząc w dół, skręcamy cały czas w lewo, co może powodować lekki dyskomfort. Dla osób, które mają lęk wysokości, nie polecamy wychylania się.

Pokonując ok. 60 schodów, znajdujemy się na terenie kopalni. Tak na prawdę dopiero na tej wysokości zaczynają się prawdziwe atrakcje. Wyraźne światło pozwala na dokładne zwiedzanie groty solnej wraz z postaciami, które wyglądają jakby zatrzymały się w czasie. Jeżeli dobrze się przyjrzymy, zobaczymy sylwetki do złudzenia przypominające postacie z filmu „Władca Pierścieni”.

Tym, którzy chcą poznać kopalnię w zupełnie innym świetle, polecamy trasę górniczą, w ramach której do dyspozycji mamy tylko latarkę czołową. Turyści wyposażeni w kombinezon i kask wyruszają w dół z przewodnikiem, wykonując po drodze taki zadania, jak mierzenie poziomu metanu czy wydobycie bryły soli. Ta trasa może dostarczyć niesamowitych wrażeń, a samo zejście głęboko pod ziemię będzie niezapomnianą przygodą.

Kopalnia Wieliczka

Poznaj Muzeum Żup Krakowskich

Koniec trasy wcale nie oznacza końca zwiedzania kopalni. W cenie biletu jest możliwość zwiedzenia Muzeum Żup Krakowskich, które znajduje się na trzecim poziomie. Wiele osób omija to miejsce ze względu na zmęczenie. Warto jednak zrobić sobie mały odpoczynek na trasie, aby poznać kopalnię jeszcze dogłębniej.

Muzeum umieszczone w 14 komorach to niesamowite miejsce z ciekawymi eksponatami, które były wykorzystywane do pozyskiwania i wydobywania soli. Ogromne wrażenie na turystach robią urządzenia w formie masywnych kieratów. Co więcej jedna z tego typu maszyn, znajdująca się na terenie muzeum, jest największą konstrukcją na świecie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej zjawiskowym.

Ciekawostki na temat Wieliczki

Pewnie nie wiele osób wie, że kopalnia soli jest udostępniona dla zwiedzających tylko w dwóch procentach. Mimo to zwiedzanie może zająć ok. 3 godzin.

Jako zachętę do wycieczki przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat kopalni soli w Wieliczce:

  • Kopalnia w skrócie ma ok. 10 km długości oraz od 600 do 1500 m szerokości.
  • Wieliczka wyróżnia się unikatowym mikroklimatem − oprócz dużej zawartości chlorku sodu występuje tu także duże stężenie potasu, magnezu i wapnia. Stała temperatura kopalni oscyluje w granicach 14−16°C.
  • Spożywanie soli ze ścian kopalni jest całkowicie bezpieczne.
  • W 2000 r. w kopalni stworzono pierwszy w Polsce podziemny rezerwat przyrody Groty Kryształowe.
  • Przestrzeń kopalni została wykorzystana na planie zdjęciowym do filmu Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.
  • Wieliczka jest najchętniej odwiedzaną kopalnią soli na świecie. Na przestrzeni 80 lat odwiedziło ją już ponad 40 mln turystów.
  • Oprócz podziemnej trasy turystycznej i sali balowej w Wieliczce znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, a na głębokości 135 m zlokalizowane jest wyjątkowe sanatorium.

Agnieszka Gryżewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.