Rodzice niepełnoletnich dzieci oraz tych, które się uczą mają obowiązek utrzymywać swoje potomstwo do momentu ukończenia przez nich ostatniego etapu edukacji. W przypadku rozwodu lub rozstania rodziców, albo kiedy jedno z partnerów nie chce łożyć na dziecko, konieczne jest złożenie wniosków o zasądzenie przez sąd alimentów. Jak obliczyć wymaganą kwotę alimentów?
Od czego zależy wysokość zasądzonych alimentów?
Kwota alimentów, którą sąd może ustalić zależy przede wszystkim od dwóch czynników: możliwości zarobkowych i majątkowych danego rodzica oraz usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Sąd bierze pod uwagę stan majątkowy opiekuna prawnego, a także jego wiek, zdrowie, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Usprawiedliwione potrzeby dziecka z kolei, rozpatrywane zostają na podstawie jego stanu zdrowia oraz wieku. Ważną kwestią jest również paragraf mówiący o tym, że dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak jego rodzice.
Od czego zależy wysokość alimentów – dowiedz się więcej o kalkulatorze alimentów tutaj.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez tych opiekunów, którzy chcą dochodzić roszczeń od byłych partnerów jest znaczne przewyższanie lub podawanie dokładnej kwoty, potrzebnej na wychowanie i utrzymanie dziecka. Alimenty powinny zaspokoić połowę zapotrzebowań dziecka lub w przypadku gorszej sytuacji finansowej drugiego rodzica, ich większą część. Jednak oboje rodzice muszą w podobny sposób przyczynić się do utrzymania swojego potomka.
Oczywiście alimenty nie muszą być koniecznie zasądzone przed sądem. Prawni opiekunowie dziecka, mogą indywidualnie zawrzeć umowę na podstawie której będą dzielić się wydatkami związanymi z jego utrzymaniem.
Usprawiedliwione potrzeby dziecka – co się do nich zalicza?
Usprawiedliwione potrzeby dziecka są jedną z najważniejszych kwestii braną pod uwagę przez sąd podczas ustalania wysokości alimentów. Aby wyliczyć dokładną kwotę tych należności należy skupić uwagę na wydatkach dotyczących:
- szkoły (koszt podręczników, zeszytów, przyborów, zajęć dodatkowych, klasowych wyjść do kina czy teatru, obiadów, ubezpieczenia i wszelkich składek);
- wyżywienia;
- mieszkania (opłaty za wodę, prąd, ogrzewanie, czynsz, wywóz śmieci – kwota ta dzieli się na ilość osób zamieszkujących dane lokum);
- środków higienicznych i czystości;
- zdrowia oraz leczenie (koszt wszystkich leków, suplementów, wizyt lekarskich, zabiegów czy sprzętów, szczególnie w przypadku gdy dziecko choruje na przewlekłą chorobę);
- ubrań i obuwia;
- życia codziennego (artykułów elektronicznych, sprzętu sportowego, mebli oraz produktów potrzebnych do wyposażenia pokoju lub mieszkania);
- czasu wolnego, rozrywki i kultury (koszt książek, gazet, płyt, gier komputerowych, zabawek czy wyjść do kina, zoo);
- wakacji oraz wyjazdów weekendowych;
- codziennych kosztów dojazdu.
Należy również pamiętać, że alimenty mają zaspokajać bieżące potrzeby dziecka. Przy ich obliczaniu nie wolno brać pod uwagę przyszłych planów dziecka, nawet tych związanych z dalszą edukacją i nauką. Wszystkie wspomniane koszty powinny być w jakiś sposób udokumentowane. Mogą to być zarówno zaświadczenia czy faktury, jak i zwykłe rachunki oraz paragony.
Dokładniej trzeba przedstawić dowody na koszty, które odbiegają od przeciętnych wydatków na utrzymanie dziecka. Może to być chociażby czesne w prywatnej szkole czy większe koszty związane z chorobą dziecka, na przykład potrzeba kupienia specjalistycznego sprzętu albo obuwia ortopedycznego. Wiarygodnym dowodem mogą być również zeznania innych członków rodziny bądź rodzeństwa dziecka.
Jak ustalić ostateczną wysokość alimentów?
Rodzic, który chce ustalić kwotę alimentów w sądzie, musi na początku dokładnie wyliczyć miesięczne koszty utrzymania dziecka. Następnie powinien zebrać dowody i dokumentację potwierdzające istnienie wymienionych wydatków. Kolejnym ważnym punktem jest sporządzenie pozwu – opiekun może skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, albo posłużyć się gotowym wzorem, znajdującym się w siedzibie każdego sądu rejonowego.
Rodzice muszą osobiście stawić się na termin rozprawy, podczas której przedstawiają własną sytuacją majątkową i materialną oraz rzeczywiste koszty utrzymania dziecka. Po wysłuchaniu zeznań obojga opiekunów, sąd ustali ostateczną wysokość alimentów.
Autor: Maja Krukowicz
Pingback: Niezapłacone alimenty i kredyty - Magazyn Fakty