Dziecko i kot w domu – które rasy okażą się najodpowiedniejsze?

Wiele dzieci, bez względu na wiek, marzy o posiadaniu kota. Cieplutkie, futrzaste stworzenia mogą być idealną ozdobą domu i świetnym towarzyszem zabaw malucha, pod warunkiem, że dziecko będzie wiedziało jak należy traktować zwierzątko. Niektóre rasy, ze względu na genetycznie uwarunkowane cechy charakteru mogą jednak szybciej zaprzyjaźnić się z najmłodszym członkiem rodziny niż inne koty. Które rasy kotów najlepiej nadadzą się więc do zamieszkania z dziećmi?

Jaki powinien być kot mieszkający u rodziny z dzieckiem?

Tak jak i w przypadku ludzi, koty również posiadają odmienne charaktery. Niektóre są bardzo czułe, lubią się przytulać i nie odstępują opiekuna na krok. Inne z kolei, wolą przebywać tylko w swoim towarzystwie, są nieufne, a na każdy rodzaj bliższego kontaktu reagują agresją. Nie wszystkie koty staną się więc najlepszymi przyjaciółmi człowieka, a zwłaszcza dziecka. Oczywiście, z góry nie można ustalić jak będzie się zachowywał zaadoptowany bądź kupiony mruczek, jednak niektóre, pozytywne zestawy cech przypisane są konkretnym rasom.

Kot, który na co dzień będzie przebywał z maluchem, powinien przede wszystkim mieć łagodne uosobienie. Nie może bać się hałasów, nagłych ruchów czy ciągłego towarzystwa ludzi. Zwierzę musi być towarzyskie i odnajdywać się w relacjach z innymi, również tymi starszymi opiekunami. Stworzenie powinno również okazywać niezwykłą cierpliwość – większość dzieci szukając kontaktu z kotem, stara się go wziąć na ręce, poprzytulać czy najzwyczajniej pogłaskać. Odpowiednio zsocjalizowany futrzak nie będzie reagował na takie gesty drapaniem czy gryzieniem.

Ważnym aspektem jest również wiek kota. Przy najmłodszych dzieciach, lepiej sprawdzi się już dorosły kot. Ma on już ukształtowany charakter i łatwiej sprawdzić jak reaguje na kontakty z maluchami. Dzieci w wieku szkolnym mogą już zdecydować się na wzięcie kilkumiesięcznego kociaka. Odpowiednio nauczone i wychowane dzieci będą wiedziały jak obchodzić się nawet z najbardziej rozbrykanym zwierzęciem.

Które rasy kotów najlepiej sprawdzą się przy dzieciach?

Oto lista kocich ras, które szczególnie cechuje zrównoważony charakter, tolerancja na zachowania domowników oraz niezwykła uczuciowość:

  • Kot europejski (wielorasowiec) – wbrew pozorom, nawet codziennie spotykane przez nas koty wielorasowe mogą stać się idealnym członkiem rodziny. Wiele z nich jest odpornych na hałasy i częste zmiany otoczenia. Można również pokusić się o wzięcie takiego zwierzaka ze schroniska – takie zachowanie jednocześnie uczy dziecka odpowiedzialności i wrażliwości na krzywdę innych. Większość schronisk umożliwia też systematyczne wizyty rodzin adopcyjnych w obiekcie, dzięki czemu maluch może stopniowo zaprzyjaźniać się z kotkiem i poznać jego cechy charakteru;
  • Kot brytyjski krótkowłosy – te stworzenia są bardzo łagodne, lubią pieszczoty i żywo reagują na wszelkiego rodzaju zabawy. Na zaczepki nie odpowiadają agresją, a jedynie chowają się w wybranym przez siebie miejscu, dopóki nadmierna wylewność dziecka nie minie. Z wiekiem przedstawiciele tej rasy robią się bardziej stateczni i ospali, spędzając czas głównie na spaniu;
  • Maine Coon – nazywany przez wielu kotem rodzinnym, ze względu na swój towarzyski temperamentem. Uwielbia przebywać z ludźmi, kocha się bawić, łatwo nawiązuje kontakt z opiekunami i docenia pieszczoty. Należy jednak pamiętać, że ze względu na to, iż jest to rasa kotów długowłosych, wymaga od właścicieli systematycznego, najlepiej codziennego szczotkowania;
  • Ragdoll – jedna z najłagodniejszych kocich ras. Mruczki te są bardzo czułe, kochane, często domagają się głaskania i pieszczot. Przede wszystkim cenią sobie kontakt z człowiekiem i często nie opuszczają go na krok. Ponadto, ragdolle są bardzo cierpliwe i nieco flegmatyczne, dlatego ze stoickim spokojem znoszą nawet najbardziej zwariowane pomysły dzieci;
  • Kot birmański – bardzo łatwo przystosowuje się do zmian, na dodatek przedstawiciele tego gatunku są niezwykle empatyczni. Wyczuwają nastrój swoich opiekunów i podczas gorszego samopoczucia starają się pocieszyć swoją obecnością. Najlepiej czują się w większym gronie ludzi, dlatego są idealnym wyborem dla większych rodzin. Koty birmańskie kochają ludzi i najchętniej nie rozstawałby się z nimi na krok.

Dziecko i kot – uwaga na alergie

Przed kupnem lub adoptowaniem kota, należy wcześniej wykluczyć u dziecka alergię na sierść. Nic tak bardziej nie złamie maluchowi i zwierzakowi serca, jak ponowne oddanie mruczka do schroniska albo hodowli z powodu nagle wykrytej alergii.

3 komentarze

  1. Beata nauczycielka Odpowiedz

    Pomocny tekst. Nie mialam pojecia, że jest tyle ras kotów i że koty mają tak różne charakterki. Koty europejskie ze schroniska lub adopcji to fajna sprawa dla dzieci. Te kotki są fantastyczne do domowych zabaw i nic nie kosztują.

  2. Arek Odpowiedz

    Przyjemny temat i przyjemny tekst 🙂

    Jeśli chciałbym mieć zarówno dziecko jak i kota, to chyba bym się skłonił na Ragdolla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.