Wielu rodziców boi się podróżować samolotem ze swoim dzieckiem, szczególnie jeśli ich pociecha ma kilka lub kilkanaście miesięcy. Lot z niemowlęciem lub kilkulatkiem, rzeczywiście może być nieco uciążliwy, jednak linie lotnicze zapewniają wiele uprawnień, które przysługują opiekunom najmłodszych pasażerów. Na jakie przywileje w trakcie lotu mogą więc liczyć rodzice wybierający się na wakacje z dzieckiem? Jak należy odpowiednio przygotować się do takiej podróży?
Porozmawiaj z dzieckiem o planowanym locie
Właściwe nastawienie dziecka na nadchodzącą podróż pomoże uniknąć wielu stresujących sytuacji podczas lotu. Jeśli mamy do czynienia z kilkulatkiem, warto szczegółowo wytłumaczyć mu, co po kolei wydarzy się na pokładzie samolotu. Należy też przygotować malucha na obecność wielu obcych ludzi i porozmawiać z nim o tym, jak należy się zachowywać w trakcie lotu. Jeśli dziecko do tej pory nie miało większej styczności z innymi środkami transportu niż samolot, można zabrać malucha na krótką przejażdżkę autobusem lub tramwajem – dzięki temu oswoi się z hałasem i gwarem panującym w komunikacji miejskiej oraz pozna podstawowe zasady zachowania. Jeśli samo lotnisko nie znajduje się zbyt daleko, warto pojechać tam z pociechą, kilka dni przed planowanym lotem. Dzięki temu, dziecko stosunkowo wcześniej pozna budynek i panującą w nim atmosferę, więc w dniu lotu nie będzie już tak bardzo zaskoczone tym, co się wokół dzieje.
Jakie dokumenty musi posiadać dziecko podróżujące samolotem?
Mimo, iż nie ma żadnych oficjalnych ograniczeń związanych z minimalnym wiekiem dziecka mogącego odbyć podróż samolotem, warto odczekać przynajmniej dwa tygodnie od narodzin i dopiero wtedy zabrać maleństwo na pokład. Jeśli jednak wystąpi konieczność wcześniejszego lotu, należy zadbać o odpowiednie zaświadczenie od lekarza, zezwalające na odbycie takiej podróży. Każde dziecko, bez względu na wiek musi posiadać dokument, umożliwiający jego identyfikację, czyli paszport albo dowód osobisty. Trzeba więc pamiętać, aby odpowiednio wcześniej wyrobić odpowiedni dokument w Urzędzie Wojewódzkim. Jeśli maluch będzie podróżował tylko z jednym z rodziców, konieczna jest zgoda drugiego opiekuna na odbycie lotu samolotem przez dziecko.
Maluchy, które ukończyły piąty rok życia, mogą w większości podróżować bez opiekuna prawnego, chociaż niektórzy przewoźnicy mają w tej kwestii dodatkowe zaostrzenia. Samodzielnie może podróżować dziecko, które ukończyło dwunasty lub piętnasty rok życia (w zależności od wybranej linii lotniczej).
Wózek i bagaż podręczny dla dziecka w samolocie
Większość przewoźników samolotowych, umożliwia całkowicie za darmo zabranie wózka dziecięcego na pokład samolotu. Należy jednak pamiętać, że wózek lub spacerówka koniecznie muszą się składać. Można z nich swobodnie korzystać, aż do samego wejścia do samolotu – w tym momencie personel techniczny zabiera wózek i umieszcza go w luku bagażowym. Zostaje on oddany rodzicom od razu po wylądowaniu.
Dziecko, które nie ma wykupionego dodatkowego miejsca w samolocie, najczęściej nie może posiadać własnego bagażu. Rzeczy malucha wliczają się więc w limit bagażu jego rodziców. Oprócz zabawek i podstawowych kosmetyków, akcesoriów i leków, warto również do bagażu podręcznego zabrać zestaw ubrań na zmianę. W przypadku zaginięcia bagażu rejestrowanego, dziecko będzie miało zapasowy strój przy sobie.
Czy można przewozić mleko dla niemowlaków?
Mimo, iż do samolotu nie wolno wnosić żadnych płynów przekraczających 100 ml, często w przypadku niemowląt, obsługa lotniska zgadza się na zabranie większej butelki mleka. Podczas odprawy należy więc stosunkowo wcześniej zgłosić chęć przewożenia płynnego pokarmu dla dziecka. Często podczas kontroli, obsługa lotniska prosi rodziców o skosztowanie mleka w celu potwierdzenia, że na pewno jest to produkt spożywczy. Dla bezpieczeństwa ,warto jednak rozlać mleko do kilku pojemników, które nie przekraczają 100 ml. Można również pokusić się o wzięcie proszku do rozdrobienia i spokojnie przyrządzić go w strefie bezcłowej lub poprosić personel samolotu o przegotowaną wodę.
Dziecko na kolanach czy obok?
O tym gdzie będzie siedział najmłodszy pasażer, często decyduje wiek dziecka oraz regulamin wybranych linii lotniczych. Najczęściej maluch, który nie skończył jeszcze sześciu miesięcy, musi siedzieć na kolanach rodzica, przypięty specjalnymi pasami. Niektórzy przewoźnicy wymagają takiego podróżowania od dzieci do drugiego roku życia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pociechy w foteliku samochodowym, który będzie przymocowany do siedzenia obok. Niektóre linie lotnicze, posiadają już na pokładzie przystosowany fotelik do podróżowania, inne wymagają od rodziców, aby we własnym zakresie dostarczyli go do samolotu. Niestety, ale za dodatkowe miejsce trzeba już odpowiednio zapłacić. Większe samoloty często posiadają w swoim wyposażeniu również specjalne łóżka dla niemowląt. Dzieci, które skończyły dwa lata powinny siedzieć obok opiekuna na osobnym siedzeniu.
Większość linii lotniczych, udostępnia rodzicom podróżującym z dziećmi wiele przywilejów. Mogą oni wejść na pokład w pierwszej kolejności, lub zająć w samolocie miejsce z większą przestrzenią na nogi. Aby maluch czuł się komfortowo podczas lotu, warto zabrać do bagażu podręcznego jego ulubione zabawki, które nieco umilą mu podróż. Nie należy również zapominać o miękkiej poduszce, ulubionym kocyku i maskotce – mały pasażer może w trakcie lotu uciąć sobie krótką drzemkę.
Materiał przygotowany przy współpracy z carter.eu
Dodaj komentarz