Małe dzieci w trakcie pierwszych lat życia stają przed masą wyzwań. Codziennie uczą się czegoś nowego, podnoszą swoje umiejętności, często zaskakując zarówno swoich rodziców, jak i siebie samego. Warto okazywać dziecku wyrozumiałość i cierpliwość, bo nauka nowych kompetencji przynosi zarówno radość, jak i nerwowość, a czasem brak zrozumienia, co się dzieje. Spokój, jaki będziemy wtedy przekazywać dziecku zachęci je do prób i nauki. Czy wiesz, że opanowanie nowych umiejętności może kilkulatka po prostu przerastać? Niechciane zachowania w tym okresie nie oznaczają, że dziecko jest niegrzeczne. Nowe wyzwania mogą je nieco onieśmielać.
Jakie są metody nauki czytania?
Jednym z największych wyzwań w pierwszych latach życia dziecka jest nauka czytania. Ten długotrwały, ale bardzo ważny w naszym życiu proces rozpoczyna się od poznania liter. Pamiętaj jednak, że dokładne nauczenie się poszczególnych liter i bezbłędne odśpiewywanie całego alfabetu wcale nie jest konieczne do rozpoczęcia nauki czytania. Jeśli zbyt duży nacisk będziemy kładli na poszczególne literki, dziecko będzie skupiać się na nich, składając powoli wyraz, ale nie rozumiejąc jego znaczenia. Nauka czytania może odbywać się metodą sylabową lub globalną. W czytaniu globalnym nasz maluch ogląda całe wyrazy i poznaje ich znaczenie. Może to zatem przybrać formę kart z obrazkiem i podpisem. Dzięki temu łatwiej rozumie sens słów, których się uczy. Nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze rezultaty.
Zacznij od prostych samogłosek
Druga z metod nosi nazwę sylabowej i również ma swoich zagorzałych zwolenników. Również ten sposób może stanowić dla was doskonałą zabawę. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych elementarzy, a zacząć możesz od kolorowych karteczek z sylabami. Wprowadzaj najpierw samogłoski, a później sylaby. Jeśli dziecko dobrze opanuje te pierwsze, z łatwością pójdzie mu czytanie sylab. Pamiętaj, że nauka czytania powinna być dla dziecka zabawą, a nie obowiązkiem. Zacznijcie od prostych sylab, jak MA, MY, MO. W trakcie zabaw z dzieckiem, pisząc np. na tablicy drukowanymi literami, pokazuj dziecku, jak wyglądają poszczególne sylaby i jak się je głośno wymawia.
Czym wspomóc się w trakcie nauki czytania?
Nauka czytania to proces, który trwa bardzo długo i zaczyna się, zanim sobie sami to uświadamiamy. Przygotowujemy malucha do nauki czytania już od początku przebywania z nim, poprzez rozmowę z nim i czytanie książek na dobranoc. Dawanie takiego przykładu tworzy mimochodem piękny nawyk, którego nie będziemy musieli później tłumaczyć i namawiać. Z dzieckiem należy rozmawiać w poprawny i spokojny sposób, wyraźnie wymawiając słowa. Mimo znużenia wieczornego, czytajmy mu także codziennie choć kilka minut. W nauce czytania na dalszych etapach, gdy znamy już sylaby, mogą wspomóc nas książki. Jak wybrać dobrą książkę do nauki czytania? Warto postawić na wydawnictwo, które ma łatwy do czytania krój pisma. Tekst powinien odpowiadać zainteresowaniom małego czytelnika, a zdania zwięzłe i pojedyncze. Mocny kontrast literek ułatwi ich odróżnianie. Liczy się także estetyka całości oraz pobudzanie wyobraźni dziecka.
Dodaj komentarz