Czy nasze dziecko odziedziczyło po nas miłość do piłki nożnej i samo zaczyna przejawiać piłkarskie pasje? Jeśli tak, to dobry moment, by zapisać naszego kilkulatka do szkółki piłkarskiej. Czym się kierować przy jej wyborze ?
Kryteriów, na które musimy zwrócić uwagę jest wbrew pozorom dość sporo. Choć trenowanie piłki nożnej wydaje się prostą rzeczą, w rzeczywistości wyszkolenie malucha na piłkarza to długi i skomplikowany proces. Dobrze więc, jeśli już od samego początku jest on prowadzony we właściwy sposób i pod okiem fachowców.
Szkółka piłkarska, do której chcemy zapisać dziecko nie może być zlokalizowana w zbyt dużej odległości od naszego domu. Co prawda, powszechnie znane są przypadki wielkich piłkarzy, którzy dojeżdżali codziennie po kilkadziesiąt kilometrów, by tylko móc trenować. Lepiej jednak poszukać czegoś bliżej nas, by dodatkowo nie męczyć siebie i dziecka długimi podróżami.
SZKÓŁKA PIŁKARSKA – PO PIERWSZE ZABAWA
Chociaż „szkółka” brzmi trochę jak szkoła, tak naprawdę porównywanie tych dwóch rzeczy nie ma większego sensu. Do szkółki piłkarskiej nasz maluch uczęszcza przecież pozalekcyjnymi zajęciami, w swoim wolnym czasie. Czas ten powinien być przeznaczony na zabawę, a dziecko przede wszystkim powinno mieć frajdę z tego, co robi.
Przy wyborze szkółki piłkarskiej możemy najpierw zasięgnąć na jej temat języka, czy poczytać opinie w internecie. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, naszym następnym krokiem powinno być jednak osobiste udanie się do szkółki. Tam wraz ze swoim dzieckiem powinniśmy zorientować się w sytuacji i sprawdzić, czy dana szkółka odpowiada nam oraz naszemu maluchowi.
Zwróćmy uwagę na sposób, w jakim trenerzy prowadzą zajęcia z dzieciakami. Sprawdźmy, czy inne dzieci nie są przez nich nadmiernie strofowane i poddawane zbyt dużej presji. Zdecydowana większość trenerów kilkulatków zdaje sobie sprawę, że sport w tym wieku to głównie zabawa, ale warto upewnić się, że nasza pociecha będzie miała do czynienia właśnie z taką osobą.
Same treningi powinny być urozmaicone i zawierać wiele elementów nie tylko z piłkarskiego rzemiosła. Maluch powinien mieć możliwość nie tylko treningów z piłką, ale też biegania i udziału w innych atrakcjach. Treningi mają być dla niego dobrą zabawą i nie mogą być nudne, bo wtedy istnieje ryzyko, że dziecko szybko zniechęci się do uprawiania sportu.
LICZY SIĘ PROFESJONALIZM
Bardzo ważnym aspektem jest też liczebność grup, w których prowadzone są zajęcia. Grupy podobnie jak klasy w szkole – nie powinny być zbyt liczne. Wtedy nasza pociecha nie nauczy się zbyt wiele, ponieważ uwaga opiekunów będzie rozproszona na zbyt dużą ilość młodych piłkarzy. Niesamowicie ważną kwestią jest również dobór wiekowy maluchów w grupach.
Najlepiej, by były one w jednakowym wieku i pięciolatki ćwiczyły z pięciolatkami, a ośmiolatki – analogicznie ze swoimi rówieśnikami. Tylko w taki sposób zapewnimy naszemu dziecku harmonijny rozwój, ponieważ trenując z dziećmi w innym wieku, prawdopodobnie będzie różniło się od nich poziomem gry, czy po prostu warunkami fizycznymi.
Sprawdźmy również, czy szkółka, którą mamy na oku, dysponuje profesjonalnym sprzętem piłkarskim. Odpowiednia ilość piłek oraz jednakowe stroje to oczywiście podstawa, ale dobra szkółka powinna też zapewniać maluchom cały komplet stroju sportowego. Mowa tu o butach pasujących na stopę naszego dziecka, czy getrach oraz ochraniaczach na nogi, które zmniejszą ryzyko kontuzji.
Zwróćmy też uwagę na stan boisk na których odbywają się zajęcia. Powinny być one nienagannie przygotowane i przede wszystkim równe, tak, by zapewniać młodym sportowcom pełne bezpieczeństwo i idealne warunki do gry w piłkę
Polecam szkółkę w Piastowie
A co z dziewczynkami?
polecamy artykuł
https://tatasos.pl/szkolka-pilkarska-dla-dziewczynki/
W klubie w którym gra mój syn (teraz 12 lat) w ciągu ostatnich dwóch sezonów kilku chłopców przestało czasowo trenować z powodu martwicy (kolano, stopa itp). Czy to powód przetrenowania czy anomalie zdrowotne (np szybki wzrost)?
I jedno i drugie ma na to wpływ. \niestety kuracja jest okrutna dla małego piłkarza. Zakaz aktywności minimum na sześc miesięcy