Jak zapobiegać pieluszkowym odparzeniom skóry?

Większość osób, które oczekują przyjścia ich pociechy na świat, czyta różne informacje dotyczące opieki nad niemowlakiem. Natchną się one z pewnością na termin zapalenie pieluszkowe skóry. Rzeczywiście, słynne odparzenia to duży problem wśród najmłodszych. Można jednak skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Jak?

Regularna wymiana pieluch

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia odparzeń jest zbyt rzadka wymiana pieluch. Dlaczego? Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna, a jej bariera ochronna nie jest w pełni wykształcona. Oznacza to, że skóra nie umie się sama bronić przed bakteriami. Niestety, zabrudzona i wilgotna pieluszka to idealne środowisko do ich namnażania się. Z tego powodu warto sprawdzać często pieluchę i zmieniać ją zaraz po zabrudzeniu. Okolice intymne dziecka trzeba także każdorazowo umyć.

Stosowanie kremu ochronnego

Skóra dziecka nie umie się bronić przed bakteriami, dlatego należy ją wesprzeć specjalnym kremem. Warto sięgnąć po krem barierowy Sudocrem, który tworzy na naskórku warstwę ochronną, minimalizując ryzyko infekcji. Maść należy stosować często, najlepiej przed każdym założeniem nowej pieluszki. Sudocrem to krem na odparzenia, który ma także działanie łagodzące, nawilżające i znieczulające. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku otarć i podrażnień naskórka. Więcej o preparacie można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/.

Częste wietrzenie pupy

Pupę dziecka warto często wietrzyć. Wystarczy, że każdego dnia pozwolimy maluszkowi poleżeć bez pieluszki. Dzięki temu skóra może oddychać i odpocząć. Również maluszek bardzo docenia te chwile – wreszcie nic go nie będzie uwierać ani gnieść. Kiedy warto zrobić czas pieluchy? Najlepiej po pozbyciu się zabrudzonej pieluchy i przemyciu okolic intymnych dziecka.

Odpowiednia temperatura

Rodzice mają czasem tendencję do przegrzewania dziecka. Zbyt wysoka temperatura otoczenia zwiększa potliwość, a co za tym idzie – skóra jest wilgotna i jeszcze bardziej podatna na rozwój infekcji, zwłaszcza jeśli jest szczelnie zasłonięta pieluchą. Szczególnie uważnym należy być więc latem.

Przewiewne ubranka

Maluszka zawsze należy ubierać w wygodne i przewiewne ubranka. Najlepiej, aby były one bawełniane. Tkanina ta pozwala skórze oddychać, a przy okazji jest miękka i przyjemna w dotyku, co zwiększa komfort dziecka. Równie ważne jest także to, z czego wykonane są kołderka bądź poduszka dziecka. I w tym przypadku materiały powinny być „oddychające”.

Regularna kąpiel

Kąpiel powinna być codziennym rytuałem. Dzięki niej można pozbyć się z powierzchni skóry brudu i bakterii. Woda w wanience nie powinna być gorąca. Najlepiej, aby była zbliżona do ciepłoty ciała dziecka. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Zawsze należy stawiać na preparaty dedykowane niemowlakom, które zawierają specjalny i nieuczulający skład. Po kąpieli warto zastosować oliwę do ciała. W trakcie osuszania skóry dziecka ręcznikiem należy być delikatnym. Najlepiej przykładać ręcznik do skóry, aby mógł wchłonąć wilgoć.

Monitorowanie skóry dziecka

Odparzenie pieluszkowe może powstać wtedy, kiedy rodzić perfekcyjnie zajmuje się swoim maluszkiem. Dlatego stan skóry należy zawsze monitorować. Szybkie zauważenie pierwszych objawów (jak łuszczenie się i zaczerwienienie skóry) pozwala na natychmiastową reakcję. Szczególną ostrożność powinni zachować rodzice, których dziecko bierze antybiotyki lub ma biegunkę. Ona czynniki zwiększają ryzyko występowania pieluszkowego zapalenia skóry.

Odparzenie pieluszkowe może pojawić się na pupie każdego dziecka. Choć prawdopodobieństwo zachorowania zawsze istnieje, odpowiednia pielęgnacja maluszka i jego skóry znacznie minimalizuje ryzyko stanu zapalnego skóry. Warto podążać za wszystkimi wytycznymi, nawet jeśli jest to czasem czasochłonne i monotonne. Najważniejszy jest przecież komfort dziecka! Więcej o działaniach profilaktycznych można przeczytać tu: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/profilaktyka-odparzen-skory-dziecka-co-warto-wiedziec-i-stosowac/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.