Chociaż na rynku nie brakuje rozmaitych zabawek edukacyjnych, najczęściej polecaną i najbardziej ponadczasową, uniwersalną oraz korzystną dla rozwoju małego człowieka zabawką pozostają… zwykłe drewniane klocki.
Różnokształtne formy zainteresują nie tylko niemowlaka, ale również kilkuletnie dziecko, ponieważ to, czym mogą się stać określa jedynie wyobraźnia malucha, a ta z kolei jest nieograniczona. Co więcej, klocki z drewna są trwałe, ekologiczne i w pełni bezpieczne dla każdego dziecka, nawet tego, które ciągle wkłada do buzi wszystkie napotkane przedmioty. Jednak w jaki sposób, taka zabawka może wpłynąć na rozwój malucha?
Rola klocków w życiu dziecka – wpływ na rozwój umysłowy i fizyczny
Dziecko, które bawi się klockami rozwija przede wszystkim swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Usprawnia także procesy poznawcze, czyli uwagę, pamięć, percepcję, umiejętność kontroli i spostrzegawczość. W tym samym czasie kształtuje również swoją wyobraźnię przestrzenną, a także umiejętność konstruowania i planowania. Klocki drewniane pozwalają maluchowi ćwiczyć i rozwijać zdolności manualne – kształty można bowiem dopasowywać pod względem formy, koloru czy wielkości, tworzyć z nich budowle, a także testować nowe rozwiązania zaczerpnięte z własnych pomysłów.
Najmniejsze dzieci trenują na nich zręczność i prawidłowy chwyt, a u tych nieco starszych rozwijają ciekawość poznawczą. Warto bawić się nimi z pociechą i pozwalać jej wznosić, a nawet niszczyć zbudowane konstrukcje. Wszystko to umożliwia bowiem poznanie i zrozumienie zależności przyczynowo-skutkowych. Maluch obserwuje, że rzucony klocek spada, przewraca inne, zawala budowle. Z kolei układając je jedno na drugim może zauważyć, że prowadzi to do stworzenia nowych form, które mają konkretny efekt wizualny i mogą zainteresować sobą inne osoby.
Klocki rozwijają wyobraźnię
Rozwój wyobraźni to najbardziej oczywista zaleta zabawy drewnianymi klockami. Urządzenia wyposażone w dziesiątki przycisków znacznie szybciej wyczerpują swoje możliwości, dlatego rodzicom poleca się zabawki o jak najprostszej formie. Takie przedmioty mogą zamienić się we wszystko – dom, zamek, pojazd, całe miasta. Starszym dzieciom klocki zastępują często zupełnie inne zabawki i akcesoria. Służą na przykład jako produkty podczas zabawy w sklep, a nawet tworzą pełnowymiarowe meble. Poza rozwojem wyobraźni wspierają zatem także poznawanie zasad społecznego życia oraz umiejętności współpracy z innymi dziećmi.
Klocki uczą odpowiedzialności
Zabawa klockami uczy dziecko odpowiedzialności na dwa sposoby: po pierwsze, maluch przyzwyczaja się do samodzielnego sprzątania swoich zabawek, a po drugie, sam decyduje, w jaki sposób połączy wybrane elementy i co zrobi, kiedy zabraknie mu części, aby dokończyć swoje dzieło. Warto pokazywać maluchowi, że chowając klocki do pudełka nie tylko utrzymuje porządek, ale dba również o stan zabawki i dłużej może cieszyć się jej kompletnością oraz estetycznym wyglądem. Z kolei sam proces zabawy pozwala dziecku nauczyć się, jak rozwiązywać problemy i poszukiwać nowych rozwiązań. Podczas budowy swojej konstrukcji może bowiem napotkać takie zadania, jak dobór najlepszych klocków lub efektywne radzenie sobie w przypadku ich braku.
Dzięki klockom poznasz osobowość dziecka
Podczas zabawy klockami ujawnia się wiele cech dziecka, których zalążki możemy odkryć na długo przed tym, zanim staną się one oczywiste. Dowiemy się przede wszystkim, czy maluch jest spokojny i cierpliwy, czy wybuchowy i gwałtowny. Jeżeli zamierzona czynność nie wychodzi mu wielokrotnie, a mimo to nadal stara się ją wykonać, możemy mieć pewność, że jest ambitny i konsekwentnie dąży do obranego celu. Jeśli jednak jest odwrotnie, warto pomóc mu i naprowadzić na właściwy tor. Z kolei efekt gotowych konstrukcji dziecka powie nam bardzo wiele na temat jego pomysłowości oraz wyobraźni.
Klocki drewniane to niezwykle prosta zabawka, która pozwala dziecku na każdym etapie życia rozwijać kolejne umiejętności i kształtować wyobraźnię. Wybierając je dla swojej pociechy pamiętajmy, aby decydować się na produkty wielkością dostosowane do wieku i tworzone wyłącznie z bezpiecznych materiałów.
Autor: Angelika Romanowska
to przykład ponadczasowej zabawki, jej fenomen tkwi po części pewnie we wspomnianej prostocie i uniwersalności…