Nauka programowania dla dzieci – czy warto posłać malucha na kurs?

Programowanie dla dzieci pojawia się coraz częściej na liście zajęć dodatkowych oferowanych już kilkulatkom. Część rodziców wciąż ma szereg wątpliwości, związanych m.in. z tym, że programowanie wiąże się z pracą na komputerze, której przecież starają się unikać. Warto jednak mieć świadomość, że programowanie to coś znacznie więcej niż tylko zabawa na komputerze. To realna korzyść dla dziecka zarówno teraz, jak i w jego odległej, zawodowej przyszłości.

Wzrost zainteresowania na świecie

Nauka programowania od najmłodszych lat jest coraz częściej stosowana. Dziś staramy się objaśnić, dlaczego nie powinno się patrzeć na nią w kategorii zbędnego wydatku, ale raczej inwestycji na przyszłość. Obecnie cyfryzacja pojawia się w każdej dziedzinie życia, a chociażby pobieżna znajomość programowania przyda się dziecku. Wydaje się, że można porównać tę dziedzinę do znajomości języków obcych dla pokoleń z lat 90-tych ubiegłego wieku. Niewielu rodziców potrafiło posługiwać się innym językiem niż rosyjski (lub, okazjonalnie, niemiecki), jednak znaczna część inwestowała w naukę angielskiego, włoskiego, hiszpańskiego i wielu innych, światowych języków – u swoich pociech.

Obecnie uważa się, że programowanie jest kolejnym językiem, zaraz po ojczystym i wybranym obcym, który powinno przyswoić każde dziecko, choćby w niedużym stopniu. Stopniowy rozwój różnych technologii nie pójdzie wstecz, ale do przodu – co sprawia, że kurs programowania dla dzieci może okazać się znacznie istotniejszym wydatkiem niż to się wielu rodzicom wydaje. Jakie korzyści niesie za sobą nauka programowania od najmłodszych lat?

1. Nauka logicznego myślenia

Coraz szersza rzesza osób zdaje sobie sprawę, że programowanie to znacznie więcej niż wpisywanie w konsoli szeregu dziwnie wyglądających ciągów cyfr i liter. To również konieczność przewidywania pewnych sytuacji, analizowania rezultatów swoich działań i planowania ich do przodu. Nauka programowania dla dzieci może pomóc w znaczącym rozwoju logicznego myślenia już u kilkulatka. To umiejętność przydatna nie tylko w kolejnych latach szkolnej nauki, ale również w codziennym. życiu.

2. Nastawienie na problem

Dziecko, które uczy się programowania, bardzo szybko zauważa, że… każdy problem jest rozwiązywalny. Wystarczy tylko poświęcić nieco czasu na jego analizę, rozpatrzenie wszelkich możliwych opcji i istnieje możliwość uzyskania odpowiedniego rozwiązania. Umiejętność ta, przełożona na codzienne życie, pozwoli dziecku szybko nauczyć się, że z każdą sytuacją można sobie poradzić.

3. Kreatywność nade wszystko

Programowanie dla dzieci jest również doskonałą nauką kreatywności. Niektóre skrypty można napisać na kilka sposobów, a tym samym – skrócić czas pracy lub pominąć zbędne zadania. Dzięki temu, maluch uczy się w szybki i kreatywny sposób osiągać pożądane rezultaty. Pomysłowość jest również ściśle powiązana z powyższym punktem, gdyż jest potrzebna także przy rozważaniu powstałych podczas programowania trudności.

4. Potencjalna przyszłość zawodowa

Choć nie możemy na 100% stwierdzić za malucha, że będzie chciał w przyszłości zostać programistą, dajemy mu taką szansę i możliwość lepszego, szybszego startu w zawodzie. Dzięki tak wcześnie rozpoczętej nauce programowania, maluch może również zdecydować jeszcze przed pełnoletniością, czy to zagadnienie w ogóle go interesuje. To sprawia, że nie spędzi dorosłego życia wykonując zawód, który je frustruje – co zdarza się nader często, gdy decyzje w tym zakresie są podejmowane dopiero po maturze.

5. Lepsze zrozumienie nowoczesnych technologii

Prawdopodobnie żaden rodzic (o ile sam nie jest programistą lub inżynierem) nie będzie miał szansy tak dobrze pojąć, jak działają najnowocześniejsze urządzenia. Wiedza ta będzie nie tylko ciekawostką dla dziecka, ale również świetną okazją do zagłębienia się w ich dodatkowe opcje. Jak wspomnieliśmy wyżej, rozwój technologii niewątpliwie będzie szedł na przód, a co za tym idzie – choćby podstawowa wiedza na jej temat może okazać się niezbędna do codziennego życia.

W jakim wieku rozpocząć naukę?

Powyższe zalety, jakie niesie za sobą kurs programowania dla dzieci, prawdopodobnie przekonają niejedną osobę do zapisania malucha na takie zajęcia. Jednak logicznym pytaniem, które prawdopodobnie pojawiło się w głowach części rodziców młodszych dzieci jest: „w jakim wieku można zapisać pociechę na kurs?”. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale czekać długo! Wiele szkół podejmuje się prowadzenia szkoleń już dla około 3-letnich malców.

Oczywiście, nauka ta będzie przebiegać zgoła inaczej niż w przypadku starszych dzieci, jednak warto wziąć pod uwagę możliwości takiego szkraba. Przede wszystkim – jego zdolność zapamiętywania i pojmowania wielu rzeczy jest znacznie większa niż u starszych dzieci czy osób dorosłych. Kilkulatek zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, zatem nie boi się próbować. To przynosi efekty, które są nie do przecenienia w jego późniejszej nauce.

Co daje ścieżka zawodowa programisty?

Warto wiedzieć, że rynek pracy już teraz narzeka na braki, jeśli chodzi o dobrych programistów. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia branży IT: w wielu miejscach, firmy oferują wręcz darmowe szkolenia osobom, które mają choćby podstawową wiedzę w tym zakresie. Jak twierdzą specjaliści zajmujący się rynkiem pracy, sytuacja ta nie zmieni się jeszcze przez długi czas. Choć świadomość ludzi co do istotności nauki programowania rośnie, jest ona wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb, jakie przedstawia obecny rynek pracy.

Zwiększanie się cyfryzacji wielu procesów (jak chociażby wprowadzane przez wiele sklepów możliwości dokonywania płatności za zakupy bez pomocy kasjera czy odbiór paczek za pomocą kodu kreskowego) sprawia, że niezbędnych jest wielu fachowców, którzy będą obsługiwać te procesy.

Choćby z powyższych względów, warto zapewnić dziecku możliwość spróbowania swoich sił w programowaniu. Nawet jeśli uzna, że nie odpowiada mu ta forma aktywności – pozna podstawy, a dodatkowo nabędzie szereg wspomnianych wyżej umiejętności, przydatnych również w codziennym życiu.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną www.giganciprogramowania.edu.pl, gdzie znajdziecie kursy i szkolenia programowania dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.