Bezpieczeństwo dzieci na ulicach to bardzo ważny temat. Co kilka dni, w wyniku wypadku komunikacyjnego, jedno dziecko ginie lub zostaje trwale okaleczone. Dla każdej rodziny śmierć bliskiej osoby jest ogromną tragedią. A jeżeli w wypadku poszkodowane jest dziecko, to rozpacz jest podwójna. Być może wielu nieszczęść dałoby się uniknąć, gdyby maluch był z daleka widoczny na drodze. W tym celu dobrze sprawdzą się elementy odblaskowe przytwierdzone do odzieży. Nie wiesz, na jaki rodzaj odblasków zdecydować się i jak przekonać do noszenia syna lub córkę? Zapoznaj się a artykułem.
Czy odblaski naprawdę działają?
W kwestii bezpieczeństwa na drodze ogromne znaczenie ma czas. Kierowca, który widzi człowieka na drodze, ma szansę, aby wyhamować albo wykonać inny manewr. Jednakże to, że pieszy widzi samochód na ulicy, nie oznacza wcale, że kierowca widzi pieszego. Z przeprowadzonych przez policję eksperymentów wynika, że pieszy ubrany w ciemną odzież jest dostrzegalny z odległości ok. 40 m. To często zbyt mało, aby refleks kierowcy zadziałał. W przypadku, gdy pieszy ma na sobie odblaskowy element, ten dystans wydłuża się do 150 m. To daje kierowcy kilka sekund więcej na reakcję. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy poruszający się po drodze mieli na sobie odbijające światło elementy odzieży.
Kiedy dziecko może ulec wypadkowi?
Część rodziców uważa odblaski za zbędny gadżet. Argumentują to tym, że trzymają dziecko zawsze za rękę i nie chodzą z nim nigdzie w nocy. Po pierwsze – nie da się mieć dziecka zawsze przy sobie. Po drugie – wypadki nie zdarzają się wyłącznie po zmroku. Wystarczy mglisty albo pochmurny dzień, aby piesi bez odblasków byli niemal niezauważalni na drodze.
Małe dzieci nie są świadome zagrożeń, które czyhają na ulicy. Starsze często są rozkojarzone – wracając grupami ze szkoły, wygłupiają się albo patrzą w telefon, zapominając, że idą poboczem drogi. Te wszystkie okoliczności mogą doprowadzić do nieszczęśliwego splotu zdarzeń zakończonego wypadkiem.
Jakie wybrać odblaski dziecka?
W sklepach można znaleźć różnego rodzaju odblaski dla dzieci – przywieszki, opaski, kamizelki, naklejki, a nawet odblaskowe plecaki. Podczas rodzinnych festynów i na akcjach organizowanych przez policję w szkołach, odblaski często rozdawane są za darmo. Jeżeli stoisz przed dylematem, który rodzaj odblasków kupić, polecamy Ci zwrócić uwagę na:
- Kamizelki – jest to rodzaj odblasków chętnie wykorzystywany przez przedszkola. Ich zaletą jest ich duży rozmiar, a więc spora powierzchnia odbijająca. Kamizelkę można szybko i łatwo założyć na wierzchnią odzież dziecka.
- Naklejki i breloczki odblaskowe – to mniejsze gadżety, służące do przymocowania np. do plecaka czy do kurtki. Dzięki temu, że są mocowane na stałe, nie trzeba o nich pamiętać przed wyjściem z domu. Multum wzorów i kolorów (np. motywy z popularnych kreskówek) sprawia, że model dla siebie znajdą wśród nich nawet starsze dzieci.
- Opaski – najchętniej noszony rodzaj odblasków przez nastolatków, a także dorosłych. Prosty kształt sprawia, że w codziennym funkcjonowaniu opaski nie rzucają się w oczy, a po zmroku spełniają swoją funkcję. Zawijającą się samoczynnie opaskę można przymocować np. do paska torebki, szelek plecaka czy mankietu kurtki.
Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?
Najmłodsze dzieci nie rozumieją zagrożeń na drodze, a starsze uważają, że same potrafią się przed nimi ochronić. Wiedzą, że przechodzi się na zielonym świetle i należy się trzy razy rozejrzeć, zanim wejdzie się na ulicę i uważają, że to wystarczy. Niestety, tak nie jest. Dzieciom należy uzmysłowić, że nie wszystkie sytuacje na ulicy są zależne od nich.
My, dorośli pamiętamy o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze, więc starajmy się, możliwie jak najwcześniej, przekazać ją dziecku. Oprócz rozmów i uświadamiania, jakie niebezpieczeństwa czyhają na drodze, podpowiedzmy dzieciom, jak się przed nimi zabezpieczyć. Takim zabezpieczeniem mogą być elementy odblaskowe na odzieży. Co zrobić, kiedy dziecko, mimo rozmów nie jest przekonane, aby zacząć je nosić? Poniżej kilka rad:
- Wyjedź z dzieckiem wieczorem samochodem i pokaż mu, jak słabo widoczni są piesi, którzy nie mają żadnych odblasków na sobie. Porozważaj, co byłoby, gdyby auto jechało z dużą prędkością, a pieszy niespodziewanie wszedł na jezdnię.
- Weź dziecko do zacienionego pomieszczenia i pokaż, jak działają odblaski. Niech samo się zobaczy, jak światło się dobrze się od nich odbija.
- Daj dziecku wybór w kwestii doboru odblasków. Jeżeli chce opaskę – kup mu opaskę. Gdy woli breloczek z ulubionym zwierzątkiem – zaopatrz go w breloczek.
- Świeć przykładem, tzn. sam noś element odblaskowy na ubraniu. Dzieciaki uwielbiają naśladować dorosłych.
Odblaski to obowiązek!
W sprawie bezpieczeństwa, pieniądze nie powinny mieć znaczenia, ale informujemy, że za brak elementów odblaskowych po zmroku grozi mandat, nawet do 3 tys. zł. A skoro już jesteśmy przy pieniądzach, zakończmy ten artykuł hasłem krążącym po sieci – życie to nie odblask, nie kosztuje 3 zł!
Autor: Justyna Czerwińska
Każdy powinien nosić odblaski nie tylko dzieci.
Ostatnio w Biedronce były odblaskowe opaski elastyczne. Mój wnuczek jest nimi oczarowany