Pielęgnacja skóry niemowlaka to bardzo ważny temat, na który warto cały czas się dokształcać, jeśli jesteś mamą lub tatą maluszka. Z pewnością wiesz, że skóra maluszka jest znacznie cieńsza od skóry osoby dorosłej, dlatego również wymogi pielęgnacyjne są nieco inne. Co jednak z porami roku? Czy potrzeby pielęgnacyjne niemowlaka zmieniają się wraz ze zmianami temperatury? W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe zasady pielęgnacji maluszka zimą oraz latem.
Czy zasady pielęgnacji powinny się zmieniać ze względu na porę roku?
Podstawowe zasady pielęgnacji oczywiście nie powinny ulegać zmianie z uwagi na porę roku. Takie elementy jak kąpiel dziecka, pielęgnacja skóry głowy czy regularna zmiana pieluszki oraz oczyszczanie skóry są bardzo istotne, niezależnie od pogody. Zarówno latem, jak i zimą należy bardzo dbać o higienę okolic pod pieluszką – dokładne oczyszczanie skóry i krem do pupy dla dzieci, który zabezpieczy skórę przed podrażnianiami to nieodłączne elementy dziecięcej pielęgnacji.
Tym, co się zmienia wraz z porami roku, jest głównie częstotliwość wykonywania niektórych działań oraz nacisk, który należy na nie położyć. Jakie znaczenie w pielęgnacji dziecka mają pory roku? O tym opowiadamy poniżej.
Pielęgnacja niemowlaka zimą – o czym trzeba pamiętać?
Skóra niemowlaka bardzo szybko traci wilgoć, a dodatkowo nie jest w stanie szybko odbudować bariery hydrolipidowej, odpowiedzialnej za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zimą, kiedy dni są wyjątkowo mroźne, ochrona skóry dziecka przed przesuszeniem ma jeszcze większe znaczenie. Sprawy nie ułatwia również ogrzewanie w domu, które bardzo wysusza powietrze.
Co z tym zrobić? Jeśli naskórek nie jest w stanie sam wytworzyć bariery hydrolipidowej, trzeba mu w tym pomóc. W codziennej pielęgnacji warto stosować kremy nawilżające i natłuszczające. Wybieraj takie, które są bezpieczne dla skóry niemowlaka i nie spowodują podrażnień. Nawilżaj skórę dziecka, jeśli jest przesuszona i zawsze przed wyjściem na zimowy spacer. Pamiętaj również o ustach – są one wyjątkowo podatne na wysuszenie pod wpływem mroźnego wiatru.
Czy zimą powinno się używać preparatów do ochrony przeciwsłonecznej? Zdecydowanie tak – zimowe promienie słoneczne mogą być równie niebezpieczne dla skóry, co te letnie. Dlatego również zimą buzia niemowlaka powinna być zabezpieczona krem z filtrem SPF 50.
Zimą zrezygnuj także ze zbyt długich kąpieli. Długotrwałe przebywanie dziecka w wodzie może przyczynić się do nadmiernego przesuszenia skóry.
Pielęgnacja niemowlaka latem – najważniejsze zasady
Lato to okres, kiedy upały dają się we znaki. W tym momencie roku bardzo łatwo o przegrzanie, nie tylko u osób dorosłych, ale również w przypadku najmłodszych dzieci. Naskórek dziecka jest cienki i wrażliwy na światło oraz o wiele łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo zawiera mniej gruczołów potowych, które funkcjonują o wiele gorzej niż te u osób dorosłych, co sprzyja przegrzewaniu organizmu. W wyniku przegrzania na skórze mogą wystąpić potówki – skupiska niewielkich krostek, obecne na buzi lub w fałdach skórnych. Zazwyczaj nie są one groźne i znikają samoistnie, warto jednak dbać o to, aby nie powstawały. W tym celu koniecznie należy zapewnić dziecku odpowiednią higienę – jeśli dni są wyjątkowo upalne, kąpiel powinna odbywać się codziennie. Wybierając kosmetyk do nawilżania, zrezygnuj raczej z oliwki, która może zatykać pory skóry i utrudnić pracę gruczołów potowych. Wybieraj balsamy, emulsje i maści.
Latem nie wolno zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej! Używaj kremu z filtrem SPF 50 na każdą odsłoniętą część ciała dziecka i pamiętaj o regularnej reaplikacji.
Źródła:
Agnieszka Mińko, Pielęgnacja skóry noworodka latem. Na co zwrócić szczególną uwagę, by chronić delikatną skórę dziecka, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu, https://oi pip.opole.pl/;
Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/5 2304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia.
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz