Wiele z nas marzy o tym, by mieć zdrowe i piękne włosy. W tym celu jesteśmy w stanie wydać wiele pieniędzy na zabiegi pielęgnacyjne oraz poświęcić sporo czasu na domowe rytuały. Może się jednak okazać, że takie działania to nie wszystko, a odpowiednia pielęgnacja włosów wymaga od nas także zwrócenia uwagi na kwestie, o których do tej pory nie miałyśmy pojęcia. Być może od wielu lat popełniasz znaczące błędy, o których nie wiedziałaś, a które mają istotny wpływ na kondycję i wygląd Twoich włosów?
Dbałość o nasz wizerunek i wygląd są ważne nie tylko w sferze zawodowej, ale bardzo często także pozwalają nam lepiej się poczuć. Piękne i zadbane włosy sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjne, a ponadto dodają także pewności siebie. Podpowiadamy, co zrobić, by nasze włosy były piękne bez konieczności spędzania na ich pielęgnacji wielu godzin oraz wydawania mnóstwa pieniędzy.
Dieta
Zdrowe odżywianie to podstawa, jeżeli chcemy zacząć świadomie dbać o nasze włosy. Urozmaicona dieta sprawi, że nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale także zdecydowanie lepiej się czuć. Naszą dietę powinnyśmy wzbogacić między innymi w białko, które jest podstawowym budulcem organizmu. Jego niedobór przyczynia się do łamliwości włosa oraz jego podatności na uszkodzenia. By uzyskać lśniące włosy, do diety powinniśmy włączyć także nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne funkcje spełniają również witaminy – A, B, C i E. Jeżeli zależy nam na zdrowych i pięknych włosach, dietę powinnyśmy wzbogacić także w minerały takie, jak siarka, krzem, cynk czy żelazo, miedź i magnez. Nie wolno także zapominać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu. Wodę możemy dostarczać wraz z pożywieniem lub w postaci płynów – wody mineralnej lub herbat.
Mycie włosów
Odpowiednie mycie naszych włosów to pierwsze krok do ich świadomej pielęgnacji. W tym celu niezbędne będzie zaopatrzenie się w szampon, który jest dostosowany do naszego typu włosów. Dzięki temu włosy będą bardzo dobrze oczyszczone i przygotowane do dalszych zabiegów. Należy je myć tak, by nie dopuścić do ich splątania. Aby włosy nie były zbyt podatne na uszkodzenia i aby nadmiernie nie pobudzić pracy gruczołów łojowych, wskazane jest używanie do mycia letniej wody zamiast gorącej. Jednym z błędów, które często popełniamy podczas mycia jest wylewanie na włosy szamponu prosto z butelki. Szampon najpierw należy rozcieńczyć razem z wodą, a dopiero później nałożyć na skórę głowy. Nie powinnyśmy także stosować jego zbyt dużej ilości. Wystarczy porcja wielkości orzecha włoskiego.
Odżywki
Podczas każdego mycia głowy wskazane jest także używanie odżywek. Ich spory wybór oferuje sklep Eurochemia. Powinnyśmy jednak postawić na te, które zbyt mocno nie obciążą naszych włosów. Wiele odżywek ułatwia też rozczesywanie. Nieco rzadziej – np. raz w tygodniu możemy na nasze włosy nałożyć maskę, która zawiera aktywne składniki odbudowujące. Do spłukiwania szamponów oraz odżywek wskazane jest użycie chłodnej wody po to, by zamknąć łuski włosa. Włosy spłukujemy bardzo dokładnie, aby nie zostały na nich resztki szamponu albo odżywki, ponieważ pozostałości tych produktów mogą sprawić, że nasze włosy staną się mocno obciążone. Możemy także zastosować płukanki z wykorzystaniem naturalnych składników, takich jak cytryna czy ocet. Dzięki nim nasze włosy staną się lepiej odżywione oraz bardziej błyszczące.
Pielęgnacja włosów a ich suszenie
Niezwykle istotnym etapem w pielęgnacji naszych włosów, na który należy zwrócić uwagę, jest ich suszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie naszych włosów do naturalnego wyschnięcia. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, wskazane jest suszenie włosów chłodnym strumieniem powietrza. Dzięki temu włosy nie stracą wilgotności oraz ich łuski nie będą nadmiernie się otwierać. Ponieważ wysoka temperatura może osłabić strukturę naszych włosów, niewskazane jest używanie lokówek czy prostownic. Jeżeli musimy to zrobić, niezbędne będą kosmetyki służące do termoochrony naszych włosów. Jeżeli włosy owijamy w ręcznik, najlepsze będą ręczniki z bawełny, które są bardziej przyjazne dla włosa w porównaniu np. z ręcznikami z frotty.
Jeżeli używamy suszarki, staramy się trzymać ją jak najdalej skóry głowy. Nawiew kierujemy na włosy u nasady, ponieważ tam schną najwolniej i są najzdrowsze. Końcówki lepiej pozostawić do samoistnego wyschnięcia, ponieważ wysychają one najszybciej, a dodatkowo są najbardziej zniszczone. Co kilka sekund zmieniamy obszar, który suszymy tak, by nie suszyć jednej partii włosów przez zbyt długi czas. Ponieważ chcemy, by strumień powietrza domykał łuski naszych włosów, powinniśmy kierować go zgodnie z ich wzrostem.
Czesanie
Kolejnym etapem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest czesanie naszych włosów po myciu. Włosy powinnyśmy rozczesywać codziennie rano i wieczorem. Dzięki temu unikniemy ich splątania. Rozczesywanie zawsze zaczynamy od końcówek włosów. Nie należy robić tego bezpośrednio po myciu, kiedy włosy są jeszcze mokre, ponieważ są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia. Włosów nie powinniśmy jednak czesać zbyt agresywnie, ponieważ wtedy możemy doprowadzić do ich wyrywania.
Ochrona podczas snu
Nasze włosy ulegają uszkodzeniom nawet podczas snu! Większość osób wybiera spanie we włosach rozpuszczonych. Opcja najpopularniejsza nie jest jednak najzdrowsza. Zazwyczaj budzimy się wtedy z nieuporządkowanymi włosami, którymi dodatkowo ocieramy o poduszkę oraz przygniatamy je ciałem. Przed snem powinnyśmy zrobić sobie luźnego koczka. Dzięki temu nasze włosy nie będą mocno trzeć o poduszkę, a ponadto będą ładnie uniesione. Włosy powinny być związane tuż przed snem tak, by nie były mokre, ponieważ może to spowodować ich odkształcenia. Zanim zrobimy koczka, włosy dokładnie rozczesujemy, by rano nie były poplątane. Dodatkowo zanim pójdziemy do łóżka, musimy zdjąć całą biżuterię, jaką posiadamy. Kolczyki i wisiorki są ryzykowne, ponieważ włosy lubią się w nie wplątywać. W taki sposób bardzo łatwo je wyrwać. Do związywania włosów powinnyśmy używać luźnych gumek. Nie mogą być jednak zbyt cienkie i wskazane jest, by nie posiadały metalowych elementów, które mogą uszkodzić włosy.
Skóra głowy – jak o nią dbać?
Jeżeli zależy nam na pięknych włosach, powinnyśmy dbać nie tylko o nie. Wskazane jest także zwrócenie większej uwagi na naszą skórę głowy. Ze względu na jej przetłuszczanie, włosy mogą stracić świeżość już po kilku godzinach. Dodatkowo, może się zdarzyć, że czasem będzie nam dokuczał uciążliwy łupież, który jest efektem nadmiernego przesuszenia skóry głowy. Każda skóra głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu unikniemy nadmiernego jej przetłuszczania czy przesuszania, a dodatkowo nasze włosy nie będą wypadać i staną się odżywione oraz mocne. Zaletą odpowiedniego dbania o skórę głowy będzie także to, że nasze włosy zaczną rosnąć szybciej i będą zdrowiej wyglądać. Raz na jakiś czas możemy np. wykonać peeling skóry głowy, dzięki któremu oczyścimy ją z łoju, brudu oraz martwego naskórka. Nie wolno go jednak stosować na skórze podrażnionej czy mocno wrażliwej. Bardzo dobrym pomysłem w pielęgnacji naszych włosów będzie także korzystanie z wcierek – specjalnych preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy. Wcierki poprawiają jej ukrwienie oraz ograniczają wypadanie, jednocześnie zapobiegając chorobom takim, jak łupież. Dzięki nim włosy będą mocniejsze i zdrowsze.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom sama przekonasz się, że pielęgnacja włosów nie musi być droga i czasochłonna, by przynosiła pożądane rezultaty!
A moja babcia robiła maseczki z mleka z dodatkiem miodu – miała cudowne i pachnące włosy