Pierwsza kąpiel dziecka – o czym pamiętać?

Pierwsze tygodnie z noworodkiem w domu obracają wcześniejsze życie do góry nogami. Dotyczy to nie tylko młodej mamy, ale też ojca. Powinien on przecież aktywnie uczestniczyć w zajmowaniu się maluchem.

Jednym z najważniejszych zadań, które często przejmują właśnie ojcowie, jest kąpanie noworodków. Jak powinna wyglądać taka kąpiel? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Ojciec i kąpiel noworodka – dlaczego jest to istotne?

Dlaczego to właśnie ojciec powinien przejąć obowiązki związane z kąpielą nowego członka rodziny? W pierwszych dniach życia malucha do najważniejszych interakcji między nim a rodzicami zaliczają się: karmienie, przytulanie i kąpiele. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj prym wiodą oczywiście mamy, zwłaszcza gdy noworodek jest karmiony piersią. Ojcowie natomiast mogą skoncentrować się na budowaniu więzi z potomstwem właśnie podczas kąpieli.

Co przemawia na rzecz ojców w przypadku kąpieli? Często mężczyźni są w stanie stabilniej przytrzymać dziecko podczas kąpieli, co znacznie ułatwia cały zabieg higieniczny.

Wanna czy wiaderko – podstawowe akcesoria do kąpieli

Już na etapie kompletowania wyprawki, warto zadbać o zakup wszelkich potrzebnych sprzętów i przyborów, o których opowiemy poniżej. W ofercie sklepów z akcesoriami dla maluchów można znaleźć wiele przydatnych produktów. Warto choćby odwiedzić stronę: https://wozki-foteliki.pl.

Co może się przydać? Przede wszystkim potrzebna jest wanienka lub wiaderko. Które z nich jest lepsze? W wanience można malucha kąpać w pozycji leżącej lub siedzącej. W tym wariancie ma się znacznie większą swobodę ruchu i łatwość dokładnego przeprowadzenia całego zabiegu higienicznego.

W wiaderku kąpiel może się odbywać wyłącznie na siedząco. Nie ma ryzyka przypadkowego zanurzenia główki dziecka, jednak samo wykąpanie malucha wymaga pewnej wprawy.

W jakie jeszcze akcesoria warto się wyposażyć? Niezbędne są oczywiście miękkie ręczniki, ciepły kocyk do zawinięcia dziecka. Oprócz tego trzeba zaopatrzyć się w bezzapachowe kosmetyki do kąpieli, przeznaczone dla noworodków, bez substancji, które mogłyby podrażniać delikatną skórę. Oprócz tego warto mieć pod ręką waciki kosmetyczne oraz sól fizjologiczną do przemywania oczu.

Podstawowe zasady podczas kąpieli

Noworodki kąpie się w wodzie o temperaturze jak najbardziej zbliżonej do naturalnej temperatury ciała dziecka. Powinna mieć zatem ok. 37 stopni Celsjusza. Malucha zanurza się w wodzie powoli, zaczynając od nóżek i stopniowo przyzwyczajając go do nowych warunków.

Podczas kąpieli malucha trzyma się na jednym ramieniu i delikatnie myje go drugą ręką. Należy zadbać o dokładne oczyszczenie zwłaszcza fałdek i zagięć skóry, by nie rozwinęły się w nich stany zapalne. Przy pierwszych kąpielach ważna jest również odpowiednia pielęgnacja kikuta pępowinowego. Nie powinien być on zanurzany w wodzie, a jeśli dojdzie do przypadkowego zamoczenia, zaraz po kąpieli trzeba go dokładnie osuszyć. Po zakończeniu kąpieli należy malucha od razu zawinąć w ręcznik lub ciepły kocyk, by nie zmarzł.

Nie tylko zabieg higieniczny

Pierwsza kąpiel to wielkie przeżycie, które często budzi liczne obawy. Nie zapominajmy jednak, że jest to przede wszystkim piękna forma kontaktu, pomagająca budować więź i tworzyć rytuał, towarzyszący maluchowi i ojcu przez długi czas.

Nie ma zatem powodu, by podchodzić do kąpieli ze strachem. Warto od razu się zaangażować, gdyż przyniesie to wiele korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.