Szkółka piłkarska dla dziewczynki

Jeszcze kilkanaście lat temu piłka nożna była sportem zarezerwowanym niemal wyłącznie dla mężczyzn. Szkółki piłkarskie, które w Polsce dopiero raczkowały, przyjmowały zazwyczaj tylko chłopców, a jeśli bardzo chciało się zapisać do grupy dziewczynkę, musiała trenować ona w grupie razem z chłopakami.

Czasy jednak się zmieniły i teraz również dziewczyny chętnie grają w piłkę. Duży wpływ na to miały sukcesy polskich piłkarek, które poprzez dobre występy w naszych kadrach młodzieżowych, wywalczyły angaż w zagranicznych klubach. Dzięki temu, również piłka nożna kobiet staje się u nas coraz bardziej popularna, a coraz więcej dziewczynek chce być nową Ewą Pajor, czy Katarzyną Kiedrzynek. Jeżeli więc nasza córka przejawia sportowe zdolności i chciałaby zostać piłkarką, powinniśmy poszukać dla niej szkółki piłkarskiej.

JAKA SZKÓŁKA PIŁKARSKA DLA DZIEWCZYNKI ?

Przy wyborze szkółki piłkarskiej dla naszej córki musimy rozważyć wiele kwestii, by wybór ten okazał się trafiony. Podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować jest odległość szkółki od naszego domu. Nie chcemy przecież tracić wielu godzin na dojazdy, które nie dość, że zabierają nam cenny czas, to jeszcze są męczące. W przypadku szkółek tylko dla dziewczyn mamy nieco bardziej ograniczone możliwości, niż gdy wybieramy szkółkę ogólną, czy chłopięcą.

Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić. Najwięcej szkółek przeznaczonych z myślą o dziewczynkach jest w Warszawie i jej okolicach, ale nie znaczy to, że w innych regionach Polski nie znajdziemy takiego miejsca. Zwróćmy uwagę na to, ile dziewczyn trenuje w grupach oraz na to czy nie są one zbyt duże. Boiska, na których trenują dzieciaki muszą być bardzo dobrze przygotowane, a opiekujący się grupami trenerzy – profesjonalni, a zarazem budzący sympatię.

JAK DZIAŁAJĄ TAKIE SZKÓŁKI ?

Większość szkółek piłkarskich ma swój własny kodeks postępowania, osobny dla trenerów, ale także rodziców i dzieci. Są w nim spisane wszystkie zasady, jakimi kierują się opiekunowie grupy, jak również rodzice. To rodzic ma za zadanie motywować dziecko do pracy i pomagać w codziennych trudnościach. Powinien on stanowić dla niego odpowiednie wsparcie w trudnych momentach.

Trener grupy za to teoretycznie zajmuje się głównie wyrobieniem odpowiedniej techniki piłkarskiej, ale tak na prawdę jego rola jest dużo większa. Dobry trener powinien być też przede wszystkim świetnym psychologiem. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci i dziewczynek, które mają przecież bardzo różne charaktery i mogą w całkiem odmienny sposób reagować na porażki. Udział trenera oraz rodziców w odpowiednim nastawieniu młodej piłkarki na dalszą karierę jest niezwykle ważny.

MOTYWACJA DZIECKA

Na końcu zawsze pozostaje jednak chęć do pracy samego dziecka. To ona stanowi kluczowe znaczenie w tym, czy nasza dziewczynka będzie odczuwała radość z trenowania piłki nożnej. Powody zaangażowania w grę mogą bardzo różne, a nastawienie do treningów często wynika po prostu z wieku dziecka. Inną motywację będzie miała 6-latka, która pewnie kopiąc piłkę chce się po prostu dobrze bawić, a inną 10, czy 12-latka.

W tych ostatnich przypadkach młode zawodniczki mogą już myśleć nawet o profesjonalnej karierze i marzyć o sukcesach, jakie odnoszą ich starsze koleżanki. W takiej sytuacji rolą rodzica pozostaje dopingować dziecko na drodze do sukcesu, pamiętając przy tym, by nie wymagać zbyt wiele. Finalnie nie każdemu przecież udaje się odnieść sukces w sporcie, ale może okazać się mistrzem w innej dziedzinie.

Podczas uprawiania sportu nasze dziecko nie powinno odczuwać więc żadnej presji czy przymusu z naszej strony. Przede wszystkim powinno robić to, co sprawia mu największą przyjemność w tym najbardziej beztroskim okresie jego życia.

Autor: Szymon Karwasz

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.