Jak dobrze przygotować się na pojawienie się dziecka?

Narodziny nowego członka rodziny to ogromna zmiana, która dotyka wielu obszarów dotychczasowego życia partnerów. Tak naprawdę przy narodzinach pierwszego dziecka, prawdopodobnie żaden rodzic nie jest przygotowany w stu procentach na życie we trojkę, z noworodkiem pod dachem. Niemniej jednak warto i można się przygotować na powitanie dziecka.

Organizacja przestrzeni

Pierwszym i z kolei zarazem najłatwiejszym etapem przygotowań do narodzin dziecka jest organizacja wspólnej przestrzeni życiowej. W zależności od możliwości mieszkaniowych można wygospodarować dziecku niewielki kącik lub całe pomieszczenie. W rzeczywistości, większość noworodków i tak śpi obok rodziców, w oddzielnym łóżeczku lub tak zwanej dostawce. To co należy przygotować dziecku to miejsce do spania, ubranka i miejsce we wspólnej lub oddzielnej szafie. Niemowlę na samym początku oprócz bliskości obojga rodziców tak naprawdę nie potrzebuje wiele. Warto jednak wygospodarować mu własne miejsce w domu – to stanowi także psychologiczny aspekt, który uświadomi rodziców, że nadchodzące w ich życiu zmiany są już tuż za rogiem.

Szkoła rodzenia

To również ważny i warty doświadczenia krok pozwalający na przygotowanie się merytoryczne i oswojenie się z narodzinami dziecka. Szkoła rodzenia szczególnie ważna jest dla par oczekujących pierwszego dziecka. Chociaż informacje, które na zajęciach przekazywane przez położne można otrzymać również z poradników, nic nie zastąpi zajęć fizycznych, nauki technik oddychania i pielęgnacji dziecka pod okiem doświadczonego personelu.

Przygotowanie merytoryczne

Większość rodziców (statystycznie więcej kobiet), przed pojawieniem się w domu dziecka czyta różnego rodzaju poradniki. Zarówno te bardziej naukowe – medyczne, jak i psychologiczne. Dzięki poznaniu rozwoju dziecka w życiu płodowym, przebiegu porodu i postępowania z noworodkiem, wiedzę zaczerpnięta z książek można potem wykorzystać w praktyce. Warto też dodać, że odcienie rodzicielstwa mają tyle barw, że nie da się podchodzić do niego schematycznie.

Często może się zdarzyć, że wiedza teoretyczna z praktyką i realnym życiem z wymagającym noworodkiem, mają niewiele wspólnego. Zwykle to czas weryfikuje młodych rodziców. To co warto sobie przyswoić jest wiedzą na temat żywienia zaczerpniętą z dobrych źródeł. Ważne aby oboje rodziców miało świadomość jak ważne dla zdrowia dziecka jest karmienie mlekiem mamy, że dietę niemowlęcia powinno rozszerzać się po skończonym 6 miesiącu życia i że mitem jest dieta mamy karmiącej.

I tutaj jest niezwykle ważna rola mężczyzny w tego typu edukacji. Często zdarza się, że młody tata, nie mając pojęcia o wpływie karmienia piersią na zdrowie dziecka, nie jest dla kobiety  odpowiednim wsparciem w początkach jej karmienia, które bywają trudne. Warto aby każdy oczekujący tata zgłębił wszystkie tematy związane ze swoim dzieckiem – nawet te, w których nie ma bezpośredniego udziału.

Przygotowanie emocjonalne

Na pojawienie się nowego życia można się nastawić psychicznie, ale raczej niewielu osobom udaje się całkowite przygotowanie emocjonalne. Ważne są rozmowy z partnerem. Poznanie swoich wzajemnych oczekiwań, podział obowiązków jeszcze przed pojawieniem się dziecka. Warto również ustalić, czy tata będzie korzystał z urlopu ojcowskiego zaraz po urodzeniu.

Jeśli przyszli rodzice ustalą te niezwykle ważne kwestie na samym początku – unikną na późniejszym etapie wielu nieporozumień, niespełnionych oczekiwań i żalu. Pojawienie się dziecka w domu wiele zmienia również w relacjach pary. Nie tylko w sferze emocjonalnej ale i fizycznej. Warto być dobrze przygotowanym na nadchodzące zmiany i dużo rozmawiać o swoich planach i oczekiwaniach względem siebie.

Pojawienie się malucha w domu nie jest zwykle zaskoczeniem, ale trzeba przyznać, że mało który ze świeżo upieczonych rodziców jest zawsze dobrze przygotowany na życie we trójkę. Szczególnie wymagające zaangażowania i zrozumienia są początki rodzicielstwa. Najlepszym przygotowaniem jest rozmowa partnerów o swoich potrzebach – to rodzice są filarem rodziny i to czy uda im się przejść przez rodzicielstwo aktywnie i razem zależy głównie od nich.

Autor: Katarzyna Walczyk

 

2 komentarze

  1. Tata Bliżniaczek - Zosi i Marty Odpowiedz

    To bardzo ważny moment w życiu rodziny – czasami facet wymięka i odpuszcza. Szkoda bo to jedne z piękniejszych chwil w życiu ojca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.