Dziś nikogo nie zdziwi już obecność mężczyzny podczas narodzin dziecka. Przyszły tata przy porodzie może okazać się wręcz niezastąpiony. Jednak aby tak się stało, niezbędne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie się – zarówno mentalne, jak i fizyczne. Służyć temu mogą różnego rodzaju podręczniki, zajęcia w szkole rodzenia, ale nie tylko! Co naprawdę trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o rodzinnym porodzie?
Poród rodzinny – Dlaczego warto wziąć w nim udział?
Ten szczególny dzień będzie wymagał ogromu wsparcia w bólu i niepewności. Wówczas poród rodzinny jest jednym z najlepszych rozwiązań. Dlaczego? Kobieta, która jest blisko związana ze swoim partnerem z pewnością będzie chciała, aby był on obecny w trudnych dla niej chwilach i wspierał ją zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Ostatecznie jest to niezwykle piękny czas, a obecność najbliższych skutecznie dodaje motywacji i otuchy.
Pamiętajmy jednak, że zanim doświadczymy porodu, bardzo trudno jest wyobrazić sobie poziom emocji, który wtedy osiągniemy. Zapanowanie nad nimi może przerosnąć niejednego, silnego mężczyznę. Jednak jeśli chociaż spróbujemy, jest znacznie większa szansa, że nam się uda. Co więcej, poród rodzinny to prawdziwy egzamin dla mężczyzny. Nie nadarzy się lepszy moment, aby udowodnić swą wytrwałość i chęć wspierania ukochanej kobiety. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wsparcie przy porodzie. Wówczas rodzi się więź, która łączy dwoje ludzi znacznie bardziej niż samo małżeństwo.
Na co powinien przygotować się tata przy porodzie?
Mężczyzna powinien w pierwszej kolejności zadbać o własne przygotowanie. Tylko wtedy uniknie niespodzianek i zdenerwowania, które towarzysząc tak dużym emocjom, mogłoby wcale nie być przyjemne. Zatem tata przy porodzie powinien uzupełnić swoją wiedzę. Chodzi tutaj nie tylko o doskonałe poznanie położenia rzeczy w torbie szpitalnej. Wcześniej warto jest zdecydować się na odbycie wspólnych zajęć w szkole rodzenia. Dlaczego?
To jedno z niewielu miejsc, w których można poznać praktyczną stronę wsparcia przy porodzie. Takie zajęcia uczą jak właściwie zająć się kobietą. Nieraz przygotowują również na sytuacje trudne i pokazują w jaki sposób powinniśmy sobie z nimi radzić. Oprócz tego, nauczymy się tam podstawowych metod rozluźniania kobiety. W zakres wchodzą oczywiście wszelkie masaże relaksacyjne. I choć mogłoby się to wydawać zbędne, warto pamiętać, że kompleksowe wsparcie przy porodzie z pewnością zostanie docenione przez partnerkę. Co więcej, dobrze jest wcześniej zapoznać się także z pozycjami porodowymi i całym planem porodu. Gdy już nadejdzie ten dzień, być może nasza pomoc będzie potrzebna, aby pomóc kobiecie przybrać daną pozycję. Wówczas możemy pozwolić jej wesprzeć się na swoim ramieniu.
Mentalne wsparcie przy porodzie – jak zrobić to dobrze?
Widok ukochanej kobiety w bólu i brak możliwości reagowania, niejednokrotnie frustruje mężczyzn. Wówczas dosłownie nie wiedzą, co mają zrobić. Pamiętajmy jednak o niezawodnej sile kobiecego umysłu! Tylko dzięki temu jest ona w stanie przetrwać bóle porodowe. Wsparcie psychiczne okazuje się znacznie ważniejsze od fizycznego. Nie oznacza to jednak, że nie może się z tym wiązać.
Tata przy porodzie może przez cały czas trzymać kobietę za dłoń. Dodatkowo, gdy ukochana zacznie ją ściskać, rozładuje część emocji i łatwiej będzie jej opanować pozostałe. Niemniej wracając do wsparcia psychicznego, trzymaniu za rękę, powinna towarzyszyć rozmowa. Oprócz tego, można trzymać dłoń na czole ukochanej.
Wcześniej, jeszcze przed zaczęciem porodu, warto zrobić masaż pleców i porozmawiać. Niech będzie dobrze nastawiona na wszystko co przed wami. Jej nastawienie może też mieć znaczny wpływ na długość porodu. Zwróćmy uwagę na fakt, że im dłużej to potrwa, tym będzie trudnej.
Wniosek nasuwa się więc jeden. Kobietę należy wspierać od samego początku, licząc na to, że wszystko pójdzie sprawnie i bez problemów. Wykorzystanie zgromadzonych przez nią sił w połączeniu z odpowiednim wsparciem przy porodzie, znacznie wszystko ułatwi. Dodatkowo wcześniejsze zapoznanie się z planem porodu wyeliminuje nasze poczucie bezużyteczności.
Zdecydowałem się na możliwie jak największy udział w porodzie – wspaniałe uczucie. Wsparcie ukochanych jest najważniejsze!