Twoje dziecko najprawdopodobniej samo wybierze ulubiony smoczek. Dlatego nie przywiązuj się zbytnio do żadnego rodzaju, dopóki nie pokażesz go maluszkowi. Warto przetestować kilka. Wtedy zobaczysz, który smoczek preferuje Twoja pociecha. Dopiero wtedy możesz wybrać kilka podobnych smoczków.
Szybkie porady
Zwróć uwagę na to, czy smoczki dla dzieci są wolne od BPA. Zwykle nie występuje w lateksie i silikonowych modelach.
Częste stosowanie smoczka może przyczynić się do problemów ze zgryzem u małych dzieci. Dlatego maluszek powinien go używać najpóźniej do 2 roku życia.
Kiedy dziecko potrzebuje pocieszenia, a karmienie lub kołysanie nie przynosi żadnych efektów, smoczek może być pomocnym narzędziem uspokajającym. Niektóre maluchy preferują konkretny kształt lub teksturę, inne są mniej wybredne.
Z jakich części składa się smoczek?
Tradycyjny smoczek składa się z trzech podstawowych elementów: smoczka, tarczy i pierścienia. Chociaż coraz częściej możesz znaleźć modele wykonane z jednego kawałka formowanego silikonu lub gumy.
Silikonowy lub lateksowy smoczek w kształcie sutka jest wygodny do ssania. Twoje dziecko odróżni go od sutka. Jeśli jednak martwisz się o ewentualne problemy z karmieniem, wprowadź smoczek dopiero u miesięcznego maluszka.
Tarcza zapobiega zasysaniu smoczka do jamy ustnej. W ten sposób chroni przed zadławieniem się. Powinna mieć również małe otwory wentylacyjne po każdej stronie. Zapobiegają gromadzeniu się śliny między tarczą a skóra. Eliminują też ryzyko podrażnienia lub wysypki.
Natomiast pierścień działa jak rączka. Pozwala łatwo wyjąć smoczek z ust. Możesz go również przymocować do paska, aby nie spadł na podłogę.
Smoczki ortodontyczne vs zaokrąglone
Zaokrąglone smoczki wyglądają jak małe kulki (albo idealnie okrągłe jak wiśnie, albo lekko wydłużone, jak mango) na łodydze.
Natomiast smoczki ortodontyczne są płaskie u dołu i zaokrąglone u góry. W ten sposób dopasowują się do języka dziecka i kącika ust. Producenci twierdzą, że taki kształt w mniejszym stopniu zakłóca rozwój jamy ustnej. Jednak bez względu na to, jaki typ smoczka, najpóźniej trzeba go odstawić u 2-letniego maluszka.
Rozmiary
Smoczki dla dzieci BoboMania sprzedawane są w różnych rozmiarach w zależności od wieku dziecka. Zbyt duży lub zbyt mały model wcale nie uspokoi. Może nawet stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę rozmiar, możemy wyróżnić następujące rodzaje smoczka:
- mały: od 0 do 6 miesięcy,
- średni: od 6 do 18 miesięcy,
- duży: od 18 miesięcy wzwyż.
Wymiary mogą się różnić w zależności od materiału i kształtu smoczka, a także od wielkości i kształtu tarczy. Dlatego zawsze wybieraj model zalecany dla wieku dziecka.
Smoczki lateksowe i silikonowe
Smoczki lateksowe są miękkie i delikatne. Dlatego należy wymieniać je co miesiąc. Wykonane są z naturalnego materiału (kauczuku). Mają charakterystyczny smak i zapach. W związku z tym niektóre dzieci ich nie lubią. Sprawdź też wcześniej, czy nie mają alergii na lateks.
Silikon to trwały materiał, bez smaku i zapachu. Smoczki silikonowe są trwalsze. Wykazują wysoką odporność na promienie słoneczne. Jeden smoczek może służyć do 3 miesięcy. Jednak łatwo można go złamać. Dlatego nie jest zalecany dla dzieci, które mają już ząbki.
Dodaj komentarz