Epidemia COVID-19 i związana z nią konieczność spędzania czasu w domu to ciężki czas dla dzieci, które domagają się ruchu na świeżym powietrzu. Jeżeli szukasz pomysłów na konstruktywne spędzenie czasu z dzieckiem, dobrym pomysłem jest urządzenie wspólnego maratonu kinowego. Wartościowe filmy dla dzieci nie tylko sprawdzają się jako doskonała rozrywka, ale przede wszystkim, w przeciwieństwie do większości gier komputerowych, pozwalają na nauczenie najmłodszych widzów ważnych prawd o świecie. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie pięciu wartościowych filmów, które warto jest obejrzeć razem z dzieckiem.
Pradawny ląd (1988)
Kultowy klasyk z czasów VHS, dostępny obecnie na Netflixie! Pradawny Ląd opowiada o grupce małych dinozaurów, które, oddalone od rodziców, musza odnaleźć drogę do mitycznej doliny obfitującej w pokarm i wodę. Wędrówka po umierającym świecie dinozaurów nie jest jednak łatwym wyzwaniem – poza głodem i wyczerpaniem bohaterowie radzić sobie muszą z przerażającym tyranozaurem Ostrozębym. Seans filmu jest świetnym pretekstem do rozmowy na poważne tematy takie jak przemijanie czy śmierć, a piękna warstwa wizualna sprawi radość każdemu młodemu fanowi dinozaurów. Pradawny Ląd jest pierwszą częścią dłuższej serii filmów. Co prawda dalsze części cyklu zebrały przeciętne opinie krytyków, ale wciąż pozostają wartościowym sposobem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.
Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005)
Jedna z najsłynniejszych animacji brytyjskich. Głównymi bohaterami filmu jest miłośnik krakersów i sera Wallace oraz jego wierny pies Gromit. Gdy podstępne króliki zagrażają dorocznemu konkursowi wielkich warzyw, a w nocy w wiosce grasuje przerażająca bestia, Wallace i Gromit muszą zrobić wszystko, by uratować konkurs, a zarazem nie dopuścić do zdobycia sławy przez zadufanego w sobie Victora Quartermaine’a. Seria Wallace i Gromit słynie przede wszystkim z fenomenalnych animacji robionych za pomocą plasteliny. Piękna warstwa wizualna nie jest jednak jedynym atutem filmu – Wallace i Gromit: Klątwa Królika chwalony był za świetny scenariusz, w którym typowy, angielski humor jest pretekstem do podejmowania ważnych spraw społecznych. Ta klasyka brytyjskiego kina sprawdza się zarówno jako mądry film dla dorosłych, jak i wciągająca rozrywka dla dzieci.
Potwory i spółka (2001)
Bezlitosna satyra na amerykańską rzeczywistość i jedna z pierwszych animacji Pixara wykonanych całkowicie w technice 3D. Mike Wazowski i James Sullivan to potworni przyjaciele, którzy pracują w fabryce wytwarzającej prąd z… dziecięcego krzyku. Z pozoru przerażające, potwory są jednak (w więszości) potulnymi stworzeniami, które same niezwykle boją się dzieci. Gdy pewnego razu do miasta potworów trafia mała dziewczynka, Mike i Sulley zrobią wszystko, by ją ochronić i bezpiecznie odstawić do domu. Film straszy, bawi i śmieszy. Dorośli widzowie docenili zabawną satyrę społeczną, a mali widzowie pokochali Potwory i spółkę za wzorowe pokazanie tematu przyjaźni między ludzkiej. Film ma bardzo mądre przesłanie, o którym po seansie warto jest podyskutować z dzieckiem – nie każdy przerażający z zewnątrz potwór jest tak naprawdę potworem, a w sercu każdego kryć się może przywiązanie i miłość.
Dumbo (1941)
Choć od premiery filmu minęło już niespełna osiemdziesiąt lat, a warstwa audiowizualna może się wydawać nieco przestarzała, nie wolno dać się zwieść. Dumbo to ponadczasowe arcydzieło kina dla najmłodszych i jedno z tych dzieł, które na stałe zapisały się w kulturze. Film opowiada historię Dumbo, tytułowego małego słonia o ogromnych uszach, który przebywając w cyrku zaprzyjaźnia się z myszą Tymoteuszem. Razem z nowym przyjacielem Dumbo rozpoczyna pracę nad samym sobą – pragnie on zostać najlepszym latającym słoniem wszechczasów. Główną zaletą filmu jest prostota scenariusza. Fabuła Dumbo z gracją podejmuje najważniejsze dla kina dziecięcego wątki takie jak miłość rodziców, przyjaźń czy praca nad samym sobą. Wzruszający scenariusz doskonale uzupełnia się z piękną warstwą audiowizualną filmu. Do historii kina przeszły m.in. piosenka o stawianiu cyrku, a także piosenka o różowych słoniach. Dumbo to idealny pomysł na seans dla całej rodziny!
12 prac Asteriksa (1976)
Jedyny nieanglojęzyczny film w zestawieniu. 12 prac Asteriksa to najwybitniejsze osiągnięcie francuskiej animacji dla dzieci. Film opowiada o dwóch Gallach, Asteriksie i Obeliksie, których wioska zostaje najechana przez Rzymian. Juliusz Cezar stawia Gallom ultimatum – jeżeli wykonają dwanaście niemożliwych prac, Rzym uzna niezależność ich osady. Bohaterowie wyruszają w niesamowitą podróż, podczas której wykazać się muszą odwagą, sprytem, a także ogromną pomysłowością. 12 prac Asterixa celebruje przyjaźń i współpracę w pokonywaniu przeszkód. Dorośli widzowie docenią liczne nawiązania do współczesności (szczególnie Dom, który czyni szalonym!), a najmłodszym spodoba się duża różnorodność przygód przeżywanych przez Asteriksa i Obeliksa. Film jest idealnym wstępem do nauki historii starożytnej – zachęci dziecko do dalszego uzupełnienia wiedzy w szkole!
autor: Tomasz Bobusia
Dodałbym jeszcze filmy animowane: „W głowie się nie mieści”, „Odlot” oraz „Jak wytresować smoka 1”. Ciekawe fabuły z jakże ważnym przesłaniem.