Jaką wybrać trampolinę dla dziecka?

Dzieci bez wątpienia uwielbiają skakać. Ruch to naturalna potrzeba dopiero co rozwijających się maluchów i nieco starszych nastolatków. Co więcej w trakcie takich czynności dzieci poznają lepiej swoje mięśnie i układ nerwowy. Trampoliny to doskonałe przyrządy zapewniające aktywność najmłodszym. Warto zaopatrzyć się w taki produkt i pozwolić dziecku wybawić się i wyszaleć, jednocześnie pozytywnie wpływając na jego organizm. Jednak wybór dobrej trampoliny nie jest prosty. O czym pamiętać, kupując tego rodzaju sprzęt?

Jeszcze nie tak dawno trampoliny kojarzyły się wyłącznie z przyrządami używanymi przez profesjonalnych akrobatów na zawodach czy np. na pokazach cyrkowych. Dziś sprzęt ten zyskuje nowe życie i to nie tylko w odniesieniu do branży dziecięcej. Obecnie niezwykle popularne stały się trampoliny fitness z uchwytami – to przy ich użyciu, w rytm muzyki, odbywają się zajęcia z jumpingu dla dorosłych. Jednak trampolina to nadal przede wszystkim produkt do zabawy dla najmłodszych.

Dlaczego dzieci powinny skakać na trampolinie?

Skakanie na trampolinie to wspaniała zabawa dla dziecka, zwłaszcza na takiej ustawionej w ogrodzie. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka i je relaksuje. Ponadto skakanie na trampolinie rozwija mięśnie, m.in. brzucha, nóg, ramion, wspomaga pracę serca, polepsza krążenie, poprawia koordynację ruchową, uczy równowagi. Co więcej skakanie na trampolinie zapobiega otyłości wśród dzieci, bowiem pomaga spalać kalorie. Taka aktywność to o wiele lepszy wybór dla ciągle rosnących dzieci niż przesiadywanie przed komputerem czy telewizorem.

fot. ogrodosfera.pl

Najlepsza trampolina dla dziecka – czyli jaka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaka to najlepsza trampolina dla dziecka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli w bardzo różnych cenach. Podstawowa zasada jest jednak taka, aby nie kupować tanich sprzętów, np. z supermarketu, które mogą szybko się zniszczyć, a nawet doprowadzić do urazu dziecka. W takich produktach ostre elementy mogą nie być odpowiednio zabezpieczone, a niektóre fragmenty konstrukcji mogą być wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że dziecko będzie mogło bawić się bezpiecznie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny?

  1. Wielkość – wyróżnia się trampoliny domowe (do 2 metrów średnicy) oraz ogrodowe (od 2 do 5 metrów średnicy). Zanim kupi się batut, warto zorientować się, ile miejsca można przeznaczyć (w budynku czy poza nim) na tego rodzaju atrakcję. Liczy się także ilość osób, które będą korzystać z trampoliny. Im będzie ich więcej (np. rodzice z dzieckiem), tym trampolina powinna być większa.
  2. Konstrukcja – koniecznie stabilna, o grubych i wytrzymałych profilach, np. z ocynkowanej stali. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, ile waży sprzęt. Im jest cięższy, tym lepiej.
  3. Mata – elastyczna i trwała, najlepiej odporna na czynniki atmosferyczne, np. promieniowanie słoneczne. Najbardziej cenionym materiałem na tego rodzaju produkty jest tworzywo PE mesh.
  4. Siatki zabezpieczające – elementy niezbędne przy trampolinie dla dzieci. Mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Drugie rozwiązanie jest uważane za bezpieczniejsze, bo choć nieco ogranicza przestrzeń na trampolinie, chroni dzieci nie tylko przed wypadnięciem, ale i odgradza od sprężyn.
  5. Nośność – sprawdzenie maksymalnego obciążenia jest szczególnie ważne wtedy, gdy z trampoliny, oprócz dziecka, będzie też korzystała osoba dorosła.

Jaką wybrać trampolinę

fot. ogrodosfera.pl

W dobie komputerów, smartfonów i Internetu warto pokazać dzieciom, że można bawić się w zupełnie inny sposób. Trampoliny to sprzęt, który pozwoli najmłodszych odstresować się, wyszaleć, a do tego korzystnie wpłynie na ich zdrowie. Rodzice mogą wybierać spośród mniejszych trampolin domowych oraz masywniejszych trampolin ogrodowych. Najlepsza trampolina dla dziecka to produkt certyfikowany o mocnych, osłoniętych sprężynach, elastycznej macie, stabilnym stelażu i wyposażony w siatki zabezpieczające.

Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że dziecko będzie mogło bawić się bezpiecznie. Najlepiej przed zakupem sprawdzić wszystkie parametry, odpowiednie informacje można znaleźć np. oglądając trampoliny ogrodowe w ogrodosfera.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.