Jak powstają pieluszkowe zapalenia skóry?

Opieka nad niemowlakiem wymaga wiele uwagi i cierpliwości. Należy dbać także o skórę maluszka, która jest delikatna i podatna na podrażnienia. U niejednego dziecka zdiagnozowane zostaje pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono zaczerwienieniem skóry, charakterystyczną wonią amoniaku, pojawić mogą się również pęcherze czy wysypka. Aby skutecznie walczyć z odparzeniami, najlepiej jest zrozumieć ich mechanizm powstawania. Pomaga to w wdrożeniu odpowiednich działań profilaktycznych.

Jak powstają odparzenia?

Odparzenia to nic innego jak stan zapalny skóry. Nie zawsze można precyzyjnie określić ich źródło. Najczęściej jednak wynikają one ze zbyt długiego kontaktu mokrej i zabrudzonej pieluszki ze skórą dziecka. Wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju różnych bakterii, które znajdują się w moczu i w kale. Stąd tak duża rola odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Ale są także inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia odparzeń. Wśród nich wymienia się biegunkę, terapię antybiotykami, okres ząbkowania, przedwczesne urodzenie, świeżo przebyte szczepienie czy zmiany w diecie. Prawdopodobieństwo zapalnego stany skóry rośnie także w przypadku nieprawidłowego suszenia skóry, nieodpowiedniej temperatury powietrza czy złej jakości ubranek i pieluszek.

Jak dbać o skórę dziecka?

Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Naskórek niemowlaka jest dużo cieńszy niż osoby dorosłej, posiada także zmniejszoną ilość lipidów w warstwie rogowej. Jednocześnie bobas musi nosić pieluszkę, która naraża go na podrażnienia. Należy ją więc regularnie i często zmieniać. Warto także pozwolić każdego dnia poleżeć dziecku bez pieluszki, tak, aby jego skóra mogła swobodnie oddychać. Przed nałożeniem nowej pieluchy, okolice intymne dziecka należy przemyć, a następnie nałożyć na nie krem, który będzie rodzajem bariery ochronnej. Dowiedz się kiedy należy używać takich kremów: https://sudocrempolska.pl/kiedy-uzywac/

Warto zadbać o dobrą jakość pieluszek. Ubranka i pościel powinny być wykonane z naturalnych i oddychających materiałów. Nie wolno przegrzewać dziecka. Wielu rodziców w nieprawidłowy sposób osusza skórę dziecka, mocno pocierając ją ręcznikiem. Lepiej jednak ręcznik delikatnie przykładać do skóry, w celu wchłonięcia wilgoci. Ważną częścią pielęgnacji skóry dziecka jest także monitorowanie jej stanu. Dzięki temu szybko zauważymy, że rozwija się na niej pieluszkowe zapalenie skóry.

Po jaki krem na odparzenia sięgnąć?

W profilaktyce odparzeń bardzo ważne jest, po jaki sięgniemy krem. Warto wybrać produkt zaufany i skuteczny, czyli Sudocrem Expert. Cieszy się on pozytywną opinią Instytutu Marki i Dziecka, Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Maść zawiera tlenek cynku, który osłania skórę, a także alkohol benzylowy, który ją dezynfekuje. Dostępny w składzie benzoesan benzylu i cynamonian benzylu wykazują właściwości lecznicze, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Z kolei lanolina utrzymuje prawidłową wilgotność skóry. Kombinacja tych składników sprawia, że skóra dziecka jest właściwe chroniona. Ale maść może być również stosowana w przypadku odparzeń. Wówczas szybko zmniejsza ona odczuwany przez dziecko dyskomfort, łagodzi zmiany skórne oraz redukuje zaczerwienienie. Efekt stosowania widać już kilka godzin po aplikacji maści. Sudocrem to także krem prosty w stosowaniu. Wystarczy jego niewielką ilość nałożyć na skórę dziecka, wcierając ją kolistymi i delikatnymi ruchami. Wkrótce na powierzchni naskórka pojawi się przezroczysta barwa, którą trzeba pozostawić aż do wchłonięcia – przeczytaj więcej na: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/

Choć pieluszkowe zapalenie skóry brzmi poważanie, są sposoby na to, aby mu zapobiegać. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja i częsta zmiana pieluch. Niestety, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się odparzeń. Jeśli zauważymy na skórze dziecka rumień i podrażnienia, nie wolno dać się panice. Bardzo ważne jest, aby na wypadek tego typu sytuacji mieć pod ręką krem, który szybko załagodzi objawy i zatrzyma rozwój stanu zapalnego. Należy także skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania profesjonalnej porady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.