Odpieluchowanie malucha i trening czystości najlepiej rozpocząć wtedy, gdy dziecko jest świadome swoich potrzeb fizjologicznych i potrafi zawiadomić o nich swoich opiekunów. Choć to proces wymagający od rodziców cierpliwości, wcale nie musi jednak stanowić trudnego wyzwania, a dobrą zabawę.
Kiedy na nocnik?
Nie ma sztywno określonych ram czasowych, w których dziecko powinno zostać nauczone korzystania z nocnika, jednak za optymalny uważa się okres między 2. a 3. rokiem życia. Rozpoczęcie treningu czystości nie tylko świadczy o postępującym rozwoju fizjologiczno-psychicznym malucha, ale także stanowi znaczne ułatwienie dla rodziców w opiece nad dzieckiem. Nabycie tej umiejętności przez pociechę jest szczególnie ważne przed pójściem do przedszkola, aczkolwiek to złożony i czasochłonny proces, który wymaga przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości od opiekunów. Zwykle nocnikowanie zostaje opanowane przez malucha w ciągu 2–6 tygodni, a ze względu na okoliczności treningów i cechy indywidualne dziecka, nauka może przebiegać w różny sposób. Nocnikowanie najlepiej rozpocząć, kiedy u malucha obserwuje się wyraźne sygnały gotowości. Jednym z nich są coraz dłuższe, co najmniej 2-godzinne, przerwy z suchą pieluszką. Świadczy to o zwiększeniu pojemności pęcherza.
Równie istotna jest umiejętność sygnalizowania rodzicom swoich potrzeb poprzez mimikę czy zmianę zachowania, np. chowanie się, zaciskanie nóg, trzymanie za brzuszek, dotykanie pieluszki. Aby nauka się powiodła, dziecko musi czuć, co i kiedy się zbliża zanim zacznie to robić, zamiast sygnalizować w trakcie tych czynności. Należy poza tym zwrócić uwagę na to, czy zabrudzona pielucha sprawia mu dyskomfort. Kiedy maluch inicjuje potrzebę jej zmiany, jest to również pozytywny znak do rozpoczęcia nauki bądź też rozważenia zmiany rozmiaru czy modelu pieluchy. Tylko najlepsze rodzaje pieluch nie powodują reakcji alergicznych, a ich noszenie jest przyjemne. Do nauki nocnikowania warto wybierać pieluchomajtki, czyli pieluszki na gumce, które maluch z łatwością samodzielnie zsunie i podciągnie.
Duży ich wybór znajduje się na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/mama-i-dziecko/pieluszki-dla-dzieci,k757. Powszechnie uważa się, że najlepszy czas na porzucenie pieluszki to wiosna i lato. W nauce nocnikowania pomocne będą ponadto umiejętności związane ze zdejmowaniem i zakładaniem odzieży, a także spokojne siedzenie w miejscu przez dłuższą chwilę.
Nauka nocnikowania
Naukę nocnikowania warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego nocnika. To jednak sprawa bardzo indywidualna. Rynek oferuje przeróżne modele, w tym nawet grające i świecące po napełnieniu. Ważne, żeby nocnik był wygodny, bezpieczny i atrakcyjny. Aby maluch oswoił się nocnikiem i zrozumiał, jak z niego korzystać, dobrze jest sadzać go na początku w pieluszce. W przebiegu treningu poleca się ponadto ubierać dziecko wygodnie, tak aby samodzielnie poradziło sobie ze zdjęciem i założeniem odzieży. Równie istotne jest też miejsce ustawienia nocnika. Optymalnym rozwiązaniem będzie łazienka lub toaleta. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, żeby nocnik zawsze znajdował się w jednym miejscu. Dzięki temu bowiem maluch nie będzie musiał go szukać po domu w razie potrzeby. Pomocne w odstawieniu pieluszki mogą być różnorodne bajki czytane i animowane o nocnikowaniu. Bezcenną radą może służyć także starsze rodzeństwo.
Dodaj komentarz