Andropauza – co musisz o niej wiedzieć?

Andropauza to określenie, które dotyczy zmian hormonalnych zachodzących u mężczyzn pod wpływem naturalnych procesów starzenia i jest męską wersją przekwitania, analogiczną do menopauzy u kobiet. Andropauza występuje w tzw. okresie przejściowym pomiędzy wiekiem dojrzałym a starością, mniej więcej około 50 – tego roku życia. Podobnie jak w przypadku kobiet, również u mężczyzn szereg zmian fizjologicznych, które zachodzą w tym czasie w organizmie wpływa na zmiany w obrębie sfery seksualnej i psychologicznej. O jakich zmianach mowa i jak andropauza wpływa na życie mężczyzny?

Męski punkt starzenia

Andropauza u mężczyzn to temat który cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością niż menopauza u kobiet. Dla wielu panów bywa na tyle wstydliwy, że nawet pomimo wystąpienia uciążliwych objawów towarzyszących zmianom zachodzącym w tym czasie w organizmie, nie decydują się oni na skorzystanie z pomocy lekarza. Tymczasem wiele z nich w mocno negatywny sposób w wpływa na jakość życia mężczyzn i ich samopoczucie.

Andropauza jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, któremu nie da się zapobiec. Podejmując odpowiednie działania można jedynie minimalizować jej skutki. Czas w którym rozpoczyna się ów proces jest kwestią indywidualną, uzależnioną od m.in. od predyspozycji genetycznych, prowadzonego stylu życia, w tym poziomu aktywności fizycznej i zdrowej diety, a także czynników zewnętrznych, wśród których wymienić należy chociażby ilość toksyn znajdujących się w wdychanym powietrzu. Wszystko to sprawia, że u niektórych andropauza rozpoczyna się tuż po 50 rokiem życia (niekiedy nawet przed) u innych zaś później. Jej wystąpienie u mężczyzn w odróżnieniu od menopauzy u kobiet nie oznacza zakończenia możliwości reprodukcyjnych organizmu, a jedynie ich obniżenie.

Andropauza i jej następstwa

Zmiany hormonalne wywołujące andropauzę mocno oddziałują na cały organizm powodując szereg następstw w jego funkcjonowaniu. Należą do nich m.in.: przyrost masy ciała, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie siły mięśni, łysienie, zaburzenia snu, ogólne osłabienie organizmu, rozrost gruczołu krokowego (tzw. prostata) i związane z nim problemy z oddawaniem moczu. Każdy z tych symptomów andropauzy może być dość uciążliwy, zwłaszcza problem nietrzymania moczu, który wraz z upływem czas może przybierać na sile.

NTM to zjawisko dość powszechne u mężczyzn w okresie przekwitania, które choć mogłoby się zdawać naturalne, wciąż bywa powodem do wstydu. Panowie ze względu na swoje obawy często rezygnują z wizyty u urologa, bagatelizując nasilające się objawy. Utrzymujący się przez dłuższy czas problem nietrzymania moczu nie zniknie samoistnie, dlatego podjęcia odpowiedniego leczenia jest absolutnie konieczne.

Aby zminimalizować skutki NTM warto zadbać o higienę intymną. Niezbędne do tego celu są chłonne produkty higieniczne przeznaczone dla mężczyzn zmagających się z problemem nietrzymania moczu np. wkładki specjalistyczne. Wyposażone w chłonny wkład doskonale pochłaniają wilgoć, chroniąc przed przeciekaniem. Wysoki stopień absorbcji wody oraz nieprzyjemnych zapachów sprawia, noszenie wkładek w znacznym stopniu poprawia odczuwany komfort. Wkładki są dyskretne i wygodne. Idealne na każdy dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.