Jak dbać o skórę dziecka, aby uniknąć odparzeń?

Jednym z wielu problemów spędzających sen z powiek rodziców są odparzenia u niemowlaka. Podrażnienia na delikatnej skórze dziecka to częsta przypadłość, którą wywołuje wiele czynników. Można im jednak w łatwy sposób zapobiegać, a w razie występowania szybko zwalczać i dać ukojenie dziecku. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które w szybkim czasie zwalczają odparzenia.

Przyczyny powstawania odparzeń u niemowlaków

Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę. Ich skóra jest bardzo cienka, a płaszcz hydrolipidowy, który wykształca się dopiero po kilku tygodniach, nie jest gotowy na szybką regenerację, jak w przypadku osób dorosłych. Do tego ta warstwa skóry jest podatna na szybkie przesuszenia, dlatego nie jest trudno o podrażnienia u dzieci. Odparzenie to rumień występujący najczęściej w miejscach intymnych dziecka, które narażone są na czynniki drażniące. Sprawia bardzo duży dyskomfort – swędzenie, pieczenie i niekiedy ogromny ból. Aby nie doprowadzić do powstawania odparzeń, warto poznać czynniki, które je wywołują, a są to między innymi biegunka, która może być spowodowana zażywanymi antybiotykami lub infekcją, tarcie pieluszki, która może być za mała lub niedopasowana do sylwetki naszego dziecka, czy chociażby skłonność do alergii skórnych. O występowaniu podrażnień u dzieci często decydują także wysokie temperatury w połączeniu z nadmierną wilgotnością spowodowaną poceniem. Czynnikiem narażającym nasze dziecko na odparzenia są także niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji oraz silne środki piorące, których ciężko pozbyć się z upranych ubranek. Jednak najważniejszym i najczęściej występującym powodem okazuje się zbyt rzadkie wietrzenie i mycie okolic intymnych dziecka.

Odparzenie pieluszkowe najczęściej występuje u dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia. I choć przypadłość ta dotyczy również dorosłych, to najciężej przechodzą je właśnie dzieci. W okresie występowania dolegliwości mogą stać się rozdrażnione. Zmiany skórne mogą przybrać wygląd wyprysku, rumienia, pęcherzyków lub niewielkich grudek, które są bardzo uciążliwe. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, częste wietrzenie i obserwacja skóry dzieci.

Jak zwalczać odparzenia skóry u niemowląt?

Występujące u dzieci odparzenia to częsta przyczyna ich rozdrażnienia oraz chwile pełne stresu dla rodziców. Szczególnie gdy nie do końca wiedzą jak szybko i odpowiednio zadziałać. Zanim jednak dojdzie do sytuacji, w której musimy zwalczyć tę przypadłość, warto wprowadzić rutynę, która będzie jej zapobiegała. Najistotniejsze w walce z odparzeniem pieluszkowym jest częste jej zmienianie. I choć często rodzicom wydaje się, że pielucha jest sucha, to jej zwiększony ciężar świadczy o tym, że dziecko oddało mocz i należy ją zmienić. Podczas czynności higienicznych warto pozostawić dziecko na kilka minut bez pieluszki, aby skóra mogła swobodnie pooddychać. Przed założeniem kolejnej należy pamiętać o każdorazowym umyciu i osuszeniu miejsc intymnych. Warto korzystać z delikatnych chusteczek i ręczników, które dodatkowo nie będą podrażniały maleństwa. Aby zapewnić dodatkową ochronę, warto skorzystać z kremów dostępnych na rynku, np. od marki Sudocrem. Przeznaczony jest do skóry podrażnionej i wspomaga jej szybką regenerację, co w przypadku dzieci jest bardzo istotne. Odpowiednia aplikacja takiego kremu polega na nałożeniu niewielkiej ilości na skórę i wmasowaniu go, ale nie wcieraniu. Niezwykle istotne w zwalczaniu problemów skórnych u dzieci jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu. Niekiedy powodem wcale nie jest nieodpowiednia higiena, ale alergie, które muszą zostać zdiagnozowane przez specjalistów. Warto zatem obserwować, czy podobne zmiany skórne występują przy zmianie środków piorących, pieluszek lub kosmetyków.

Jak załagodzić odparzenia domowymi sposobami?

Jeśli odparzenie wystąpiło nagle i nie mamy możliwości zakupu odpowiednich produktów z apteki, wtedy z pomocą przychodzą sprawdzone, domowe sposoby. Jednym ze sposobów, którymi mogą pochwalić się nasze mamy i babcie jest kąpiel w krochmalu oraz wykorzystywanie mąki ziemniaczanej jako łagodzącej zasypki. Na odparzoną pupę niemowlaka polecany jest również napar z rumianku lub nagietka, jednak w tym przypadku warto zachować dodatkową ostrożność, jeśli nie mamy pewności, że dziecko nie jest uczulone.

Choć sposobów na radzenie sobie z odparzeniami jest wiele, to najlepiej jest ich unikać i im zapobiegać. Warto obserwować skórę dziecka, szczególnie latem, gdy temperatury bywają naprawdę wysokie. Delikatna skóra dziecka nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić z czynnikami drażniącymi, dlatego dbajmy o nią odpowiednio na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.