Czego najczęściej boją się dzieci? Wśród licznych potworów z szafy, wiedźm i wilków z pewnością nie raz usłyszysz o ciemności. Kiedy gasną światła, zmysły człowiek stają się otępiałe, za to wyostrza się wyobraźnia. Nawet dorosły, wchodząc do nieznanego, ciemnego domu, czuje się niepewnie i porusza się z dużą ostrożnością. Czemu zatem dziwić się dziecku? Zamiast jednak na siłę gasić światło w pokoju malucha, aby przyzwyczaić go do ciemności – sięgnij po kolorowe lampki. Wtykowe, stojące, biurkowe – każda z nich będzie dobra, aby pomóc dziecku.
Dlaczego dzieci boją się ciemności?
Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dziecko zaczęło bać się zasypiać samotnie we własnym łóżku, krzyczy z przerażeniem, kiedy wybudzi się w środku nocy. W poszukiwaniu przyczyn od razu robią analizę obejrzanych czy przeczytanych bajek, historyjek z dreszczykiem opowiedzianych przez rówieśników. Jak się jednak okazuje na wystąpienie lęku przed ciemnością czasami dorośli nie mają żadnego wpływu. Nie zależy to także od sposobu wychowania czy czynników środowiskowych.
Lęk przed ciemnością najmocniej i najczęściej odczuwają maluchy od 3. do nawet 7. roku życia. Dzieci wyjątkowo wrażliwe mogą odczuwać go mocniej i dłużej. Uważa się to za normalny etap rozwoju. W tym czasie, dziecku trudno odróżnić świat rzeczywisty od wyobrażonego, dlatego wszelkie szmery, czy cienie w pokoju, od razu urastają do potworów zalegających pod łóżkiem, czy w szafie.
Wyposaż pokój dziecka w lampkę nocną
Jak zatem pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed ciemnością? Przymusowe przyzwyczajanie dziecka do samotnego zasypiania w ciemnym pokoju wcale nie przyniesie dobrych efektów. Zamiast usilnie przekonywać dziecko, że pod jego łóżkiem nikogo nie ma, warto zostać z nim w pokoju, dopóki nie zaśnie.
A co jeśli obudzi się w nocy, a rodzica nie będzie obok niego? W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju lampki nocne ustawione na komodzie czy stoliku nocnym. Ważne jest jednak, aby wybierać lampki, które nie dają ostrych cieni, ani nie są zbyt mocne, co mogłoby zaburzyć naturalny cykl snu malucha.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są kolorowe lampki wtykowe, które podłącza się bezpośrednio do kontaktu. Mają ciekawe i sympatyczne kształty małych gwiazdek, księżyców czy bajkowych postaci. Dają one delikatne i rozproszone światło, które nie razi, ale jednocześnie jest na tyle mocne, że wybudzone w nocy dziecko spokojnie rozpozna kształty swoich zabawek i mebli. Lampki te najczęściej wykonane są w technologii LED, dzięki czemu, nawet gdy świecą całą noc, nie pobierają dużo prądu.
Dzieci bardzo często boją się ciemności, co jest wynikiem ich wybujałej wyobraźni. Jest to jednak lęk, przez który musi przejść większość dzieci. Zamiast stosować przymusowe sposoby na przełamanie lęku, rozprosz ciemności swoją obecnością przy usypianiu, spokojnie czytaną bajką na dobranoc i lampką nocną dającą rozproszone, delikatne światło. Niech lęk przed ciemnością nie będzie źródłem kolejnych, z którymi dziecko będzie musiało samotnie walczyć.
Dodaj komentarz