Jaką karuzelę do łóżeczka wybrać?

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest we właściwym wieku, by było w stanie zainteresować się montowaną do łóżeczka karuzelą? Musisz wiedzieć, że ten rodzaj zabawki jest dla niego odpowiedni już od pierwszych tygodni życia.

Kolorowa, czy biało-czarna?

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór karuzeli. Producenci oferują urocze, wykonane z ogromną precyzją przywieszki w różnych kolorach. Niektóre z nich są biało-czarne. Dlaczego?

Okazuje się, że początkowo niemowlę nie widzi wszystkich barw. Najlepiej reaguje na odcienie szarości, kolor biały oraz czarny, a dopiero później – czerwony. Kontrastowe przywieszki zamontowane na karuzeli z pewnością skupią wzrok i uwagę malucha na dłużej.

Kiedy więc wybierasz karuzelę dla miesięcznego niemowlęcia, pamiętaj, że warto zacząć stymulować jego rozwój poprzez prezentowanie mu kontrastowych zabawek. W późniejszym etapie możesz zastąpić biało-czarne przywieszki kolorowymi. Jeśli masz zdolności manualne, możesz je nawet wykonać samodzielnie.

Melodie i szumy

Karuzele wyposażone są w od kilku do kilkunastu różnych melodii, co sprawi, że każdy maluch znajdzie coś dla siebie. Pozwoli ci to na poznanie gustu muzycznego twojego dziecka już od pierwszych tygodni jego życia. Znajdujący się w niektórych urządzeniach timer, samoczynne wyłączy dźwięk po upływie określonego czasu.

Istotnym elementem dźwiękowym, który zazwyczaj pojawia się już w większości tego typu urządzeń, jest biały szum. Pozwala on dziecku wyciszyć się, uspokoić i zasnąć. Działa również zbawiennie, gdy niemowlę jest niespokojne, na przykład z powodu choroby.

Dzięki karuzeli z białym szumem będziesz mógł odłożyć sprzęty domowe, które go generują (odkurzacz lub suszarkę do włosów), a są przez ciebie używane w trudnych sytuacjach.

Głośno, ciszej, cichuteńko…

Wiesz już, że każda karuzela do łóżeczka posiada zestaw różnych melodii, które mają stymulować rozwój malucha, pozwolić mu zasnąć lub dobrze się bawić. Pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko jest inne.

Niektórym z nich może przeszkadzać głośny dźwięk płynący znad łóżeczka. Dlatego też, przy zakupie karuzeli, zwróć uwagę na funkcję regulacji głośności lub możliwość całkowitego jej wyciszenia.

Projektor – tak, czy nie?

Większość karuzeli posiada wbudowany projektor. Płynące z niego światło zamieni sufit w pokoju twego malucha w niebo pełne gwiazd, co stworzy magiczną atmosferę idealną do zasypiania.

Dzięki projektorowi dziecko wyciszy się i uspokoi zaciekawione tym, co dzieje się nad jego głową. Niektóre z urządzeń wyposażone są również w oświetlenie LED, które może zastąpić lampkę i ułatwić nocną opiekę nad niemowlęciem. Warto zastanowić się nad tymi rozwiązaniami i postawić na wygodę, wybierając wielofunkcyjność.

Spokojny ruch

Jednym z wielu udogodnień karuzeli dostępnych na rynku jest mechanizm, który sprawia, że karuzela kręci się, a kolorowe zawieszki  zostają wprawione w ruch. To bardzo wygodna funkcja, która nie wymaga obecności dorosłego – karuzela spokojnie i miarowo, samodzielnie się kręci.

Dzięki temu dziecko nie tylko skupia się na obserwowaniu ruchomych elementów, ale także ćwiczy motorykę, poprzez wyciąganie rączek i nóżek ku zabawce. Zafascynowane obrazem, jaki widzi przed oczami, wykorzystuje wszystkie swoje możliwości, by dosięgnąć zawieszki.

Niemowlę, podczas wodzenia wzrokiem za wirującymi przyjaciółmi, ćwiczy swoją mowę. Chyba każdy z nas słyszał radosne gaworzenie dziecka, które przywołuje do siebie swoją ulubioną zabawkę i głośno cieszy się na jej widok.

Nowoczesne karuzele do łóżeczka to połączenie dziecięcych potrzeb i nauki, dzięki której jesteśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby najmłodszych. Karuzela sprawdzi się doskonale jako prezent, który świeżo upieczonym rodzicom pozwoli zaznać odrobiny wytchnienia w opiec nad dzieckiem. Będzie rosła wraz nim, wspierając jego rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.