Maluch idzie do szkoły – jak ograniczyć stres? 

Dziecko opuszczające budynek swojego ulubionego przedszkola zazwyczaj nie może doczekać się momentu, w którym przekroczy próg nowej szkoły. Im bliżej rozpoczęcia roku, tym większe obawy rysują się na twarzy malucha. Wówczas radość zmienia się w strach, który jest źródłem stresu. Jak wesprzeć pierwszoklasistę na początku edukacyjnej ścieżki w szkole?

Kiedy wszystko jest nowe

Dziecko, które lada dzień rozpocznie naukę w szkole podstawowej, oprócz radości i zniecierpliwienia okazuje też wiele obaw. Maluch nie wie, jak odnajdzie się w środowisku rówieśników, czy poradzi sobie z nowymi obowiązkami, jak zareaguje na nową wychowawczynię. Jego strach jest uzasadniony i warto wesprzeć malucha, zanim jeszcze zadzwoni pierwszy dzwonek.

Dla każdego rodzica wychowanie dziecka to ogromna odpowiedzialność. Absolwent przedszkola potrzebuje teraz mnóstwo wsparcia, by mógł pewnym krokiem wejść na nową ścieżkę. Na szczęście już 1 września okaże się, że wychowawczyni to niezwykle łagodna kobieta, która świadoma jest uczuć swoich wychowanków.

Przygotowanie emocjonalne

Jeszcze zanim dziecko spakuje plecak, by udać się na pierwsze lekcje w szkole, warto przygotować je do nowej społeczności pod względem emocjonalnym. Tę czynność rozpoczyna się już w domu i praktykuje przy każdej okazji. Należy utwierdzać dziecko w przekonaniu, że jest w centrum zainteresowania rodziców, którzy darzą go bezgraniczną miłością. Maluch, który jest kochany i akceptowany przez najbliższych, o wiele lepiej poradzi sobie wśród nowych kolegów i koleżanek.

Miłość i rodzicielskie wsparcie powinny przejawiać się głównie w spędzaniu wspólnego czasu. Gry planszowe, zabawy, czytanie książek, spacery, ale także i zlecanie drobnych prac domowych powinny stanowić element codzienności każdego dziecka. Dzięki temu maluch będzie odpowiedzialny i bardziej zaradny, rozbudzi chęć do nauki i wykształci umiejętności poznawcze.

szkoła

Kompletowanie wyprawki szkolnej

Zeszyty w kolorowe linie, piórnik, kredki, flamastry – te wszystkie barwne przedmioty z pewnością rozbudzą dziecięcą ciekawość. Kompletowanie wyprawki warto zorganizować wraz z dzieckiem, które już teraz będzie mogło podjąć kilka samodzielnych decyzji. Rodzic powinien zwrócić uwagę na ergonomię przedmiotów – artykuły piśmiennicze muszą być dostosowane do małych rączek, podobnie jak pozostałe pomoce naukowe.

Czy warto poddawać się panującej modzie? Ołówek czy okładka z bohaterem ulubionej bajki, plecak z motywem, o którym mówią wszystkie dzieci – jeśli tego typu zakupy pozostają w granicach rozsądku, czemu nie! Dzięki temu pierwszoklasista będzie czuł się akceptowany przez grupę, która zapewne będzie dysponować podobnym wyposażeniem.

Pierwszy dzień w szkole

Nadszedł wreszcie czas! Dziś jest dzień, w którym maluch po raz pierwszy zasiądzie w szkolnej ławce. Warto towarzyszyć dziecku w tym ważnym wydarzeniu, odprowadzając go pod drzwi szkoły. Niech wie, że może liczyć na rodzicielskie wsparcie i słowa otuchy. Dzięki temu poczuje się mniej zagubione. Czas po szkole natomiast warto spędzić na rozmowach, chwaleniu i dalszym motywowaniu. Teraz każdy następny dzień będzie już tylko lepszy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.