Każda budowa domu to niezwykle poważna inwestycja. Jest to realizacja największego marzenia w życiu, na którego realizację przeznaczone są oszczędności zgromadzone przez lata. Co zatem zrobić, aby wszystkie prace przebiegły bez przykrych niespodzianek? Jak wyglądają poszczególne etapy budowy domu?

Formalności przed budową

Załatwienie wszelkich niezbędnych formalności jest niezwykle ważne i nie należy go lekceważyć. Niedociągnięcia w tym zakresie mogą bowiem pociągnąć ze sobą poważne konsekwencje, także finansowe.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed budową domu, jest zakup odpowiedniej działki. Powinna ona spełniać preferencje osób, które będą mieszkać w wybudowanym domu, a więc być właściwie położona i cechować się pożądanymi wymiarami. Warto jest kupić działkę uzbrojoną, w ten sposób można oszczędzić dużo czasu ze względu na brak konieczności wykonania przyłączeń.

Kolejną kwestią jest przygotowanie projektu budowlanego. Istnieją tutaj dwie możliwości, na które może zdecydować się inwestor. Pierwszą z nich jest zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze, natomiast drugą jest zlecenie przygotowania projektu na zamówienie. Wariant ten jest zdecydowanie lepszy w przypadku działek o nietypowym kształcie oraz w sytuacji, gdy inwestor ma wymagania, których gotowe projekty nie spełnią.

Jeżeli w danym przypadku nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia. Natomiast gdy w danej sytuacji zachodzi konieczność jego uzyskania, wówczas projekt budowlany jest podstawowym załącznikiem do wniosku w tym przedmiocie. Oprócz niego należy dołączyć również decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, mapę sytuacyjno-wysokościową sporządzoną w skali 1:500 oraz dokumentację dodatkową, jaka jest wymagana przez lokalne władze samorządowe. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych.

Stan zerowy

Prace związane z osiągnięciem stanu zerowego rozpoczynają się od ogrodzenia działki. W ten sposób teren zostaje zabezpieczony przed osobami niepowołanymi, a także zmniejszone zostaje ryzyko wypadku.

Następnie geodeta powinien określić granice planowanej budowy. Po wykonaniu tej czynności można przystąpić do wyrównania terenu, a następnie do prac związanych z budową fundamentów i podpiwniczenia.

Stan surowy otwarty

Prace zmierzające do osiągnięcia stanu surowego otwartego warto rozpocząć na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. W związku z tym dobrze ustalić wszystko wcześniej z ekipą budowlaną.

Podczas realizacji tego etapu budowy wykonywane są w pierwszej kolejności prace polegające na wzniesieniu ścian zewnętrznych, stropów, a także schodów betonowych. Następnie przygotowuje się więźbę dachową, komin, pokrycie dachu oraz ewentualnie montuje się okna dachowe.

Stan surowy zamknięty

Prace wykonywane na tym etapie wiążą się przede wszystkim z montażem poszczególnych instalacji wewnątrz budynku. Mianowicie chodzi tutaj o instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Na tym etapie montuje się również okna i drzwi zewnętrzne.

Przygotowanie instalacji to jednak nie wszystko. Konieczne jest bowiem jeszcze ich przetestowanie przez osoby, które mają odpowiednie uprawnienia, oraz dokonanie odbioru wykonanych prac. Dopiero gdy wszystko będzie w porządku można przystąpić do tynkowania pomieszczeń.

Wykończenie budynku

Prace wykończeniowe należy rozpocząć od montażu urządzeń grzewczych. Następnie można wykonać czynności związane z przygotowaniem kuchni i łazienki, wzniesieniem ścian działowych, tynkowaniem, ułożeniem podłóg, zagospodarowaniem piwnicy i poddasza, malowaniem ścian i sufitów, czy też instalacją urządzeń elektrycznych i grzewczych.

Wykończenie budynku wiąże się również z przygotowaniem ocieplenia budynku oraz elewacji. Są to jednak kosztowne prace, które nie są niezbędne do tego, aby zamieszkać w domu. Można więc je wykonać po jakimś czasie, nawet po upływie kilku lat.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.