Oznaki zmęczenia, osłabienia, wymioty, wychudzenie, czy też brak apetytu mogą być skutkiem występowania pasożytów w organizmie człowieka. Można się nimi zarazić w pracy, odwiedzając kogoś w jego mieszkaniu, a także w miejscach użyteczności publicznej. Wielu specjalistów twierdzi, że prawie każdy człowiek zmaga się z tym problemem, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak więc radzić sobie z pasożytami?
Pasożyty żyjące w organizmie człowieka
Pasożyty, to organizmy, które żeby żyć, rozmnażać się i rozwijać wykorzystują inny organizm. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa parasitos, co dosłownie oznacza „spożywającego przy stole innego”. Te występujące u człowieka mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, depresja, a także do zaburzeń pracy wątroby i zmian w mózgu. Dzieli się je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tej drugiej kategorii zalicza się kilka rodzajów pasożytów. Wśród nich są płazińce. To robaki takie jak przywry, wirki oraz tasiemce. Kolejną grupę stanowią obleńce, czyli glisty, owsiki, a także włosień. Występują też pierwotniaki, do których zaliczamy lamblie. Naukowcy i przedstawiciele środowisk medycznych uważają, że na dziesięć osób, aż dziewięć ma w swoim ciele pasożyta.
Jakie spustoszenia w organizmie wywołują pasożyty?
Organizm, który żyje w ciele żywiciela wywołuje wiele chorób i dolegliwości. W ich konsekwencji może dojść nawet do zgonu, co potwierdzają statystyki. Co roku kilka milionów osób traci życie w skutek występowania w ich ciele pasożytów.
Robaki najczęściej bytują w wątrobie, a także przewodzie pokarmowym. Ich obecność jest przyczyną nie tylko dolegliwości żołądkowych, czyli bólów brzucha, biegunek, zaparć, nudności i wymiotów oraz wzdęć. Powoduje również chroniczne osłabienie, bóle głowy, problemy z zaśnięciem, brak lub nadmiar apetytu, a także podrażnienia skóry i wysypki. W przypadku glisty może pojawić się również kaszel oraz plucie wydzieliną z krwią. Natomiast owsiki są odpowiedzialne za świąd i stany zapalne w okolicach odbytu. Z kolei przywry wywołują między innymi kichanie, podwyższoną temperaturę ciała oraz bóle wątroby.
Niektóre pasożyty początkowo nie dają o sobie znać żadnymi objawami. Wyniszczają jednak narządy takie jak mózg, oczy, wątroba, czy serce, co prowadzi do tego, że przestają one normalnie funkcjonować. Mogą też wywoływać choroby, anemię, a także spadek masy ciała. Niektóre pasożyty, którymi zarazi się kobieta w ciąży mogą nieodwracalnie uszkodzić płód.
Jak chronić się przed pasożytem?
Do ludzkiego organizmu pasożyt może się dostać dość łatwo. Najpopularniejszą drogą jest przewód pokarmowy. Wystarczy zjeść np. dziko rosnące owoce prosto z krzaka, czy też surowe mięso, żeby po pewnym czasie przekonać się, że to nie był dobry pomysł. Bardzo często pasożyty dostają się do organizmu wraz z wodą. Może to być skutkiem jej spożycia, gdy jest nieprzegotowana lub wypijana bezpośrednio z kranu oraz ujęć ogólnie dostępnych, jak też kąpieli w naturalnych akwenach wodnych. Wkładanie brudnych rąk do ust np. przez małe dzieci, które bawią się na powietrzu, również może być przyczyną zarażenia i zostania żywicielem dla niebezpiecznego organizmu.
Warto zatem pamiętać o odpowiedniej higienie. Należy zatem myć pożywienie pod bieżącą wodą oraz poddawać produkty żywieniowe obróbce termicznej. Warto sprawdzić, czy na ich powierzchni nie ma pasożytów lub złożonych przez nie jaj. Mogą one znajdować się też na odzieży i ręcznikach. Należy myć ręce, po podaniu komuś dłoni, dotykaniu zabrudzonych przedmiotów, podłoża i po wizycie w toalecie, zwłaszcza publicznej. Warto uczyć dzieci, żeby wykonywały tę czynność zaraz po zabawie w piaskownicy.
Jakie substancje zwalczają pasożyty?
Przy pierwszych niepokojących objawach zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Po badaniach jakie zleci, będzie można zastosować odpowiedni sposób kuracji. Często też przyjmuje się preparaty i suplementy, które skutecznie wspomagają zwalczanie pasożytów. Poza tym wpływają również na poprawę funkcjonowania uszkodzonych narządów. W przypadku problemów żołądkowych istotne jest, żeby zawierały substancje, które poprawią pracę układu pokarmowego, a także złagodzą występujące w jego obrębie stany zapalne i dolegliwości.
Pozytywny wpływ na układ pokarmowy ma pieprz długi. Niweluje stany zapalne i zmniejsza dolegliwości bólowe. Natomiast wyciąg z owoców dzikiej róży pozwala na poprawę funkcjonowania wątroby, między innymi dzięki antyoksydantom, które zawiera. Przyspiesza też metabolizm. Skuteczny w zwalczaniu pasożytów, a zwłaszcza przywry i pierwotniaka Giardii jest wyciąg z kory osiki. Spożywanie go podnosi odporność organizmu. Właściwościami żółciopędnymi, co poprawia trawienie, wykazuje się natomiast wyciąg z kwiatów krwawnika. Substancje te są składnikami suplementu Opistop.
Dodaj komentarz