Polskie uzdrowiska mają wiele uroku, a wypoczynek na ich terenie to szansa na pogodzenie krajoznawczych pasji z troską o zdrowie. Gdzie warto się wybrać, by miło spędzić czas? Oto 10 kurortów, na terenie których nuda nikomu nie zagrozi.
TOP 10: Wysowa – Zdrój
Kto chce odpocząć w kameralnej atmosferze, urządzać górskie wycieczki lub zwiedzać drewniane cerkwie, ten z pewnością doceni ten kurort. Wysowa – Zdrój to piękna sceneria Beskidu Niskiego i dobre zagospodarowanie, dzięki czemu tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku. Bogate złoża borowiny i wód leczniczych przyciągają tu z kolei tych, którym życie utrudniają dolegliwości żołądkowe lub urologiczne.
TOP 9: Piwniczna – Zdrój
Wczasy nad Popradem można spędzić m.in. w Piwnicznej – Zdroju. To kameralne miasto jest świetnym punktem wypadowym w góry oraz uzdrowiskiem, nastawionym głównie na leczenie chorób związanych z pracą układu oddechowego, choć przyjmowaniu są tu również kuracjusze mający problem z narządami ruchu lub trawieniem. Dumą tego miasta są lecznicze wody mineralne, pomocne m.in. w leczeniu choroby wrzodowej czy stanów zapalnych jelit.
TOP 8: Inowrocław
Z czym kojarzony jest Inowrocław? Przede wszystkim z solankami i borowinami. Są one od lat wykorzystywane w przypadku tych pacjentów, którzy mają problemy z chorobami układu oddechowego, chorobami reumatycznymi lub z przemianą materii. Na gości czekają tu liczne sanatoria oraz takie atrakcje, jak Park Solankowy, kuszący pięknymi drzewami o pomnikowych rozmiarach, oraz tężnie. Na miłośników historii czekają tu z kolei cenne perełki dawnej architektury, m.in. romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, mogący się pochwalić historią sięgającą XII wieku.
TOP 7: Kołobrzeg
Kołobrzeg to idealne miejsce dla tych, którzy chcą spędzić udane wczasy nad Bałtykiem, a przy okazji zadbać o swe zdrowie. Tutejsze wody oraz torf mają wyjątkowe właściwości lecznicze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w walce z chorobami reumatologicznymi oraz chorobami skóry. Pobyt w Kołobrzegu może też bardzo dobrze wpłynąć na układ nerwowy oraz na drogi oddechowe. Można tu jednoczenie odpocząć na plaży, zwiedzić latarnię morską oraz Muzeum Oręża Polskiego.
TOP 6: Polańczyk – Zdrój
Kto chce spędzić wczasy w Bieszczadach, może postawić na wypoczynek nad Jeziorem Solińskim. Tu jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych stał się Polańczyk, świetnie sprawdzający się też w roli uzdrowiska. Lecznicze wody siarkowe, solanki i borowiny, są tu z powodzeniem wykorzystywane do walki z chorobami reumatologicznymi oraz chorobami górnych dróg oddechowych. Dodatkowo Polańczyk – Zdrój przyciąga ciekawą ofertą aktywnego wypoczynku, rewelacyjnymi punktami widokowymi i takimi atrakcjami, jak dawna cerkiew (dziś kościół) z obrazem Matki Boskiej Łopieńskiej.
TOP 5: Nałęczów – Zdrój
W Nałęczowie – Zdroju z powodzeniem leczy się m.in. cukrzycę oraz problemy związane z przemianą materii, sporo mogą tu również zyskać te osoby, którym dokuczają problemy z układem krążenia. To ciekawe uzdrowisko może się jednocześnie okazać ciekawym celem krajoznawczej wycieczki. Kusi zadbany Park Zdrojowy oraz miejsca przypominające o tym, że w Nałęczowie chętnie wypoczywali: Bolesław Prus, Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz.
TOP 4: Kamień Pomorski
Wypoczynek w Kamieniu Pomorskim stanie się nie lada gratką dla miłośników zabytkowych budowli oraz dla tych, którzy chcą się nacieszyć relaksem nad polskim morzem. Pobyt w tym miejscu może mieć jednocześnie świetny wpływ na stan naszego zdrowia. Tutejsze złoża borowiny i solanki skutecznie przyciągają kuracjuszy z całego kraju, swoje robi też nadmorski klimat. Pobyt w tej miejscowości zalecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym z powodu chorób neurologicznych oraz układu krążenia, z powodzeniem leczone są tu również schorzenia reumatologiczne oraz kardiologiczne.
TOP 3: Cieplice Śląskie – Zdrój
Cieplice Śląskie były niegdyś samodzielną miejscowością. Dziś są uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry, mogącą się pochwalić korzystną atmosferą, malowniczą okolicą oraz termalnymi wodami, dzięki którym można zadbać o stan swego zdrowia i rozprawić się z wieloma uciążliwymi przypadłościami. A że miejscowość ta może się pochwalić długą historią oraz licznymi zabytkami, na jej teren chętnie zaglądają nie tylko kuracjusze, ale i krajoznawcy.
TOP 2: Muszyna
To malownicze uzdrowisko nad Popradem zachwyca malowniczą okolicą. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki szlakiem drewnianych cerkwi łemkowskich lub wędrować po pięknym Beskidzie Sądeckim. Sama Muszyna to korzystny klimat, wspaniałe ogrody i cenne zabytki, w gronie których wyróżniają się ruiny średniowiecznego zamku.
TOP 1: Lądek – Zdrój
W tym malowniczo położonym kurorcie można nie tylko poprawić stan swego zdrowia, ale też odpocząć w pięknym otoczeniu. Lądek to kurort nastawiony na walkę z chorobami reumatycznymi i neurologicznymi, a jednocześnie ważny ośrodek turystyczny w Górach Złotych. Zdrój Wojciech, piękne parki, ogród dendrologiczny oraz skała Trojak – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.
Polskie uzdrowiska zaskakują swą różnorodnością. Wiele kurortów przyciąga pełną atrakcji okolicą i ciekawą zabudową, dzięki czemu wypoczynek na ich terenie można połączyć z turystyką. A że każda z wymienionych miejscowości posiada dobrą bazę noclegową, zaplanowanie dłuższego wypoczynku na ich terenie nikomu nie powinno sprawić większych problemów.
Robert GT
Bardzo dobre. Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, żeby zobaczyć nowe artykuły.
W czasie poszukiwania w sieci pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe posty.