Granica pomiędzy okazjonalnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest niezwykle cienka. Spożywanie alkoholu w sposób niekontrolowany może przerodzić się w znacznie poważniejszy problem na przykład chorobę alkoholową. Warto pamiętać, że leczenie alkoholu to trudne zadanie, które wymaga nie tylko pomocy psychologicznej, ale także farmakoterapii i osobistej pracy wykonywanej poza gabinetem specjalisty.
Jak alkohol wpływa na organizm człowieka?
Etanol, czyli alkohol niezwykle szybko przedostaje się do krwi, po czym rozchodzi się po całym organizmie. Kiedy dotrze do mózgu, wydziela znaczące ilości dopaminy oraz serotoniny, czyli neuroprzekaźników, które najczęściej odpowiadają za doskonałe samopoczucie, euforię i pobudzenie. Alkohol trafiając do wątroby, poddawany jest szeregowi przemian. Aldehyd, czyli produkt przemian, jakie zachodzą w wątrobie to bardzo nieprzyjemna substancja, która daje uczucie kaca i innych niekorzystnych dolegliwości, jakie odczuwa się po alkoholu.
W późniejszych etapach Aldehyd przemieniany jest w organizmie w kwas octowy. Zarówno sam alkohol, jak i jego metabolity powodują zaburzenia rytmu serca oraz spadek ciśnienia krwi. To bardzo szkodliwe zjawisko zwłaszcza dla osób, które na co dzień mają niedociśnienie. Do konsekwencji zalicza się także zaczerwienienie skóry i uwalnianie wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia się skóry.
W jaki sposób naturalnie można ograniczyć spożywanie alkoholu?
Aminokwasy
Zazwyczaj głód alkoholowy, który wzmaga uzależnienie, spowodowany jest zaburzoną pracą mózgu. Co ciekawe, najbardziej zaburzona zostaje praca neuroprzekaźników GABA, dopaminy oraz serotoniny. Wśród osób, które są uzależnione zauważa się spadek aktywności GABA, której naturalnymi źródłami są przede wszystkim ryby i fasola. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz spożywania tych substancji, istnieje także możliwość przyjmowania doustnych środków w formie suplementów diety. Znaleźć można je pod nazwą GABA lub Glutamina. Spożywanie ich może znacznie zredukować stres oraz zredukować napięcie, drgawki oraz pobudzenie spowodowane głodem alkoholowym.
Zioła
W każdej aptece i sklepie zielarskim zakupić można szereg ziół cechujących się korzystną ceną i dobrą przyswajalnością. Zazwyczaj w leczeniu i zapobieganiu alkoholizmy stosuje się zioła, które hamują tak zwany metabolizm alkoholu. Jednym z najpowszechniejszych specyfików tej kategorii jest korzeń kudzu, który nie tylko hamuje metabolizm alkoholowy, ale także hamuje wszelkie działania niepożądane, takie jak wymioty, czy zawroty głowy. Popularna jest także Daidzeina, hamująca rozkład neuroprzekaźników, do których zalicza się między innymi wspomnianą już serotoninę.
Dieta
Prawdziwym sojusznikiem w walce z uzależnieniem może być także odpowiednia, pełnowartościowa dieta. Spożywanie produktów bezmięsnym, niesłodzonych i białego pieczywa ogranicza znacznie chęć sięgnięcia po alkohol.
Odwracanie uwagi
Dodatkowo warto także rozpocząć aktywność w klubie sportowym lub rozwijać swoje liczne pasje. Ulgę w myśleniu o alkoholu przynosi także pełne skupienie na pracy i wykonywanie obowiązków w sposób należyty. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że wiele osób popada w uzależnienie z powodu pracy. Uciążliwe zadania powodują stres, który po pracy rozładowywany zostaje alkoholem. To zgubne. Zamiast tego wieczorem warto udać się na relaksujący spacer, spotkanie z przyjaciółmi, bądź rozwijanie hobby.
Uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów
Spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie witamin z organizmu. Przez to człowiek czuje się osłabiony, zdenerwowany i sfrustrowany. Dzięki suplementacji odpowiednich składników można zyskać nie tylko lepsze samopoczucie, ale także zdrowie i witalność. Suplementy diety wypłukują z organizmu także wolne rodniki opowiadające za procesy starzenia się skóry, dlatego spożywanie witamin z grupy A, B, E, D i magnezu może wspomóc siły i doskonałe samopoczucie.
Troska o wątrobę
Tak naprawdę wątroba to organ, który najbardziej cierpi z powodu uzależnienia. To ona jest obciążona najbardziej, o czym wręcz należy pamiętać. Wspomóc jej pracę można nie tylko dostępnymi w aptece preparatami, ale także ostropestem plamiastym oraz zmianą diety. Tak więc oprócz stosowania środków ograniczających chęć zażywania alkoholu, należy skupić się także na preparatach poprawiających zdrowie psychiczne i funkcjonowanie organizmu.
Autor: Klaudia Długowska
Alkoholizm to straszna choroba..
Niestety najbardziej skuteczna jest terapia AA, jednak osoby, które nadużywaj alkoholu z pewnością zastanowią się do czego sporadyczne picie może doprowadzić..
AA nie pomaga a wiecie czemu? Bo jest coraz więcej alkoholików nie mają terapeuci czasu za wiele na każdą osobę i spotkania za miesiąc stają się walka z wiatrakami niestety wiem po sobie
Trafiłem na ten post poszukując info o alkyrecovery. POLECAM TĄ APLIKACJĘ, ja sam zalogowałem się 2 tygodnie temu tam , z pewnością i przekonaniem, że nie zmuszę się do żadnej terapii ani nic. Fakt, czasem można tam dostać niezły ochrzan, ale mi to akurat było potrzebne.