Niektórzy starsi kierowcy wciąż wożą w swoich samochodach apteczkę, mimo że nie ma takiego obowiązku prawnego. Praktyka ta wynika przede wszystkim ze świadomości, że może być ona niezwykle przydatna w przypadku niespodziewanego zdarzenia. Młodsi najczęściej rezygnują z apteczki, uznając ją za niepotrzebny wydatek. Co tak naprawdę powinna zawierać apteczka samochodowa, aby w razie konieczności spełniła swoją funkcję?
Apteczka samochodowa – co na to przepisy?
Obecnie obowiązujące prawo zasadniczo nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania w samochodzie apteczki. Wyjątkiem są jednak osoby, które kierują autobusami, taksówkami, pojazdami nauki jazdy i egzaminacyjnymi oraz samochodami ciężarowymi, które służą do przewozu osób poza kabiną kierowcy. Tacy kierowcy muszą posiadać w swoim pojeździe apteczkę samochodową.
Pomimo iż prawo zwalnia zdecydowaną większość kierowców z obowiązku posiadania apteczki w samochodzie, warto ją jednak mieć zawsze przy sobie. Wynika to chociażby z tego, że istnieje ustawowy obowiązek udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadku. Co więcej, jej nieudzielenie naraża na odpowiedzialność karną. Żeby jednak pomóc poszkodowanemu, trzeba mieć odpowiednie narzędzia, które można znaleźć właśnie w apteczce samochodowej.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Wielu kierowców, którzy mają w swych samochodach apteczki, nierzadko nie ma pojęcia, co one zawierają. To poważny błąd, ponieważ zawsze warto mieć taką wiedzę, zanim nastąpi nieprzewidziane zdarzenie.
Przede wszystkim apteczka samochodowa zawiera instrukcję obsługi. Być może element ten nie jest traktowany przez kierowców najpoważniej, jednakże należy pamiętać, że z apteczki korzysta się zwykle w sytuacjach bardzo stresujących. W takim przypadku łatwo jest zapomnieć o pewnych rzeczach, które na co dzień wydają się oczywiste.
Co zatem powinno znaleźć się w apteczce samochodowej? Otóż chodzi tutaj przede wszystkim o następujące elementy: sterylne kompresy, gazę, plastry i chusty opatrunkowe, opatrunki, bandaże, chustę trójkątną, opaski elastyczne, specjalny ustnik przeznaczony do sztucznego oddychania, środek dezynfekujący (najczęściej jest to woda utleniona), lateksowe rękawiczki, koc ratunkowy wykonany z folii termoizolacyjnej, nożyczki z zaokrąglonymi końcami, a także szczegółową instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Co ważne, w krajach należących do Unii Europejskiej stosowane są apteczki, które spełniają normę DIN 13164. Ich ceny wahają się zwykle od kilkunastu do 100 złotych, jednakże należy mieć na uwadze, że apteczka apteczce nierówna. Najtańsza z całą pewnością nie ma wszystkich elementów wyposażenia, które jest potrzebne.
Warto mieć również świadomość, że żadna apteczka samochodowa nie zawiera lekarstw. Wynika to z bardzo prostego powodu. Otóż wszelkie medykamenty mają ściśle określony termin przydatności do spożycia, po przekroczeniu którego mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto apteczka znajdująca się w samochodzie narażona jest na silne działanie promieni słonecznych. W upalne dni wewnątrz pojazdu temperatura może przekroczyć 50 stopni Celsjusza, co również wpływa negatywnie na lekarstwa. Zatem każdy kierowca powinien zadbać o leki we własnym zakresie.
Co oprócz apteczki?
Apteczka nie jest jedynym elementem wyposażenia, który warto mieć w samochodzie na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia. Otóż dobrze jest zadbać o trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę bezpieczeństwa. Pozwolą one nie tylko zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ale również zapewnić zdecydowanie lepszą widoczność dla innych uczestników ruchu. Przydatne mogą okazać się również takie rzeczy jak latarka oraz naładowany telefon komórkowy.
Współcześnie obowiązujące przepisy nie nakładają na kierowcę konieczności posiadania apteczki samochodowej. Niemniej jednak jest to niezwykle istotny element wyposażenia każdego pojazdu, ponieważ może on okazać się bardzo przydatny w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia drogowego. Ten niewielki wydatek może bowiem uchronić każdego kierowcę przed przykrymi konsekwencjami, nawet natury prawnej.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz