Atrakcje dla dzieci Rzeszów i okolice – 10 miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem

Jak spędzić weekend w Rzeszowie? Gdzie zabrać dziecko, żeby się nie nudziło? W Rzeszowie i okolicach można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które dostarczą rozrywki nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym. Mamy dla Ciebie propozycje idealne na każdą porę roku i dla dzieci w różnym wieku. Warto je poznać i dowiedzieć się, gdzie można ciekawie spędzić wolny czas.

Podziemna Trasa Turystyczna – poznaj historię Rzeszowa

Obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Rzeszowa jest Podziemna Trasa Turystyczna nazywana Rzeszowskimi Piwnicami. Wejście do podziemi znajduje się przy Ratuszu, a wyjście przy Rynku od ulicy Baldachówka w niedalekiej odległości od Grand Hotelu w Rzeszowie. Głębokość Trasy Podziemnej sięga od 0,5 m do 10 m pod płytą Rynku, a jej długość wynosi 396 m. Składa się ona z 3 kondygnacji, ma 15 korytarzy i 25 piwnic. Okres ich powstania datuje się na XIV-XVIII wieku. Bilety wstępu nie są drogie, a dla dzieci od lat 5, uczniów i studentów przewidywane są ulgi. Obejmują one także rodziny 3+. Maluchy, które nie mają ukończonych 5 lat, zwiedzają trasę bezpłatnie. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez przewodnika.

Jesteś w Rzeszowie? Zatrzymaj się w Hotelu Grand

Jesteś w Rzeszowie? Zatrzymaj się w Hotelu Grand

Muzeum Dobranocek – przenieś się do świata dzieciństwa

Muzeum Dobranocek mieści się nieopodal rzeszowskiego Rynku i zostało oficjalnie otwarte 22 marca 2009 roku. Można w nim podziwiać eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy, kolekcjonera i pasjonata bajek i komiksów. Muzeum dysponuje lalkami z filmów kukiełkowych, a także przedmiotami związanymi z popularnymi niegdyś dobranockami. Dzieci mają dostęp do planu zdjęciowego Misia Uszatka, czyli bajki znanej przez każdego dorosłego. Wielu zwiedzających uważa, że to doskonałe miejsce nie tylko dla małych, ale i dużych turystów, bo pozwala przenieść się w świat dzieciństwa.

Fontanna Multimedialna – wizytówka Rzeszowa

Popularnym miejscem dla dzieci jest Fontanna Multimedialna znajdująca się przy al. Lubomirskich. Jest ona aktywna w okresie letnim. Do tego miejsca przybywa wiele rodzin z dziećmi, szczególnie w upalne dni. Maluchy mają dużą przestrzeń, więc mogą się wybiegać, a znajdujące się nieopodal ławki pozwalają na odpoczynek dorosłym. Co więcej, regularnie organizowane są specjalne pokazy świetlne. W tym roku odbywają się one codzienne – są pokazy: dla dzieci, dzienne i wieczorne.

Bulwary nad Wisłokiem – odpocznij na łonie natury

Popularnym miejscem zabaw, znanym przez każdego mieszkańca, są Bulwary nad Wisłokiem. Wytyczone są na nich ścieżki do jazdy rowerem, więc można aktywnie spędzić czas. Nad Wisłokiem znajdziemy też park linowy oferujący bezpieczną zabawę zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Spacerując wzdłuż rzeki, natrafimy na place zabaw, wygodne ławki przypominające plażowe leżaki, a także miejsca, w których można się napić i zjeść coś dobrego. Częstym miejscem spotkań rodzin z dziećmi jest Rezerwat Lisia Góra, przy którym znajduje się duży plac zabaw i miejsce do rozpalenia grilla.

Wrotkarnia WyWrotki – spędź aktywnie czas

Wrotkarnia WyWrotki to pierwsze takie miejsce w Rzeszowie oferujące ciekawą rozrywkę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieści się ono przy ulicy Szpitalnej 5 i jest dostępne dla osób, które potrafią jeździć na wrotkach, jak i tych bez żadnego doświadczenia. Nie trzeba mieć własnego sprzętu, bo do dyspozycji pozostaje wypożyczalnia. Na miejscu pracują wykwalifikowani instruktorzy, którzy pomogą nam w jeździe.

Siedlisko Janczar – jazda konna w okolicach Rzeszowa

Na forach i grupach internetowych wielu rodziców poleca Siedlisko Janczar, jako dobre miejsce do spędzenia rodzinnego weekendu. Oferowane atrakcje to m.in. jazda konna, która może odbywać się zarówno na zadaszonej hali, jak i na zewnątrz. Przejażdżki po okolicy z pewnością spodobają się najmłodszym i będą świetną okazją do wyciszenia się i podziwiania piękna przyrody. W Siedlisku organizowane są także ciekawe warsztaty, zajęcia grupowe i zwiedzanie regionu wspólnie z przewodnikiem.

Zagroda Garncarska – zajęcia manualne w Rzeszowie

Pytając o atrakcje w Rzeszowie i okolicach, mieszkańcy wskazują na Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej. Jest to ośrodek, w którym organizowane są m.in. lekcje dla dzieci i młodzieży, podczas których mają oni możliwość lepienia i rzeźby w glinie, a także toczenia naczyń na kole przy pomocy instruktorów. W ofercie jest też oprowadzanie po XIX-wiecznej zabudowie mieszkalnej i prezentacja pieca przeznaczonego do wypalania ceramiki. Są też kółka ceramiczne i inne atrakcje. Podkarpacie to miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas, a zapewnienie dziecku rozrywki i rozwijających zajęć nie jest trudne.

Skansen Kolbuszowa – nauka historii

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Jest to malownicze miejsce, w którym najmłodsi mogą zobaczyć dawne chaty i podejrzeć ich wyposażenie. Skansen jest przyjazny rodzicom z dziećmi, o czym można przeczytać na jego stronie internetowej. Na miejscu hodowane są zwierzęta takie jak: kozy, owce, kaczki i kury, co stanowi ciekawą atrakcję szczególnie dla dzieci mieszkających w mieście i niemających dostępu do takich miejsc. W sezonie turystycznym organizowane są ciekawe pokazy plenerowe, podczas których można poznać m.in. tradycyjne wiejskie zawody. Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów i lekcji muzealnych dla zorganizowanych grup szkolnych.

Skansen Kolbuszowa

Zamek w Łańcucie – spacer i zdjęcia w plenerze

Nasz region oferuje też inne ciekawe atrakcje. Podkarpacie to miejsce, w którym znajdziemy efektownie wyglądający zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie z przynależącym do niego parkiem. Szczególnie wiosną wygląda on pięknie, bo krzewy i kwiaty zaczynają kwitnąć. Na wycieczkę do Łańcuta można wybrać się nie tylko samochodem czy autobusem, ale także na rowerze. Odległość z Rzeszowa do zamku wynosi niecałe 20 km, a trasa rowerowa wiedzie po części przez szlak Green Velo, więc można podziwiać piękno natury. Na miejscu bez problemu znajdziemy też restauracje, w których będziemy mogli zjeść rodzinny obiad i odpocząć.

Muzeum Lalek w Pilźnie – przenieś się do magicznego świata

Muzeum Lalek w Pilźnie to miejsce, które zainteresuje dzieci. Jest to obiekt prywatny powstały w 1981 roku. W ramach działalności prowadzi on m.in. stałe wystawy, gdzie prezentowane są ekspozycje ukazujące proces tworzenia lalek. Osoby zwiedzające mogą też podziwiać wystawy lalek antycznych i powstałych w manufakturach muzealnych. Ciekawą atrakcją jest oryginalna kolekcja lalek japońskich. Na miejscu organizowane są lekcje muzealne i istnieje możliwość zakupu wyrobów, które powstały w pracowniach. Co ciekawe, przy Muzeum w Pilźnie działa tzw. Klinika Lalek, gdzie można oddać swoją starą zabawkę w celu jej naprawy.

Wybrane przez nas atrakcje dla dzieci w Rzeszowie i okolicach są najbardziej popularne i polecane przez rodziców. Wymieniliśmy m.in. miejsca, które można odwiedzić bez konieczności podróżowania samochodem i ponoszenia dodatkowych kosztów. Takie propozycje docenią w szczególności rodzice małych dzieci, którzy chcą wybrać się gdzieś z pociechą, ale nie na długo. Muzea i inne miejsca historyczne z pewnością spodobają się większym dzieciom, które w trakcie zwiedzania będą mogły nauczyć się czegoś nowego.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.