Domki ogrodowe dla dzieci to wyjątkowy element małej architektury ogrodowej. Może być jednocześnie piękną ozdobą, przestrzenią do zabawy, a nawet placem zabaw. Najmłodsze maluchy, jak i nieco starsze dzieci z pewnością docenią swoje miejsce w ogrodzie, w którym ich wyobraźnia będzie podsuwać najlepsze pomysły. Jakie dziecięce domki do ogrodu można znaleźć, co jest warte uwagi? Dlaczego inwestycja w ogrodowy domek dla dzieci jest dobrym pomysłem?
Rodzaje domków ogrodowych dla dzieci
Ogrodowe domki dziecięce stają się z roku na rok coraz popularniejsze. To sposób na stworzenie wyjątkowego miejsca do zabaw dla dzieci niemal w każdym wieku. Są pewnym nawiązaniem do rozbudzających wyobraźnię domków na drzewie, choć oczywiście nie potrzebują drzewa do zbudowania. Wielu producentów tworzy dość zróżnicowane konstrukcje domków, zarówno do samodzielnego złożenia, zbudowania, jak i z opcją montażu.
Stylowe konstrukcje drewniane naziemne
Bardzo modne są ciekawe drewniane domki stawiane na ziemi czy ewentualnej podmurówce. Są dość proste w montażu, choć oczywiście wiele zależy od wybranego modelu. Najczęściej wykonane z wybranego rodzaju drewna impregnowanego wymagają późniejszego pomalowania, co pozwala na nadanie im indywidualnego stylu. Mogą posiadać wewnątrz antresolę, a na zewnątrz wiatę – garaż albo ganek.
Drewniane domki na słupkach – jeszcze więcej dobrej zabawy
Wyższe konstrukcje dające dodatkowe możliwości rozrywki stawiane są na słupkach. Mogą być to nawet domki kilkupoziomowe, z tarasem, gankiem czy dodatkową kryjówką. Oprócz efektownych drzwi i okienek w domkach na palach znajdują się schodki lub drabinka, a czasem także ścianka do wspinania się. Bardzo często domek taki posiada miejsce przeznaczone na piaskownicę na najniższym poziomie.
Solidne domki z tworzyw sztucznych
Osobną kategorią domków ogrodowych są te wykonane w przeważającej części z tworzywa sztucznego. Mają najczęściej atrakcyjne kolory, solidną, ale lekką konstrukcję. Ich montaż jest znacznie wygodniejszy i szybszy niż domków z drewna, jednak przeważnie przeznaczone są tylko dla młodszych dzieci.
Jak wybrać najlepszy dziecięcy domek do grodu?
Koszt zakupu domku ogrodowego dla dzieci nie jest mały. Najprostsze niewielkie modele to wydatek kilkuset złotych, natomiast duże konstrukcje z wieloma udogodnieniami mogą kosztować wraz z montażem nawet kilkanaście tysięcy. Co zatem wybrać? Przy zakupie należy uwzględnić przede wszystkim:
- dostępną przestrzeń, jaką może zajmować domek,
- wielkość domku i przeznaczenie – kategorię wiekową, maksymalne obciążenie,
- funkcjonalność domku, dodatkowe elementy wyposażenia,
- budżet – na zakup, transport i ewentualny montaż, malowanie czy wykończenie.
Warto domek dla dzieci uwzględnić już w projekcie ogrodu. Dzięki dużemu wyborowi dostępnych modeli domków, jakie można znaleźć m.in. na stronie ogrodosfera.pl, możliwe jest wpisanie stylu konstrukcji domku w aranżację otoczenia, a nawet upodobnienie domku dla dzieci do prawdziwego, dużego domu rodzinnego.
Miniaturowa wersja domu dla chłopców i dziewczynek
Częstym wyborem rodziców małych dzieci są domki, które przypominają niewielkie chatki. Ładne okienka z kwaterami, okiennice, ganek i dwuspadowy daszek mogą wyglądać naprawdę uroczo. Warto dodatkowo taki domek wyposażyć we wnętrzu, na przykład w zabawkową kuchnię czy stoliczek i krzesełka. Tego typu domek będzie idealnym miejscem do zabaw w odgrywanie ról, w sklep albo w chowanego.
„Baza” dla małych wojowników
Niektóre domki odbiegają nieco wyglądem od klasycznej chatki, zaś z odrobiną zaangażowania ze strony rodziców mogą przypominać tajną bazę dla dziecka. Świetnie sprawdzają się w tej roli domki na palach, gdzie dorosły wstępu nie ma. To bezpieczna forma domku na drzewie, którą przy odpowiednim otoczeniu można nawet zamontować w pobliżu większych roślin. Domki tego typu bardzo często stają się centrum rozrywki dzięki montażowi ścianki wspinaczkowej czy zjeżdżalni.
Centrum ogrodowych zabaw – domki z dodatkowymi elementami
Sporą popularnością cieszą się domki z dodatkowym wyposażeniem. To najczęściej już bardziej zaawansowane konstrukcje, tworzące mały przydomowy plac zabaw. Wbrew pozorom nie muszą być wykonane jedynie z drewna, można spotkać propozycje kolorowe z tworzywa i metalu. W ramach jednej konstrukcji zdarza się spotkać:
- zjeżdżalnie długie, krótkie, a nawet typu rura lub z zakrętami,
- piaskownicę, również z zamknięciem
- huśtawkę, zarówno klasyczną, jak i typu bocianie gniazdo,
- ścianki wspinaczkowe – pionowe, ukośne.
Wybrane modele domków ogrodowych mają charakter modułowy, z możliwością późniejszego dokupienia dodatkowych elementów łączących się z nimi.
Montaż ogrodowego domku – o tym warto pamiętać
W przypadku każdego ogrodowego domku należy dokonywać montażu zgodnie z zaleceniami producenta. To ważne, gdyż ma bezpośredni wpływ na późniejszą bezpieczną zabawę dzieci. Należy zwrócić uwagę na:
- Miejsce, gdzie będzie stał domek, jego wypoziomowanie.
- Stabilny montaż, w szczególności domków na palach czy z dodatkową huśtawką, zjeżdżalnią.
- Zabezpieczenie przed wilgocią, czynnikami atmosferycznymi.
Domki drewniane wymagają do montażu zwykle przynajmniej dwóch osób, odpowiednich narzędzi, sporej ilości czasu i umiejętności. Jeżeli osoby kupujące domek nie czują się na siłach, aby go złożyć, lepiej zlecić to specjalistom.
U nas domek to miejsce zabaw dla 3, 5 i 11 latka. Ale w sumie bardziej cieszą ich dodatki – kierownice, luneta, huśtawka, zjeżdżalnie czy piaskownica niż sama chatka na słupach. Cóż, przynajmniej tata zrealizował marzenie z dzieciństwa o domku na drzewie 🙂
Czеść!
Zauwаżyłеm, że wіеlu fасеtów wоlі zwykłе dziewсzуny.
Podzіwiam mężczyzn, którzy mieli ϳаja, bу сiеszуć ѕię mіłoścіą wielu kоbіet i wуbrаć tę, o któreϳ wiedzіał, że będzie jеgo naϳlеpszуm рrzуjаcіelеm w wybоіstеj i szalоnеj rzеczу zwаnej żусіеm.
Chciаłаm bуć tą przуjaсiółką, а nie tylko ѕtаbіlną, niezаwodną i nudną goѕpodуnią domоwą.
Μаm 27 at, Еlеnа, z Czесh, znаm też język аngіеlskі.
Ԝ kаżdym rаzіe móϳ profіl znajdzіesz tutаϳ: unsinnombcycessearch.cf/idl-60355/
Сześćǃ
Рodziwіam kоbiеtу, którе mają оdwagę ciеѕzуć się miłоścіą wiеlu kоbiеt і wybrаć tę, którа będzіe ϳeϳ naϳleрszą przуjаcіółką w wуbоiѕtеϳ і ѕzаlonеϳ rzеczy zwаnеϳ żусіеm.
Chсiałam być tą przуϳасiółką, а nie tylkо stabіlną, nіеzawоdną, nudną gоѕpodynią dоmоwą zwykłego mаłżеństwa.
Μаm 23 lаt, Frіdа, z Danіі.
Móϳ рrоfil jest tutaϳ: http://tiotimendetabche.ga/zpg-87530/