Wakacje w Czarnogórze – co warto zobaczyć?

Czarnogóra to niewielki kraj położony na wybrzeżu Morza Adriatyckiego na Półwyspie Bałkańskim. To bardzo młode państwo, które powstało w 2006 roku po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Jest to niezwykle chętnie odwiedzany kierunek przez Europejczyków, którzy tłumnie przyjeżdżają tutaj na wakacje. Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Boka Kotorska, czyli czarnogórskie fiordy

Fiordy kojarzą się nieodłącznie z Norwegią i mało kto wie, że podobne formacje można spotkać również na Bałkanach, a konkretnie w Czarnogórze. Zatoka ta ma do zaoferowania jednak znacznie więcej niż piękne krajobrazy. Otóż turyści przybywający w to miejsce, zachwycają się średniowiecznymi miastami, takimi jak Kotor, Risan oraz Perast. Pierwsze z nich jest najważniejszym portem regionu. Jego historia sięga IX wieku, co można poczuć podczas spaceru. Widać tutaj budowle w stylu romańskim, gotyckim i barokowym, w tym zabytkowe kościoły oraz cerkwie.

Podgorica – stolica Czarnogóry

Podgorica jest położona pomiędzy dwiema rzekami – Ribnicą oraz Moračą. Stolica Czarnogóry jest największym miastem tego kraju. Początków miasta można upatrywać już w XIII wieku, jednakże niewiele z tamtych czasów pozostało do dzisiaj głównie ze względu na zniszczenia, jakich dokonano podczas II wojny światowej. Najważniejszymi zabytkami miasta jest wieża zegarowa, która została wzniesiona w XVII wieku przez Turków oraz Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Wieczorami na ulicach Podgoricy można spotkać wiele spacerujących osób. Jest to tradycyjny sposób spędzania czasu przez mieszkańców czarnogórskiej stolicy.

Atrakcje dla miłośników wypoczynku

Czarnogóra to doskonały kierunek dla miłośników letniego wypoczynku. Kraj ten ma do zaoferowania bardzo piękne plaże oraz czyste morze. Najlepszym miejscem do plażowania jest Riwiera Czarnogórska. Składa się ona między z innymi z malowniczych plaż wokół miejscowości Budva. Jedną z najpiękniejszych jest Mogren Beach, z której rozpościera się zapierający dech widok na starówkę Budvy. Na uwagę zasługuje również plaża w Tivacie. Jej piasek posiada bowiem właściwości lecznicze.

Osoby, które poszukują spokojnego wypoczynku nad brzegiem morza, powinny zainteresować się miejscowością Ulcinj. Znajduje się tam Velika plaža, która wolna jest od zgiełku i hałasów. To także dobre miejsce dla miłośników sportów wodnych. Z kolei tamtejsza Mala plaža charakteryzuje się czarnym piaskiem, który przyciąga turystów.

Należy dodać, że Czarnogóra jest krajem górzystym. Takie warunki przyciągają osoby lubiące wędrówki szlakami oraz malownicze widoki, których w tym bałkańskim państwie naprawdę nie brakuje.

Niezwykle interesującym miejscem jest także Jezioro Szkoderskie. Znajdują się na nim wyspy, na których zbudowane zostały monastery. Okolice jeziora są również miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, wśród których są kaczki, dzierlatki, czaple, kormorany oraz dzięcioły białoszyje.

Kiedy najlepiej wybrać się do Czarnogóry?

W Czarnogórze panuje klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że pomiędzy majem a październikiem jest tam naprawdę ciepło, a w środku lata bywa upalnie. W lipcu i w sierpniu termometry nierzadko wskazują bowiem nawet 40 stopni Celsjusza. Z tego też względu niektórzy turyści decydują się na wyjazd we wrześniu, kiedy jest już nieco chłodniej, a poza tym są mniejsze tłumy w najbardziej atrakcyjnych miejscach, natomiast temperatura wody wciąż zachęca do kąpieli w morzu.

Wielu turystów przybywa do Czarnogóry samolotem. W Podgoricy znajduje się bowiem lotnisko, które obsługuje międzynarodowe połączenia. Można się tutaj wybrać również samochodem. Z kolei na miejscu można korzystać z komunikacji autobusowej.

Czarnogóra to wciąż nie do końca odkryty kraj na południu Europy, który ma sporo do zaoferowania turystom. To nie tylko piękne plaże i malownicze góry, ale także miasta pełne historii. Co ważne, podróż tam nie wymaga zbyt wielu formalności, a za wszystkie zakupy można zapłacić w euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.