Budowa domu – najważniejsze kwestie

Budowa domu to przedsięwzięcie, na które składa się wiele etapów. Każdy z nich jest niezwykle istotny i ma poważny wpływ na dalsze prace, które trzeba będzie wykonać. Na jakie kwestie należy zatem zwrócić szczególną uwagę, budując dom?

Wybór działki budowlanej

Działka, na której stanie wymarzony dom, powinna spełniać oczekiwania osób, które będą następnie w nim mieszkać. Co jednak istotne, należy je dopasować do możliwości i ograniczeń, z którymi będzie trzeba się zmierzyć.

Przed zakupem działki należy koniecznie sprawdzić jej stan w urzędzie. Warto zajrzeć do księgi wieczystej i zobaczyć, kto jest do niej wpisany jako właściciel i czy są w niej jakieś wpisy dotyczące hipotek i służebności. Ponadto należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby mieć pewność, że wybudowanie wymarzonego domu będzie możliwe. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy architekta.

Projekt domu

Do wybudowania domu konieczny jest jego projekt. Można skorzystać z gotowych rozwiązań, które można znaleźć w ofercie biur architektonicznych albo zlecić sporządzenie projektu na zamówienie. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, jednakże w niektórych sytuacjach konieczne jest stworzenie indywidualnego projektu.

Projekt powinien być przygotowany z uwzględnieniem budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji. Warto również zadbać o to, aby spełniał on oczekiwania domowników, a w razie potrzeby pozwalał na łatwą rozbudowę. Warto zapoznać się z ofertą Muna Architects – pracownia projektowa w Warszawie – https://muna-architects.com/

Finansowanie

Budowa domu to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Z tego względu mało kto jest w stanie je zrealizować za oszczędności. Konieczne staje się więc zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że będzie trzeba go spłacać przez kilkadziesiąt lat, najczęściej 30. Wybierając bank, dobrze jest porównać oferty różnych podmiotów, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy niezależnego doradcy. Tak czy inaczej, najlepiej mieć odłożone co najmniej 20% warto kredytu jako wkład własny.

Wybór firmy budowlanej

Budowę domu warto zlecić sprawdzonej firmie. W jaki sposób można dokonać weryfikacji? Przede wszystkim można zapytać znajomych o ich doświadczenia, z kolei nie do końca warto wierzyć opiniom znalezionym w Internecie.

Poszczególne firmy budowlane oferują różne ceny. Wynika to z wielu czynników, głównie chodzi tutaj o zakres prac, stosowane technologie, a także wolne terminy.

Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji należy zawrzeć z firmą budowlaną umowę na piśmie. W ten sposób można zabezpieczyć interesy stron, a ponadto precyzyjnie określić prawa i obowiązki stron. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnika.

Wykończenie budynku

Kiedy dom zostanie już wybudowany, można przystąpić do prac związanych z jego wykończeniem. Ich kolejność powinna zostać ustalona z wykonawcą, aby mieć pewność, że będą one wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Do prac wykończeniowych należy zaliczyć w szczególności:

  • przygotowanie instalacji (elektrycznej, hydraulicznej, centralnego ogrzewania) oraz wentylacji;
  • położenie tynków;
  • osadzenie parapetów;
  • ułożenie instalacji podposadzkowych;
  • przygotowanie wylewek podłogowych i ułożenie płytek;
  • wykonanie ścian szkieletowych i położenie płyt gipsowo-kartonowych;
  • malowanie sufitów i ścian;
  • ułożenie podłóg;
  • montaż drzwi wewnętrznych.

Kolejnym etapem jest przystąpienie do prac związanych z aranżacją wnętrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o montaż sprzętu elektrycznego oraz mebli.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.