Chusta do noszenia dziecka – dlaczego warto?

Chusty do noszenia dziecka to atrybut wybierany coraz częściej przez młode mamy. Pełni ona wiele funkcji. Od przytulenia, uspokojenia, po bezpieczne noszenie i przenoszenie dziecka z miejsca na miejsce. Dodatkowo są lekkie, wykonane zazwyczaj z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Dlaczego więc warto zainwestować w chustę do noszenia dziecka?

Zalety chusty

Jest wiele korzyści z noszenia dziecka w chuście. Łagodzi kolki, dziecko szybciej się rozwija, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u mamy, pogłębia więź z rodzicem. Rodzice mogą bardziej zorganizować sobie czas, dziecko nie czuje wyobcowania. Maluch bardzo często potrzebuje dotyku oraz bliskości rodzica. Chusta do noszenia jest dodatkowym atrybutem, który w bardzo dużym stopniu pomaga opiekunowi w zajmowaniu się dzieckiem. Zapewnia ona możliwość noszenia dziecka od pierwszych tygodni życia. Warto podkreślić, iż jest również wyjątkowym narzędziem do budowania więzi między rodzicem
a dzieckiem.

Rodzaje chust

Istnieje kilka rodzajów chust do noszenia dzieci. Wszystko po to, aby zapewnić komfort każdemu rodzicowi. Wybór odpowiedniej chusty powinno się dostosować do potrzeb dziecka oraz mamy i taty. Najbardziej popularną i uniwersalną chustą jest chusta tkana długa. Można ją wiązać na kilka sposobów, a prawidłowo zawiązana zapewnia największy komfort dziecku i rodzicowi. Z kolei chusta kółkowa pozwala na noszenie dziecka na biodrach. Używając jej można w pełni kontrolować ruchy główki niemowlaka. Jedyną wadą tego rodzaju chusty jest to, że nierówno obciąża kręgosłup osoby opiekującej się dzieckiem. W celu uniknięcia bólu pleców należy nosić malucha raz na prawym biodrze, raz na lewym. Kolejna z chust, to chusta elastyczna. Bardzo łatwa w użytkowaniu. Przeznaczona dla dzieci, których waga nie przekracza 7 kg. Dodatkowo pełni funkcję ocieplacza, ponieważ jest wyprodukowana z 3 warstw materiału. Chusta typu pouch to ostatnia z gamy tych bardzo praktycznych rzeczy dla malucha i rodzica. Zakładana jest na jedno ramię więc należy również pamiętać o tym, iż  nierównomiernie obciąża kręgosłup rodzica.

Jaką chustę wybrać?

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór chusty do potrzeb dziecka, jak również rodzica. Zaleca się, aby skonsultować wybór ten z doradcą noszenia w chustach i nosidłach miękkich. Osoba taka, z racji swojego doświadczenia służy pomocą w każdej kwestii dotyczącej tego zagadnienia. Dodatkowo pokaże w jaki sposób powinno się odpowiednio wiązać chustę, żeby nie zrobić krzywdy maluszkowi. Wybór chusty należy zacząć się od chusty tkanej, długiej lub krótkiej. Jest to najbardziej odpowiednia opcja, by rozpocząć przygodę z noszeniem dziecka w chuście.

Zastosowanie chusty

Chustę zazwyczaj wykorzystuje się do noszenia dziecka. Warto zaznaczyć, że jest ona wielofunkcyjna i o wiele bardziej praktyczniejsza. Pełni także funkcję kocyka. W domu lub też podczas spacerów na dworze. Bez względu na porę roku: wiosnę, lato, jesień, czy też zimę. Można ją także wykorzystać jako ręcznik, hamak, albo parawan na plaży. Wszystko zależy od potrzeby osoby, która ją użytkuje, jak również fantazji. Warto podkreślić, iż chusty tkane mogą udźwignąć ciężar nawet do kilku ton. Nie trzeba się bowiem obawiać, że przerwie się podczas noszenia dziecka. Jeśli zawiązana jest oczywiście w prawidłowy sposób.

Jak widać chusta do noszenia dziecka to niezwykle praktyczny przedmiot, który bez wątpienia służy wielu rodzicom. Działa na noszonego malucha niezwykle kojąco i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, aby nosić dziecko w odpowiedniej pozycji. Noszenie w chuście jest także bardzo wygodne dla rodzica. Może on bowiem podczas noszenia dziecka wykonywać także inne czynności. Chusta to również dodatkowa warstwa, która otula dziecko. Jak widać jest wiele plusów zastosowania tego bardzo praktycznego gadżetu. Dzięki jej zastosowaniu prawidłowo rozwija się kręgosłup oraz bioderka dziecka. Co ważne podczas kolki lub wzmożonego i obniżonego napięcia mięśniowego dziecko odczuwa mniejsze dolegliwości i rozwija się prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.