Gdy wraz z upływem czasu dziecko staje się bardziej samodzielne, to jego potrzeby również się zmieniają. Staje się ciekawe świata i chętnie poznaje go, będąc na rękach u rodziców lub w wózku spacerowym. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać wózek spacerowy dwukierunkowy i co on ma wspólnego z rozwojem Twojego dziecka.
Spacerówka to model wózka dziecięcego przeznaczony dla tych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Taki typ wózka możemy podzielić na dwa rodzaje: jednokierunkowe i dwukierunkowe.
Spacerówka jednokierunkowa – o co tutaj chodzi?
Spacerówka jednokierunkowa to model, który nie ma funkcji obracanego siedziska. Dziecko, podczas spaceru zawsze podróżuje przodem do kierunku jazdy. Takie ustawienie siedziska pozwala mu wygodnie obserwować i poznawać świat. Warto się zastanowić jednak, czy 6-miesięczne dziecko będzie się czuło bezpiecznie, siedząc w wózku, gdy w zasięgu wzroku nie ma rodziców. Wybierając taki model, w przypadku dzieci mniej śmiałych, może się okazać, że wymiana gondoli na taką spacerówkę jest zbyt drastyczna i dziecko nie będzie chciało w niej spacerować. Niektóre maluchy są przyzwyczajone i czują się swobodnie, gdy rodzice znajdują się w ich polu widzenia.
Dwukierunkowa spacerówka, czyli co?
Spacerówka dwukierunkowa, jak sama nazwa wskazuje, posiada siedzisko montowane w dwóch kierunkach: przodem i tyłem. W zależności od upodobań dziecka oraz jego wieku kierunek ustawienia siedziska można szybko zmienić. W ofercie polskich salonów z wózkami dziecięcymi znajdują się nawet spacerówki z siedziskiem obracanym o 360 stopni. Kierunek zmienia się wówczas przy użyciu jednej ręki w dowolnym kierunku.
Jakie zalety posiada wózek spacerowy dwukierunkowy? Bez wątpienia będzie odpowiednia dla wszystkich dzieci, ponieważ jest bardziej uniwersalna. W pierwszym okresie, gdy maluch zaczyna poznawanie świata w spacerówce, siedzisko można ustawić przodem do rodzica, czyli tyłem do kierunku jazdy. Dziecko, mając w polu widzenia rodzica, może swobodnie, w poczuciu bezpieczeństwa obserwować otaczający go świat. Starszaki, które z reguły lubią mieć więcej swobody, chętniej spacerują, siedząc plecami do rodzica. Mają wówczas nieograniczone pole widzenia, a rodzic może podejrzeć dziecko przez okienko w budce.
Siedzisko dwukierunkowe a warunki pogodowe
Dodatkowo spacerówka dwukierunkowa sprawdzi się również podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Jeśli podczas spaceru dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy i jest narażone na przegrzanie od promieni słonecznych, lub wychłodzenie z powodu podmuchów silnego wiatru, zawsze można zmienić kierunek ustawienia siedziska. To praktyczne rozwiązanie, które nie ogranicza potrzeb dziecka.
Wiek dziecka ma znaczenie
Wózek spacerowy dwukierunkowy pozwala rodzicom na znacznie większą dowolność. Jeśli decyzję o zakupie wózka dziecięcego w zestawie 2w1, podejmujemy jeszcze podczas ciąży, warto wybrać model z siedziskiem dwukierunkowym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie upodobania będzie miało dziecko po narodzinach. Z doświadczenia wielu rodziców wynika, że wraz z rozwojem dziecka, często upodobania się zmieniają, dlatego warto zdecydować się na zakup spacerówki dwukierunkowej.
Jeśli spacerówka jest wybierana dla starszego dziecka, co z różnych przyczyn również może mieć miejsce, można wybrać model z siedziskiem jednokierunkowym. Starszaki z reguły są bardziej odważne i rezolutne. Dlatego bez obaw można zdecydować się na właśnie taki model.
Ceny wózków spacerowych jednokierunkowych i dwukierunkowych są do siebie zbliżone i w dużej mierze zależą od modelu oraz popularności marki. To, czy siedzisko jest odwracane, czy też nie, nie ma wpływu na cenę. Warto zastanowić się przed zakupem i podjąć właściwą dla siebie i dziecka decyzję. Wózek to produkt, który może służyć nawet do 4 roku życia. Świadomy i przemyślany wybór z pewnością sprawi, że wspólne spacery będą przede wszystkim przyjemne i bezpieczne.
Dodaj komentarz