Wiele osób w poszukiwaniu swoich czterech kątów kieruje swoje kroki do dewelopera, który ma w swojej ofercie mieszkania. To rozwiązanie stosunkowo szybkie i wygodne, ponieważ zakupiony lokal wymaga jedynie wykończenia i wyposażenia. Alternatywę może stanowić budowa domu pod miastem. Jak to wygląda w aspekcie finansowym?
Kosztorys budowlany – co warto wiedzieć?
W latach 2021-2022 można było zaobserwować wyraźny wzrost cen materiałów budowlanych. Ma on związek nie tylko z ogólną inflacją, ale i z wysokim zainteresowaniem pracami remontowo-budowlanymi. Niektórzy bowiem, obawiając się pandemii koronawirusa, podjęli decyzję o zostaniu w domu w okresie wakacyjnym i przeprowadzeniu takich prac.
Zawierając umowę z firmą budowlaną, należy mieć na uwadze kilka rzeczy dotyczących kosztorysu. Mianowicie istotne jest to, w jakim stanie zostanie przygotowany obiekt – surowym, deweloperskim, czy też będzie on całkowicie wykończony. Poza tym należy koniecznie zwrócić uwagę na cenę – w jaki sposób ujęte zostały zapisy dotyczące ewentualnego wzrostu cen. Ważne są także terminy zakończenia poszczególnych robót oraz kary za ich niedotrzymanie.
Budowa domu o powierzchni około 140 m2 – koszty
Domy, które są budowane przez inwestorów, mają zwykle większą powierzchnię niż oferowane przez deweloperów mieszkania. Ma to związek nie tylko z potrzebami rodzin, ale i z możliwościami, jakie oferuje dana działka.
Przygotowanie obiektu w stanie surowym otwartym obejmuje:
- budowę fundamentów w technologii ław fundamentowych albo płyty fundamentowej;
- wzniesienie ścian nośnych, najczęściej z betonu komórkowego;
- budowę ścian działowych;
- przygotowanie kominów dymowych i wentylacyjnych;
- opracowanie schodów, balkonów oraz stropów;
- budowę dachu.
W tym przypadku wykonanie powyżej wskazanych prac powinno zamknąć się w granicy 200 tysięcy złotych. Oczywiście są firmy budowlane, które mogą zrealizować inwestycję taniej lub drożej, to już zależy od indywidualnych ustaleń i zastosowanych technologii.
Przygotowanie stanu surowego zamkniętego to około 50 tysięcy złotych, które należy dopłacić do stanu surowego otwartego.
Jeżeli zaś chodzi o stan deweloperskich, składają się na niego takie prace jak:
- wykonanie elewacji zewnętrznej;
- montaż instalacji wewnętrznych – na przykład elektrycznej, gazowej i hydraulicznej;
- przygotowanie posadzek, tynków i parapetów.
Jak wyglądają koszty? Wiele zależy tutaj od wykonawcy oraz zastosowanych materiałów. Przeciętnie należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 150 tysięcy złotych.
Dom czy mieszkanie?
Powyżej przedstawione koszty to około 400 tysięcy złotych. Za podobną kwotę można kupić mieszkanie od dewelopera bądź na rynku wtórnym, które jednak będzie wymagało remontu.
Dla wielu osób własny dom to prawdziwe marzenie. Tego typu obiekt oferuje bowiem zdecydowanie więcej możliwości niż mieszkanie w bloku – większą powierzchnię, podwórko, możliwość wybudowania garażu i innych pomieszczeń gospodarczych, a ponadto zazwyczaj jest położony w cichej i spokojnej okolicy, co także jest istotne. Co ważne, obrzeża wielu polskich miast są coraz lepiej skomunikowane z centrami, przez co dojazd do pracy czy na uczelnię nie zajmuje bardzo dużo czasu. Zazwyczaj można być w śródmieściu po 30 minutach jazdy.
Oczywiście należy pamiętać, że budowa domu trwa dłużej niż zakup i wykończenie mieszkania. To również więcej niespodziewanych sytuacji, które mogą opóźnić realizację inwestycji. Warto więc rozważyć wynajęcie firmy budowlanej, która oferuje kompleksowe usługi związane z budową.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz