Wychowanie dziecka jest zadaniem nie tylko niezwykle trudnym, ale również kosztownym. Szacuje się, że do momentu osiągnięcia przez potomka pełnoletności, konieczne jest wydanie na jego utrzymanie nawet 190 tys. złotych. Koszta te, rosną dodatkowo w przypadku, kiedy dziecko decyduje się na kontynuowanie kształcenia. Z tego powodu, państwo stworzyło wiele mechanizmów, mających pomóc rodziną wielodzietnym, oraz zachęcić do posiadania większej liczby dzieci. Polityka ta wynika między innymi z niżu demograficznego. Jakiej pomocy może oczekiwać rodzina wielodzietna oraz jaki jest proces uzyskiwania określonych ulg, oraz świadczeń socjalnych?
500 +
Program, którym partia PiS według wielu wygrała wybory. Znajdą się na pewno zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy. Niezależnie jednak od stanowiska i wpływu programu na gospodarkę wszyscy będą zgodni. Pieniądze trafiają do potrzebujących rodzin i mogą być dowolnie przez nie spożytkowane. Komu przysługuje to świadczenie? Wszystkim rodziną, posiadającym więcej niż jedno dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Warunek ten jest bardzo ważny, ponieważ nawet w przypadku, jeśli w rodzinie jest czwórka dzieci, a tylko jedno nie ukończyło jeszcze pełnoletności, świadczenie nie będzie przysługiwać.
Karta dużej rodziny
Jest to bezpłatny dokument, który umożliwia znacznie oszczędniejsze zakupy, czy też podróżowanie. Wydawany jest rodzicom, którzy mają na wychowaniu trójkę dzieci nie starszych niż 18 lat (25 w przypadku dzieci, które wciąż się uczą). Karta dużej rodziny jest honorowana w wielu miejscach, nie tyczy się to jedynie usług państwowych. Wiele firm gastronomicznych, transportowych czy też odzieżowych posiada oferty przeznaczone specjalnie do posiadaczy karty dużej rodziny. Z reguły do ofert tych, można zaliczyć, chociażby zniżki na zakupy. Rodziny posiadające kartę, mogą również otrzymać dodatkowe profity od gminy, jak chociażby tańszy wywóz śmieci, jest to jednak decyzja samorządowa, tak więc o dodatkowych benefitach należy dowiedzieć się bezpośrednio w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zasiłek rodzinny
Można śmiało uznać go za jedno z najbardziej podstawowych świadczeń. Jest on przyznawany w momencie, kiedy zarobki na pojedynczego domownika są wystarczająco niskie. W przeliczeniu na osobę nie mogą one przekraczać 674 zł. Z tego powodu, zasiłek ten będzie dotyczył z reguły rodzin, gdzie dzieci jest wyjątkowo dużo. Wysokość zasiłku jest uzależniona od wielu czynników. Złożą się na nie zarówno wiek dziecka, jak i chociażby fakt jest niepełnosprawności.
Gdzie jeszcze szukać pomocy?
Podstawowym miejscem, gdzie można znaleźć dodatkową pomoc będą wszelkiego rodzaju ośrodki kształcenia. W przypadku szkół podstawowych i średnich osoby z rodzin o niskim dochodzie mogą skorzystać, chociażby z darmowego żywienia na stołówce. W przypadku studiów możliwe jest ubieganie się o stypendium socjalne, które nierzadko wynosi nawet ponad kilkaset złotych. należy jednak pamiętać, że jego przyznanie jest regulowane w bardzo dużej mierze przez uczelnie, dlatego warunki jego uzyskania powinny być sprawdzane indywidualnie.
Dodatkowe oszczędności
Warto zaznaczyć, z pieniędzy nie należy szukać jedynie wśród ulg i świadczeń. Posiadanie rodziny wielodzietnej może być bowiem niewiele bardziej kosztowne, niż w przypadku modelu 2+1. W jaki sposób można zniwelować koszta? Przede wszystkim nie wyrzucać ubrań, które są już za małe na rosnące dziecko. Zakup odpowiedniego odzienia, szczególnie w przypadku dzieci bardzo małych, jest często dużym wydatkiem. Ze względu na bardzo szybkie tempo wzrostu, ubranka stają się za małe, zanim zdążą się zniszczyć. Z tego powodu warto przechować je, do czasu pojawienia się kolejnego dziecka. Dzięki temu, wydatki na ubrania, zostaną praktycznie zniwelowane do zera. Dodatkowo akcesoria takiej jak fotelik, czy wózek dla dziecka są kupowane jednokrotnie. Z tego powodu największy wydatek, zawsze będzie dotyczył pierwszego dziecka. Każde kolejne, będzie znacznie mniej obciążające dla budżetu, jeśli chodzi o koszta utrzymania zarówno w kwestiach ubioru, jak i chociażby wyżywienia.
Czy warto zainwestować w świadczenia i zasiłki?
Odpowiedź jest prosta, warto. Przejście wszystkich wymaganych formalności jest kwestią kilku, maksymalnie kilkunastu dni. Często cały proces może odbyć się za pośrednictwem profilu zaufanego, dzięki czemu złożenie wniosku nie będzie nawet wymagało wyjścia z domu. Z tego względu proces uzyskiwania ulg i świadczeń dla dużej rodziny, jest okupiony zerowym wysiłkiem, jak i praktycznie niezauważalnymi kosztami. Z tego powodu, nie ma praktycznie żadnych argumentów, które mogłyby przemawiać za tym, by nie korzystać z tego typu benefitów. Dodatkowo osoby wyposażone w kartę dużej rodziny, oprócz ulg, są czasami odsługiwane w specyficzny sposób, na przykład nie muszą czekać w kolejkach, ponieważ są obsługiwane poza kolejnością.
Dodaj komentarz