Edukacja seksualna – rola rodzica

Rozmowa z dziećmi – bez względu na to, czy są one młodsze, czy starsze – o seksie, zazwyczaj kojarzy się z czymś krępującym. Dorośli nieraz mają poczucie wstydu, gdy mają poruszyć taki temat i wystąpić w roli „uświadamiającego”. Edukacja seksualna jest jednak bardzo istotna, a skoro w szkołach zazwyczaj ten temat bardzo kuleje, to większość odpowiedzialności przechodzi w takim przypadku na rodzica. Bardzo ważne jest odpowiednie podejście do tej kwestii, a pod uwagę należy brać rozmaite czynniki. Zazwyczaj córki uświadamiane są przez matki, zaś synowie – przez ojców. Jak tata może poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem?

Dostosowanie informacji do wieku

Treść przekazywanej wiedzy należy odpowiednio dopasować do wieku naszego dziecka. Młodszym wystarczą zazwyczaj dosyć proste i eufemistyczne odpowiedzi na ich pytania – trudniej może zrobić się, gdy syn podrośnie. Głównym problemem może być tutaj fakt, że nastolatkowie często zamykają się w sobie i zdecydowanie wolą czerpać informacje z sieci lub od kolegów, aniżeli od rodzica. Z pewnością nie należy zbytnio naciskać. W tych kwestiach trzeba wykazać się sporym wyczuciem, aby nie zrazić dorastającego chłopaka do kontaktu z nami. Zasadniczo to, w jaki sposób przekażemy mu kluczowe informacje, uzależnione być powinno od stopnia jego rozwoju, rozumienia sytuacji i ogólnej świadomości. Pomocne mogą również okazać się książki poświęcone edukacji seksualnej.

Atmosfera

Młodego człowieka należy uświadomić nie tylko w absolutnie podstawowych kwestiach, jak te dotyczące różnicy pomiędzy płciami. Najważniejszym czynnikiem w edukacji seksualnej jest bowiem zaszczepienie prawidłowych oraz odpowiedzialnych zachowań. Takie rozmowy zazwyczaj mają miejsce już w wieku nastoletnim i z tego względu również nie są najłatwiejsze. Okres dojrzewania jest bowiem często trudny, jeśli chodzi o odnalezienie porozumienia.

Dlatego jednak tak ważne jest wypracowywanie atmosfery wzajemnego zaufania – jeśli syn będzie miał poczucie, że może się poradzić ojca w razie jakichkolwiek wątpliwości, może to być bardzo cenne. Nie należy być natarczywym, jednak kiedy dziecko jest zamknięte w sobie i samo nie rozpoczyna rozmowy na ten temat, rodzic może je w tym wyręczyć. Bezpieczny seks jest tematem, który należy wpoić nastolatkowi i na tym właśnie spoczywa odpowiedzialność rodzica.

Odpowiedni język

Tłumaczenie zagadnień dotyczących seksualności wymaga odpowiedniego podejścia również w sferze językowej. Przekaz powinien być zrozumiany, a także odebrany poważnie. Wobec tego nie można pozwalać sobie na wulgaryzmy, czy żarciki. Kwestie związane ze współżyciem trzeba potraktować jako temat naukowy – w końcu celem rodzica jest przekazanie wiedzy. Używanie fachowej terminologii może też pomóc zbudować atmosferę profesjonalizmu. Warto także pamiętać o tym, że nie musimy wdawać się w zbyteczne szczegóły. Chodzi o to, aby zaserwować informacje ogólne – wystarczające do zrozumienia pewnych zjawisk, ale nie tłumaczące zanadto detalicznie rzeczy, które na dany moment są zbędne.

Delikatność i wyczucie

Męska rozmowa ojca z synem powinna przebiegać z ogromnym wyczuciem ze strony rodzica. Warto również nawiązać dialog – poznać opinię, zdanie i odczucia swojego dziecka, aby wybadać, czy przekazywane informacje na pewno do niego docierają. Jednocześnie powinno się zachować delikatność – nie emocjonować się zbytnio, ani nie wpadać w gniew, jeśli napotykamy trudności w komunikacji. Rodzic musi też pamiętać o opanowaniu. Pokazywanie, że się wstydzimy, a cała rozmowa jest dla nas krępująca, może sprawić, że nie zostaniemy odebrani poważnie.

Rola taty potrafi być wyzwaniem, jednak odpowiedzialność rodzica obejmuje również kwestie związane z edukacją seksualną. Zarówno tematy antykoncepcji, chorób wenerycznych, jak i wiedzy ogólnej wymagają właściwego podejścia do sprawy. Najważniejsze jest to, aby nie zniechęcić syna do rozmowy z ojcem. Nastolatek powinien mieć oparcie w swoich bliskich i móc się poradzić w razie problemów. Nie oznacza to jednak, że musimy popadać w przesadę. Balans informacji również jest niezwykle istotny.

Autor: Weronika Węgłowska

3 komentarze

  1. Olkis Odpowiedz

    Rozmowy z dziećmi na takie tematy zawsze są trudne i krępujące dla rodzica, ale ucieczka od nich nie jest wskazana, bo wychowanie to odpowiedzialność za rozwój młodego człowieka. Edukacja seksualna nieraz postrzegana jest jako tabu, a przecież rzetelne informacje w odpowiedniej dawce nie są niczym złym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.