Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Ogrzewanie podłogowe może stanowić dodatkowy bądź jedyny system ogrzewania domu. To sposób na uzyskanie komfortu termicznego dla wszystkich domowników, poza tym uniknięcie niepożądanego wznoszenia kurzu, który osiada na meblach, a dodatkowo powoduje problemy u alergików czy astmatyków.

Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze więcej zalet, ale i kilka wad. Co warto o nim wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o instalacji?

Instalacja ogrzewania podłogowego – nie tylko w domu

Zarówno w domu, którego budowa jest w trakcie, jak i podczas remontu mieszkania, możliwe jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Niezbędne elementy do jego przygotowania można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.

Wprawdzie wprowadzenie mat grzewczych w mieszkaniu, które już zostało ukończone, jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, to jednak wciąż możliwe. Taki system może być jedynym źródłem ciepła w domu, ale i dodatkowym. To użytkownicy decydują, czy ogrzewanie podłogowe znajdzie się w wybranych pomieszczeniach, np. w łazience, w której ten komfort jest szczególnie ważny, czy we wszystkich.

Wysoki komfort termiczny

W przypadku tradycyjnych grzejników trzeba się liczyć z ogrzewaniem, które oznacza cyrkulację powietrza i przemieszczanie się ciepłej jego części. Ciepło wędruje od podłogi ku sufitowi. Oznacza to, że przy podłodze jest chłodniej niż przy suficie. Poza tym cyrkulacja powoduje wzniecanie kurzu, a także łatwiejsze jego osiadanie, chociażby na grzejnikach, następnie przypiekanie. Trudno zatem o zachowanie zdrowych warunków, a komfort pozostawia sporo do życzenia.

Gdy w grę wchodzi kurz wirujący w powietrzu, problemem jest nie tylko bardziej wymagające sprzątanie. Cierpią alergicy i astmatycy. Dla nich kurz jest czynnikiem wzmagającym występujące objawy. Ogrzewanie podłogowe, ze względu na brak cyrkulacji powietrza i wzniecania kurzu, znacząco ogranicza te problemy. Poza tym można cieszyć się ciepłem, które dla domowników jest zdrowe i bardziej komfortowe. Temperatura bowiem, ta najwyższa, panuje przy podłodze, a najniższa przy suficie. Ciepło rozchodzi się równomiernie.

Większe możliwości aranżacyjne

Brak grzejników na ścianach oznacza większe możliwości aranżacyjne. Można wykorzystać przestrzeń pod parapetami i praktycznie wszystkie wolne ściany. Jest to szczególnie atrakcyjne w małych mieszkaniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Wady, które trzeba brać pod uwagę

Choć ogrzewanie podłogowe jest niemalże bezawaryjne, a serwisowanie dość tanie, to jednak w przypadku jakichkolwiek problemów, które sporadycznie, ale mogą się pojawiać, domowników czeka trudny remont. Trzeba bowiem skuwać całą podłogę, aby znaleźć źródło problemu, a potem dokonać jego naprawy. Podobnie rzecz się ma, gdy ogrzewanie tego typu ma zostać zainstalowane w już wykończonych i użytkowanych pomieszczeniach, gdy podłoga została ułożona.

Domownicy muszą mieć także na uwadze, że każdy materiał, który znajdzie się na podłodze, powinien być dostosowany do ogrzewania podłogowe. Podłogówka poza tym nie lubi się z dywanami. Nie należy również stawiać na niej ciężkich, masywnych mebli (raczej te na nóżkach), aby nie tracić zbędnie ciepła.

Poza tym potrzebny jest fachowiec, który pomoże w doborze, a następnie prawidłowej instalacji podłogówki, dla zapewnienia, że wszystko będzie działać jak należy.

Ogrzewanie podłogowe ma zatem kilka wad, ale rekompensuje je zdecydowanie dłuższa lista zalet. Rozważmy ten system grzewczy, chociażby w pomieszczeniach, w których najbardziej zależy nam na komforcie termicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.