Prawie każdy zapalony gracz marzy o swoim prywatnym pokoju gier, tzw. jaskini, w której nikt nie będzie nam przeszkadzał w oddawaniu się w pełni naszemu hobby. Jeżeli masz wolny pokój, który chcesz zagospodarować w ten sposób i potrzebujesz kilku porad jak się do tego zabrać, służymy pomocą.
Z tego artykułu dowiesz się na co warto zwrócić uwagę przy dobieraniu wystroju, mebli oraz sprzętów do pomieszczenia tak, by w pełni wykorzystać jego potencjał oraz zapewnić sobie komfort grania w gry.
Weź pod uwagę wielkość pokoju
Chyba najważniejszy aspekt podczas wstępnego planowania twojego pokoju gier to rozmiar samego pomieszczenia. Czy wydzielona przestrzeń pomieści wszystkie sprzęty i gadżety w wygodny sposób? Zabierając się za przygotowania warto stworzyć listę rzeczy, które uznajesz za niezbędne oraz tych, które fajnie byłoby w aranżacji posiadać, ale nie są w stu procentach niezbędne. Gdy już stworzysz taką listę, wyobraź sobie czy wszystkie te elementy będą w stanie wpasować się w przeznaczone temu pomieszczenie.
Pamiętaj również, że zbyt mały pokój może wydawać się bardziej ciasny niż przytulny. Za duży natomiast będzie mało kameralny i będzie potrzebował bardzo dobrej aranżacji, by pozbyć się uczucia pustki oraz zniwelować echo. Warto też wziąć pod uwagę pozycję w jakiej najbardziej lubisz siedzieć i sprzęt na którym grasz. W przypadku duetu konsola + telewizor warto pomyśleć o większym pokoju i kanapie lub wygodnym fotelu. Z kolei granie na PCie wymagać będzie wygodnego biurka, fotela gamingowego oraz monitora (lub kilku monitorów) naturalne zmniejszając potencjalnie potrzebną przestrzeń.
Dźwięki
Często przy aranżacji pokojów gier zapomina się o dźwięku. Wszak gry komputerowe to medium audio-wizualne! Niewiele elementów gry jest w stanie budować napięcie tak jak odpowiednia muzyka i dźwięki wewnątrz cyfrowego świata, a w kontekście kompetytywnych strzelanek sieciowych usłyszenie kroków twojego przeciwnika może być prostą drogą do wygranej.
Zastanów się czy wolisz grać na słuchawkach czy na głośnikach. W przypadku słuchawek jest to o wiele łatwiejsze, gdyż zajmują mniej miejsca a ich brzmienie nie jest zależne od pomieszczenia w którym się znajdujesz. Jeżeli decydujesz się na głośniki, warto pójść krok dalej i zainwestować w system z dużą ilością punktów oraz dobrym basem.
Najpopularniejsze konfiguracje to 5:1 lub 7:1 – czasem nawet 9:1, choć w przypadku tego ostatniego trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie głośników oraz poprowadzenie kabli w schludny sposób. Koszt nawet dobrej klasy słuchawek również jest mniejszy w stosunku do podobnej klasy zestawu audio. W przypadku głośników warto również pomyśleć o wygłuszeniu pomieszczenia pianką akustyczną. Nie chcemy przecież nikogo z domowników lub sąsiadów irytować. Sam dźwięk również lepiej będzie się zachowywał w wygłuszonym pomieszczeniu. Niestety, to również zwiększa budżet potrzebny do przygotowania takiego pomieszczenia. Na szczęście istnieją sposoby na przekucie swojego hobby w coś, co może dla ciebie zarabiać, np. sprzedając skiny zdobyte w grach na platformach takich jak skin wallet.
Ozdoby i oświetlenie
Pomyśl jakie rodzaje ozdób chcesz mieć w swoim pokoju. W końcu warto umilić sobie przestrzeń czymś estetycznym podczas ekranów ładowania lub gdy czekasz na kolejny mecz CSa. Plakaty z ulubionymi postaciami? Rekwizyty z kolekcjonerskich wersji gier? Figurki? Warto przeznaczyć i zaplanować miejsce na wszystkie twoje obecne gadżety, jak również przyszłe, które niebawem dołączą do kolekcji. Artystyczny nieporządek dzieli od bałaganu cienka linia estetycznego rozmieszczenia i wygody 🙂
Fajne oświetlenie pomoże ci świetnie zaprezentować swoje trofea, ale również pomoże twoim oczom oraz stworzy klimat odpowiedni do tytułu w który obecnie grasz. Taśmy LED, łańcuchy lampek czy też małe lampki na biurko są częstym wyborem.
Instalacja elektryczna i internet
Wszystkie te monitory, sprzęty, routery, oświetlenie, nagłośnienie, stacje dokujące dla słuchawek, padów, telefonu, tabletu i kto wie czego jeszcze potrzebują odpowiedniej instalacji elektrycznej. Warto zadbać, by wszystkie sprzęty audio były podpięte na jednej fazie wraz ze sprzętem, który ten dźwięk wysyła (komputer, konsola). Weź też pod uwagę obciążenie sieci, które taki pokój może generować. Oczywiście zamiana lampek halogenowych na o wiele bardziej energooszczędne LED od razu może bardzo pomóc w odciążeniu zarówno sieci jak i twojego portfela, niemniej warto się zastanowić czy masz odpowiednią ilość gniazdek w odpowiednich miejscach.
Ważny też jest dostęp do internetu. Router powinien być w tym samym pomieszczeniu co sprzęty, aby droga sygnału była jak najkrótsza a zakłócenia były jak najmniejsze. Najlepiej jest jednak poprowadzić internet po kablu, zmniejszając korzystanie z WiFi do minimum. Nic w końcu tak nie denerwuje jak przegranie zaciekłego meczu przez słaby internet.
Na koniec możemy tylko mieć nadzieję, że porady w tym artykule pomogą ci w stworzeniu wymarzonego pokoju gier. Powodzenia!
Dla mojego syna – ulubiony pokój – to pokój bez siostry