Choć nauka języka to kwestia indywidualna, naukowcy zbadali, ile zajmuje przeciętnemu człowiekowi nauka wybranego języka. Ilość lekcji, jakie musimy poświęcić, aby mówić biegle w obcej mowie zależy od naszego języka ojczystego. Im bardziej do niego zbliżony będzie temat nauki, tym szybsze postępy będziemy robić. Ile więc zajmuje Polakowi nauka poszczególnych języków?
Przytoczone w artykule liczby należy traktować orientacyjnie. Wiele zależy od naszego podejścia – jeśli angażujemy się w naukę, to czas może być krótszy. Jeśli natomiast uczymy się bez pomysłu i zaangażowania – miesiące mogą przerodzić się w lata… Zwłaszcza, jeśli nie lubimy danego języka i przedstawicieli narodu, którzy go używają.
Języki słowiańskie – wspólne korzenie ułatwiają naukę
Najszybciej nauczymy się języków, które są podobne do polskiego. Należą do nich: czeski, słowacki, ukraiński oraz kaszubski. Podobne słownictwo, struktury gramatyczne i wymowa ułatwiają sprawę. Aby komunikatywnie mówić w tych językach wystarczy około 150 godzin nauki. Nieco więcej zajmie nam szlifowanie języka do poziomu B2-C1. To około 400 godzin nauki.
Im bardziej dany kraj słowiański oddalony jest od Polski, tym więcej potrzebujemy czasu. Dotyczy to bułgarskiego, słoweńskiego lub macedońskiego. Podobnie jest z rosyjskim. Jednak nadal wyzwanie nie będzie zbyt trudne.
Języki romańskie: włoski i hiszpański
Kolejnymi językami, których nauka łatwo wchodzi nam do głowy, są języki włoski i hiszpański. Mają one nieskomplikowaną gramatykę, a wymowa jest bardzo podobna do pisowni, więc nie sprawia dużego kłopotu. Dodatkowo, dużo słów w tych językach zapożyczonych jest z łaciny, więc znamy ich znaczenie, bo występują także w polskim. Aby nauczyć się komunikatywnie tych języków potrzebujemy około 250-300 godzin nauki. Sprawa komplikuje się nieco przy francuskim, którego wymowa jest trudna dla Polaków, tutaj nauka zajmie nam około 300 godzin wzwyż. Do łatwych języków można zaliczyć również łacinę, w obecnych czasach przydaje się ona jednak głównie lingwistom i historykom.
Angielski jest wszędzie
Język angielski jest łatwy do nauki ze względu na jego powszechność. Nawet nie ucząc się go, mimochodem uczymy się słówek. Chyba każdy wie, co to hot-dog, love, internet, tea… Angielski otacza nas na co dzień. Z tego powodu jego nauka, choć język niewiele ma wspólnego z polskim, zajmuje około 300-400 godzin, aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom znajomości. Na tej bazie opracowany jest kurs eskk dla początkujących: https://eskk.pl/kurs-angielski-poczatkujacy. Zawiera on 20 modułów po około 15 godzin nauki miesięcznie.
Niemiecki w 400 godzin
Nieco więcej czasu niż angielskiego, zajmie nam nauka niemieckiego. Choć język ma prostą i przejrzystą gramatykę, to paradoksalnie często stanowi ona pułapkę dla Polaków. Przyzwyczajeni jesteśmy do swobodnej konstrukcji zdań, więc niemiecki bywa dla nas trudny ze względu na sztywne reguły. Problematyczne bywają też rodzajniki. Dlatego nauka niemieckiego zajmie nam około 350-400 godzin. Warto tu wspomnieć, że nie warto łączyć nauki niemieckiego z angielskim lub językami skandynawskimi – są one do siebie na tyle podobne, że mogą się mylić.
Inne języki, które są łatwe do nauki
Mniej znanym, ale łatwym do nauki jest swahili. Język ten używany jest powszechnie we wschodniej Afryce, gdzie często używa się go jako środka komunikacji pomiędzy różnymi plemionami. Jego upowszechnienie się wynika właśnie z łatwości nauki. W okresie kolonialnym używali go Europejczycy, ponieważ szybko się go uczyli.
Łatwe do nauki jest także esperanto. Aby osiągnąć poziom B1 wystarczy około 120 godzin nauki. Esperanto używane jest przez około 40 milionów ludzi na całym świecie. To sztuczny język, stworzony przez polskiego naukowca.
POLECAMY: JAK UCZYĆ DZIECKO JĘZYKA OBCEGO OD NAJMŁODSZYCH LAT?
Dodaj komentarz