Modułowe przedszkole z Centrum Dojrzałego Człowieka w Borzęcinie Dużym już prawie gotowe!

Z myślą o rozwoju społeczności lokalnej i potrzebach edukacyjnych najmłodszych mieszkańców gminy została finalizowana budowa nowoczesnego modułowego przedszkola z Centrum Dojrzałego Człowieka w Borzęcinie Dużym. Ten innowacyjny projekt ma na celu stworzenie spójnego miejsca na integrację międzypokoleniową, spotkania, zajęcia edukacyjne zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Obecny Wójt Gminy Sławomir Sumka zapewnił idealny teren na ten obiekt. Kompleks znajdować się będzie z dala od dwóch dróg wojewódzkich, dzięki temu uczestnicy skorzystają z zajęć w ciszy i spokoju.

Kilka szczegółowych informacji

Cała budowa obiektu obejmuje 2000 m², a  składa się ona z modułów wyposażonych w niezbędne instalację min. elektryczną i sanitarną. Powstające moduły projektu przedszkola zostały zaprojektowane i wykonane w Ostrowcu Świętokrzyskim przez firmę Climatic. Proces ten skrócił pracę nad budową kompleksu i przyśpieszył jego otwarcie. Placówka w Borzęcinie Dużym zostanie dostosowana do potrzeb edukacyjnych dzieci, zapewniając im bezpieczne i przyjazne warunki do nauki, gry i zabawy. Dobrą wiadomością jest to, że pierwsi uczestnicy pojawią się już we wrześniu!  W ramach kompleksu powstaje również specjalna strefa integracyjna dla seniorów. W zajęciach organizowanych w Centrum Dojrzałego Człowieka mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnego rodzaju form aktywnego spędzania czasu, uczestnictwa w warsztatach kulturalnych oraz w spotkaniach tematycznych.

Termin oddania budynku do użytkowania został zaplanowany na koniec kwietnia bieżącego roku. Całkowity koszt obiektu wyniósł 24 572 791,61 zł w tym pozyskana nieodpłatnie od KOWR nieruchomość o powierzchni 1,71 ha i wartości ok. 2 000 000 zł, a także dotacja celowa z budżetu państwa w wysokości ponad 12 000 000 zł.

Dodatkowo Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał na ten cel dofinansowanie w wysokości 4 000 000 zł. Oprócz tego władze gminy otrzymały dodatkowe fundusze na budowę drogi dojazdowej (ul. Tekli Rapackiej) do tego ośrodka, w kwocie ok. 1 mln zł w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich.

Natomiast na budowę placu zabaw dla przedszkolaków pozyskano środki w kwocie 1,2 mln zł z budżetu państwa (Program Polski Ład).

Mocne strony  placówki

„Budowa nowoczesnego centrum przyniesie wiele korzyści dla społeczności lokalnej. Przede wszystkim wsparcie rozwoju dzieci, integrację pokoleń oraz zrównoważony rozwój. To wielki krok do stworzenia miejsca, które pozytywnie wpłynie na rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny wszystkich mieszkańców. Warto zaznaczyć, że trwają rozmowy pomiędzy władzami gminy a KOWR o pozyskaniu terenu pod urządzenie parku na powierzchni 3,5 ha. A zielona infrastruktura wokół centrum przyczyni się do poprawy jakości życia.” – skomentował Wójt gminy Stare Babice, Sławomir Sumka


Sławomir Sumka – Wójt gminy Stare Babice od 2018 roku. Radny Gminy Stare Babice dwóch kadencji w latach 2010-2018. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Stare Babice. Okres ten to czas niezwykłego rozwoju gminy Stare Babice, ogromnego postępu i realizacji na niespotykaną dotychczas skalę oraz dążeń do zapewnienia mieszkańcom Gminy jak najlepszego poziomu życia i satysfakcji.

Odznaczony medalem” Ofiarni i Nieustraszeni”. Uczestnik wielu akcji charytatywnych – Szlachetna Paczka, WOŚP, Caritas i wielu lokalnych i ponad lokalnych inicjatyw społecznych. Laureat nagrody Przyjaciel Młodzieży nadawanej przez Młodzieżową Radę Gminy, której jest pomysłodawcą oraz współtwórcą.

Państwowiec, nie kalkuluje politycznie bezkompromisowy wizjoner, nic mu się nie udaje, nic się z Nim nie załatwia i nic nie musi, tylko chce i działa.

Z wykształcenia pedagog,  Absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie-podinspektor Policji w stanie spoczynku. Od dziecka zaangażowany społecznie. Harcerz, drużynowy 348 Drużyny Harcerskiej „Ludzie Puszczy” działającej przy Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym.

Prywatnie od 27 lat  mąż Agnieszki oraz tata Julianny. Posiadacz 3 kotów i 14-letniej yorczki Papusi. Uwielbia pracę w ogrodzie, najchętniej czyta książki Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego, Vincenta Severskiego. Fun Kuby Badacha i AcDc Zakochany w Polskich Górach i Podhalu.

Góralskie skrzypki i zaśpiewy Turnioków wywołują ciary na Jego plecach.

Łasuch, pasjonat pączków od Dąbrowskiego w Starych Babicach. Lubi ludzi a Jego znakiem rozpoznawczym jest uśmiech, którym obdarowuje wszystkich 24h/7.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.