Wbrew powszechnie panującej opinii relacja dziecka z ojcem jest tak samo ważna jak relacja dziecka z mamą. Oczywiście jeden i drugi rodzic dzierży na swoich barkach nieco inne obowiązki, jednak o obie relacje należy dbać z należytą starannością.
Wspólne hobby
Wspaniałym sposobem na zbudowanie pozytywnej relacji na poziomie ojciec-dziecko jest znalezienie wspólnego zainteresowania, które obu stronom przyniesie satysfakcję. Dlatego stając przed wyborem wspólnego hobby, warto usiąść i porozmawiać o swoich zainteresowaniach i znaleźć takie, które najbardziej trafia w gusta obojga zainteresowanych. W ten sposób przez wspólne wykonywanie określonej czynności między dzieckiem a ojcem zacieśni się więź, poprawi się sposób komunikacji, a co najważniejsze zbuduje się poczucie bliskości, które jest niezastąpione w kontekście prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka.
Wspólne spacery i wycieczki
Innym dobrym pomysłem na zbudowanie silnej więzi rodzicielskiej z dzieckiem jest wspólne spędzanie wolnego czasu. Może to odbywać się w formie spacerów do miejskiego parku lub pobliskiego lasu, wycieczek rowerowych bądź wspólnych wypadów na weekend poza miasto, podczas których będzie możliwość porozmawiania o istotnych dla obu stron sprawach. Taką formę integracji warto połączyć z odrobiną aktywności ruchowej, co dodatkowo daje możliwość rozluźnienia i zwiększenia swobody w relacji. Ważne jest, aby w tym czasie nikt ani nic nie zakłócało wspólnego przebywania, dzięki czemu dziecko będzie miało poczucie ważności oraz wyjątkowości, co zwiększy szansę na zaufanie i zbudowanie pozytywnej, silnej relacji.
Budowanie zaufania
Nic tak nie wzmocni relacji ojca z dzieckiem jak umiejętne i stopniowe budowanie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa. Dzieci to bardzo czujne emocjonalnie istoty, które zdecydowanie intensywniej odczuwają to, w jaki sposób traktują je dorośli. Dlatego aby stworzyć solidne podstawy relacji, warto zadbać o to, by dotrzymywać dziecku danego mu słowa, nie zrywać obietnic, zachowywać dla siebie powierzone sekrety, a także być wsparciem w ciężkich dla niego momentach. W ten sposób z biegiem czasu zaobserwujemy, jak zmniejsza się dystans między dzieckiem a rodzicem, usprawnia wzajemna komunikacja, a także buduje poczucie bliskości i zrozumienia.
Co robić, aby wspólnie spędzony czas był udany?
Dzieci mają bardzo dobrą pamięć i z łatwością przywołują chwile, które dobrze wspominają. Dlatego warto zadbać o to, aby ominęły je przykrości, sprawiające że wspólnie spędzony czas może przestać się dobrze kojarzyć. Większość z nich ma związek ze zmianami powstającymi na skutek aktywności fizycznej i tym samym pogorszeniem kondycji delikatnej skóry. Warto wtedy okazać dziecku wsparcie i być gotowym na nieprzewidziane sytuacje związane z aktywnością fizyczną.
Co warto mieć ze sobą podczas wspólnego spędzania czasu?
W takich przypadkach idealnie sprawdzą się żele chłodzące, takie jak Fastum Junior, zawierający naturalne składniki takie jak: mentol, który zapewnia uczucie natychmiastowej ulgi, działające kojąco bromelaina oraz boswellia, wspomagająca naturalne zmniejszanie obrzęków escyna oraz chroniąca naczynia krwionośne trokserutyna. Fastum Junior można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia.
Dodaj komentarz