Sex w trakcie ciąży – czy można go bezpiecznie uprawiać?

Sex jest bardzo przyjemnym doświadczeniem w życiu każdego człowieka. W sytuacji, gdy pojawi się ciąża nie powinno się z niego rezygnować, jeśli ginekolog nie widzi żadnych przeciwwskazań. Oczywiście warunkiem jest w tym przypadku prawidłowy przebieg ciąży. Jeśli coś jest nie tak, wtedy można zastanowić się nad zaprzestaniem kontaktów seksualnych z partnerem.

Sex w ciąży nie jest niebezpieczny

Każda para powinna wiedzieć o tym, że sex w ciąży nie musi być niebezpieczny. To stereotyp, który jest często powtarzany, ponieważ ludzie myślą, że skrzywdzą w ten sposób swoje nienarodzone dziecko. Nie ma jednak takiego zagrożenia, oczywiście jeśli kobieta udaje się regularnie na konsultacje ginekologiczne i jest pod stałą opieką specjalisty. Wiadomo, że ciąża powoduje, iż trzeba trochę przyhamować swój temperament, nie można kochać się z partnerką w niektórych pozycjach, ale też warto być przy zbliżeniach delikatnym. Dzięki temu kontakt seksualny będzie w stu procentach bezpieczny i nie doprowadzi do żadnych przykrych konsekwencji.

Czy w trakcie kontaktu seksualnego dziecku grozi krzywda?

W trakcie kontaktu seksualnego dziecku nie grozi żadna krzywda, ponieważ jest ono chronione przez:

 • mięśnie macicy,
 • błony płodowe,
 • płyn owodniowy.

Widać wyraźnie, że sex może być uprawiany bez żadnych przeciwwskazań. Często jednak zdarza się tak, że partnerzy nie mogą przystosować się do nowej sytuacji, a więc brzydzą się swoich ukochanych z dużym brzuszkiem. Jest to dla nich zupełnie nowa sytuacja, do której trzeba się przyzwyczaić, jednak kobieta w okresie ciąży nie powinna być odtrącana. Wtedy też może popaść w depresję, czy też po prostu poczuć się niedowartościowana. Mężczyźni powinni więc dbać o swoje partnerki w ciąży na każdej płaszczyźnie, również seksualnej. Zaniedbywanie kontaktów cielesnych nie prowadzi do niczego dobrego, a może spowodować, że więź między partnerami nie będzie już tak silna jak kiedyś.

Czy w ciąży ma się ochotę na sex?

Wiele mówi się o tym, że ciąża powoduje, iż kobiety nie mają ochoty na sex. Nie jest to jednak prawda, gdyż zależne jest to całkowicie od organizmu kobiety, a więc jedna kobieta będzie miała ochotę na kontakt seksualny, a inna po prostu nie. Ochota może się pojawić jednak w każdym momencie. Najczęstsze przyczyny, przez które panie nie mają ochoty na zbliżenie to:

 • mdłości,
 • ogólne zmęczenie,
 • obolałe piersi.

Oczywiście zależy to od dnia, dlatego też jest to indywidualna sprawa pary, czy taka ochota się pojawi, czy też może nie. Czasami trzeba wstrzymać się od kontaktów seksualnych na kilka dni, wtedy też z pewnością ochota sama przyjdzie. Warto postawić niekiedy na cierpliwość, co na pewno zaleci zainteresowanym ginekolog. Po pewnym czasie doznania seksualne płynące ze zbliżenia są jeszcze większe, dlatego para na tym skorzysta. Dobrą porą na kontakt seksualny będzie środek dnia, ponieważ w nocy kobieta powinna dużo spać, aby skutecznie regenerować swój organizm i dbać o odpowiedni rozwój dziecka.

Sex a ciąża wysokiego ryzyka

W ciąży wysokiego ryzyka nie powinno się chociażby przez jakiś doprowadzać do kontaktów seksualnych. Kontrolę nad tym będzie jednak sprawować ginekolog, którego powinno się bezwzględnie słuchać. Dzięki temu można oczywiście doprowadzić ciążę do pomyślnego zakończenia. Jeśli wysokie ryzyko występuje przez cały okres ciąży, wtedy też warto zdecydować się na przerwę od kontaktów seksualnych, aby nie narazić dziecka na krzywdę. Lepiej w takich sytuacjach postawić na romantyczny spacer, przytulanie, czy też pocałunki.

Jak widać kontakty seksualne w trakcie ciąży są uzależnione od wielu czynników. Warto oczywiście to skonsultować z doświadczonym ginekologiem, nie można takich decyzji podejmować samodzielnie, ponieważ potem można tego żałować, gdy nie posiada się dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Podczas ciąży kontakty seksualne mogą być jednak dużo przyjemniejsze, zależne jest to od zaangażowania obojga partnerów. Jeśli jest ochota, wtedy na pewno zbliżenie będzie bardzo satysfakcjonujące.

Autor: Mateusz Gruszeczka

3 komentarze

  1. Anonim Odpowiedz

   Ja uważam, że osoba nieposiadająca dzieci. Ciało kobiety w ciąży jest inne, ale zdecydowanie nie „obrzydliwe”. Wręcz przeciwnie. Niektórym mężczyznom odpowiadają pełniejsze kształty swojej partnerki, oraz coś co za granicą nazywane jest jako „pregnacy glow”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.